Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Szamobor, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Zágráb történelmi vármegye - Stari Grad, Öregvár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Szamobor (Samobor) vára, Horvátország nagyobb területű középkori várai közé tartozott, amit közvetlenül egy Szamobor települése fölé magasodó hegyre építettek. Hogy oly hosszú ideig fennmaradt, annak egyik oka az lehetett, hogy mindig az adott korszak igényei szerint alakították át. A Szamobori hegység azon nyúlványára építették fel, aminek közelében emberemlékezet óta a határ húzódott. Habár a várat nagyon gyakran átépítették, a magja ennek ellenére manapság is kivehető. Ez egy igazi középkori vár volt, egy olyan hegy ormára építve, melynek csak az egyik (a déli) oldala volt könnyen megközelíthető. Az építmények nagyobb részét, magára a csupasz sziklára építették fel. A várnak fennmaradt a C öregtornya, ami több szintes volt, az elhelyezkedése meglehetősen hasonló ahhoz, amit Medveváránál már lejegyeztünk. Ennek a toronynak támaszkodott a D , várkápolna, melynek felső része, a védelem céljait is szolgálhatta. A déli oldalnak támaszkodott az F , épületegyüttes, amit mindenképpen jóval később építhettek, akkor, amikor Szamobor vára már elvesztette védelmi jelentőségét. A nyugat felé eső falakból, két erős, félkör alakú torony, A és B ugrik ki, melyek homlokzatát nagyon jelentősen átalakították: a későbbiekben, itt is hatalmas reneszánsz ablakokat készítettek azokon a helyeken, ahol az előtt csak kicsiny gótikus ablakocskák voltak. Hogy mi volt található a K és az I helyiségekben, azt mára már nem lehet kideríteni: mivel itt különböző korok falai szövődtek össze, de vannak itt mély és széles pincék is, és az itteni szép keretezésű gótikus ablakok mellett, barokk kori oszlopok is találhatók. Még a kápolnától az L kapuig húzódó, homlokzati fal is, arról tanúskodik, hogy jó néhányszor átépítették: az alsó részén még kicsiny és szűk gótikus ablakok vannak, de a második emeleten már széles reneszánsz ablakok.
Az A toronyból, a G külső várba, innen a későbbiekben kiépített, hatalmas tüzérségi lőrésekkel ellátott H bástyába juthatunk. Az A torony és a H bástya közötti fal szerkezetében, számos kisebb lőrést figyelhetünk meg. A G külsővárból, a jól védett L kapunál juthatunk ki a várból egy felvonóhídon át, mely fölé egy védőerkélyt ( Pechnase ) építettek.
Kukuljevićúgy véli, hogy Szamobort, II. Ottokár, cseh király építette, úgy 1260. környékén, 1264-ig. Ám kétségtelen, hogy már azelőtt is állt itt valamiféle erősség, de a közeli Gradistyé ben (Gradišce), ahol ma a Szt. Fülöp és Jakab kápolna van, is állhatott valamiféle erősség.
Szamobor ősi települése, már 1242-ben szabadság jogokat (kiváltságokat) kapott, és 1272-ben a király, mint regiam villam , adta Szamobort a Babonicsoknak, hogy aztán pár évvel később, Okich Ivánnak ajándékozza a Portae címmel együtt, mivel az Okichok Szamobor várát, Ottokártól foglalták el. Későbbi tulajdonosai nem meghatározhatók, 1351-ben, Szamobort Péter mester, Zágráb vármegye ispánja, irányította, 1395-ben a várnagya Kont Imre (Mirko Komt) volt.
A XV. században, Szamobor is a Cilleiek kezében volt, akik rokonuktól, az Albeniektől vették zálogba. Egy időben, a várat, Brankovich Katalin tartja, később, állítólag, Tárnoki Péter zenggi kapitánytól, Mátyás király veszi meg, hogy odaadja, Frangepán Borbálának, Ormozsd váráért, hogy aztán ő, 1492-ben, eladja, a szomszédvári Henning Jánosnak.
Három évvel később, a rabságba ejtett Frangepán Miklós felesége, Pethő Erzsébet vette meg a várat, miután Frangepán kiszabadult a fogságából, bevezették a vár birtokába (1513.). Később Szamobort, Thúry, született Frangepán Ilona kapta meg, aki a településen felépítette a ferencesek kolostorát, a várat pedig vejére Ungnádi Jánosra hagyományozta. A vár felét, 1534-ben, Ruda ura, Gruber Leonárd veszi meg, akit 1534-ben ünnepélyesen a birtokba iktattak. Ettől kezdve, családi kapcsolatok és intrikák következtében, gyorsabban változtak az urai: Gruber Dorottya második férje terzsáci Frangepán Miklós, Gruber Kristóf, felesége Tahy Klára, Tahy Ferenc és Ungnádi Kristóf, aki újból egyesítette az összes szamobori javakat, az egyik részét erővel szerezte meg, míg más részét, Szentgyörgyi Boldizsártól vette meg. Ungnádi veje, Bakócz-Erdődy Tamás, saját uralma alatt egyesítette, Szamobort, Lipovácot, Keresztinecet, Jasztrebarszkót, halála után, Szamobort, leánya Judit, férjezett Moscon kapta meg. Később a várral, az Auerspergek rendelkeztek, akiktol először az Erdődyek, majd a Kulmerek vették meg, házassággal került a Kiepachok és az Alnochok tulajdonába. A várat eközben teljesen egy kastéllyá alakították át, melynek rajzolata máig fennmaradt az egész váron. A XIX. század elején még feltehetően egyben volt, ám nem sokkal később rommá lett.…” A templomtól északra volt a helyi birtokos család - a ma már nem látható - megerősített udvarháza.
Engel Pál adatai szerint:
A magyar történetírásban is Szamobor név alatt szereplő vár, 1293-1327-ig a Babonics család kezében volt, majd 1328-1385-ig királyi tulajdon, hogy adományozás útján, a Cillei család kezére kerüljön (1385-1456.). A Cilleik után, rövid és változó időtartamú birtoklások után Frangepán Mártoné lett (1465.), aztán az Auerspergeké (1463-1475.), a Henningeké (1493-1497.), a Thurn családé (1501-1517.), majd Ungnadi Jánosé.
A vár mai állapota:
A Szamobor városa felett található, Öregvárnak (Stari grad) nevezett romok, jelenleg is több emelet magasan állnak és ma is teljesen zártnak tekinthetők. A szakirodalom alapján a vár fejlődése az alábbiak szerint rekonstruálható: 1. Először felépül az öregtorony, egy négyzetes várudvarral, melynek kapuja délnek, a magasabban fekvő hegynek nyílott.
2. A lakályosság kedvéért felépül a torony melletti, alsó és legfelső szintjén védelmi berendezésekkel ellátott kápolna, valamint az udvar északi felén egy palota.
3. Az ostrommódszerek fejlődése miatt a várat északról egy külső várral látják el és a kaput is ide helyezik át, valamint a vármagot félkör alaprajzú tornyokkal erősítik meg. Továbbá kiépítik a vármag keleti oldalán az új palotát.
4. Modernizálják a várat egy ötszögletű, olasz rendszerű bástyával egészítik ki, valamint a paloták szűk, gótikus ablakait, nagyobb reneszánsz stílusú ablaknyílásokra cserélik.
5. A háborús viszonyok megszűntével, a déli fal elé, az egykori várárokba, egy kastély jellegű épületet emelnek.
A fenti építészeti részletek ma is jól megfigyelhetok, hisz az épületek falai, majd teljes magasságukban állnak.
Azonban sajnálatos tény, hogy a várban rendszeres feltárást még nem végeztek, s csak a leglátványosabb elemeket (öregtorony, kápolna) újították fel. A palota, a vármag udvarának, a külsővárnak a feltárása azonban még vissza van, így ha ezek is végrehajtásra kerülnek, feltehetően átláthatóbb képet kapunk a vár egészéről.
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
Várromok a Szamobori és a Zsumberki hegységben „Građevinar” folyóirat 2003/55. évfolyama 4. száma.
GPS: | É 45° 47.941 (45.799011) |
K 15° 41.888 (15.698137) |
Szamobor várának megközelítése egyszerű. Ha a zágrábi körgyűrűről közelítjük meg (Letenye felől), akkor addig kell tovább haladnunk, amíg el nem hagyjuk a karlovaci leágazást, majd a következő csomópontban (Jankomir), Szlovénia, illetve a Bregana-i határátkelőhely irányába kell mennünk. A Jankomir-i letéréstől, kb. 6 kilométerrel érünk, a Sv. Nedelja-i csomóponthoz, ahol jobbra, Samobor irányába kell letérnünk. Szamobor települése innen már csak kb. 6 km. A városon át kell autóznunk, majd rá kell térnünk, a Starogradska utcára, mely egyenesen a vár alá visz bennünket. Itt egy viszonylag keskeny hídon balra kell lefordulnunk, a városka szabadidő központját képező, strand és kiránduló együtteshez. Itt leparkolva, a vár egy kényelmes sétaúton, már könnyedén megközelíthető és szabadon bejárható, fényképezhető.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.