Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Gura Vaii - Gura Vaii, Románia, Bánság, Krassó-Szörény vármegye - Insula Banului
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
INSULA BANULUI SZIGETÉN VOLT VÁR
A BÁNSÁG KÖZÉPKORI VÁRAI
Vár Insula Banului szigetén
A Duna által körbefogott, egykor „Banus szigetén” található várról igen kevés információ áll rendelkezésünkre. 1432 óta egyik ismert okmány sem tett említést a várról. Dr. Theodor N. Trâpceának köszönhető a vár és a „Banus sziget” legújabb leírása.
A sziget, amelyen egykor a vár állt, és amely mintegy 1969-ig a román Netot (Gura Vaii) város közelében volt, mára már nem létezik. A szigetet részben kikotorták, egy része a „Vaskapu" vízerőmű alapzataként szolgál. Az építés során itt emberi élet leleteire bukkantak a régi kőkorszakból.
A vár eredetét a mai napig nem sikerült felfedni, mert a maradványok római, bizánci és középkori elemeket mutatnak. Igazából azt állapították meg, hogy a fellelt romok két különböző korból származó vár maradványai. Minden további információ kutatói feltételezés. Így például Dr. Trâpcea azt feltételezi, hogy az egyik vár római eredetű. Abban az időben innen felügyelték a Traian császár idejéből származó „Vaskapu” csatornát. Miután Justitian bizánci császár meghódította ezt a területet, valószínűleg meghagyta nyomait az általa kibővített váron. Dr. Trâpcea azt feltételezi, hogy a falak vastagsága 1,5 és 1,65 méter között volt, míg magasságuk 5 méter lehetett. A vár szempontjából különleges jelentőségű az a tényező, hogy meredek sziklákra építették, amely fokozott biztonságot nyújtott. A várat vélhetően a behatoló szlávok a 7. évszázadban rombolták le.
Valószínű, hogy a bulgárok egy új várat építettek a 9. évszázadban. Egy évszázaddal később a magyarok hódították meg ezt a területet, azonban a bulgárok ellen a 13. évszázad második feléig védekezniük kellett. A magyarok feltehetően abban az időben építették a középkori várat. Összesen csak két beszámolót ismerünk erről az épületről. Tudjuk, hogy 1426-27-ben a szigetet II. Murad szultán meghódította, aki egy időben valamennyi itt kikötő vitorlást is zsákmányul ejtett. A második beszámoló Dr. Trâpcea szerint Redwitz Miklós, a német lovagok magyarországi ügyintézője tollából származik. Erich Joachim szerint ő azonban azt jelentette, hogy „a Saan sziget 216 személyből áll”. Vajon Saan szigete jelenti a későbbi „Insula Banului”-t? Azt feltételezik, hogy a szörényi Bánság védelmi rendszeréhez tartozó várat 1432-ben a törökök semmisítették meg.
Dr. Trâpcea szerint 1689-ből származik ennek a mindig is a Duna forgalmát őrző várnak részletes leírása, mégpedig az osztrák gróf Marsigli katonatiszttől. A grófot megbízták, hogy találjon egy olyan helyszínt, ahová egy hidat lehet építeni a Duna fölött. Ekkor bukkant a „Banus sziget” várromjaira. Ennek vizsgálatát követően a következő leírást adta: a középkori várat egy római vár romjaira építették. A római vár négyszög alakú volt, 36 x 30 öl méretű. Északi oldalán toronnyal és öt zárt erődítménnyel rendelkezett. A sziget közepén egy magas védelmi létesítmény állt, amely fölé egy torony emelkedett. A kisebb középkori vár szabálytalan négyszög alakú volt, és négy kőből épült védőtoronnyal volt ellátva. Mivel ebből három a keleti oldalon állt, azt feltételezhetjük, hogy a veszély általában ebből az irányból fenyegetett. Az erődítmény falai 2,5-2,8 méter vastagok voltak.
"Banus szigete” büszke várának romjával együtt 1971-ben örökre a beton és a víz fogságába került. Ezen a helyen áll ma a sokkal nagyobb „vár”, a „Vaskapu” vízerőműjének gátja. Vajon az új épület örökre maga alá ásta az "Insula Banului" várának identitását? Dr. Csánki Dezső „Magyarország történelmi földrajza a Hunyadiak korában – 1890-97“ című könyvében ugyanis azon a véleményen van, hogy „Saan” szigete tulajdonképpen Ada-Kaleh (Orsovánál), vagy éppen Simián (Szörényvárnál) is lehet. Ezzel kapcsolatban Redwitz Miklós jelentésében (Erich Joachim a „König Sigmund und der Deutsche Ritterorden (Zsigmond király és a német lovagrend)-ben való idézetével) egy „Vaskapu” nevű várat is említett, ugyanakkor azzal a megjegyzéssel, hogy „das huws ist wuste, azaz „a ház sivatag", tehát elhagyatott.
1991, Anton Zollner
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.