Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Zágráb - Zagreb, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Zágráb vármegye - Susedgrad, Szomszédvár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„… Szomszédvár (Susedgrad) [4], szintén egy régi vár, ám kevés és rosszállapotú maradványai semmiképpen sem engedik meg, hogy bármi véleményt is alkossunk róla. A vár egy olyan jó elhelyezkedésű hegyen van, melyet könnyű volt védeni és uralhatták róla a Zagorjébe vezető utat, melynek nyomvonalán ma is egy vasútvonal halad el.
Standlov fényképén jóval több falat figyelhetünk meg, mint amennyit ma találhatunk. Sabljar őrnagy 1855-ös alaprajza azt mutatja, hogy a vár területe egy külső és egy belső várból állt, ott ahol máig fennmaradt a torony egy része. A falait kisebb gondossággal építették, a sarkait egyszerűen faragott kövekkel erősítették.
Hogy mikor épült fel a vár? Vélhetően Károly Róbert idejében, 1316-ban: „sub castro nostro, Ðuod edificari fecimus in portu Zaue” Ám Ivančan , egy 1299-es okiratra hívja fel a figyelmet, ahol ezt olvashatjuk: „ castra nostra Zumzed, Brbas et Galas” valamint egy 1287-es okiratra, melyben a ciszterciták Szomszédvár környéki adományát említik meg: „Ðuandam particulam terre sue herediarie sub Podgradie contiguam aque Zawa” . Ez a Podgradie (Váralja) szó azt tanúsítja, hogy a vár már állott, ami alapján valószínűsíthető, hogy a 13. század harmadik negyedében keletkezett, amit az 1316-os okirat sem cáfol, de erre utalnak magának a várnak a maradványa is.
Mint a nagyobb várak általában, Szomszédvár is királyi tulajdonban volt egészen 1345-ig, amikor is Lajos király átadta, a Tóthoknak is nevezett, Aka nembéli Arlandovich Gergely fiának, Miklósnak. Ennek a családnak e kezén maradt egészen addig, míg Tóth Dóra leánya Johanna férjhez nem ment Henning Andráshoz, aki vele, 1439-ben, megkapta a szomszédvári és a sztubicai (ma Gornja Stubica) javakat. Ettől kezdve gyorsan változtak a vár urai, jobbára házasság következtében, ezért láthatjuk itt a Frangepánok és az alsólendvai deésházai Bánffyak családjának tagjait, akik a Henning család leánytagjainak férjei voltak. Egy időben erővel szerzi meg Szomszédvárat Keglevich Péter; kasztíliai don Pedro Lasa, aztán Erdődy Simon püspök és Ungnádi János, ámbár adománylevelet kaptak rá, de a várat soha, egyikük sem birtokolta ténylegesen. Egy évig Johann Katzianer is birtokolta, de a következő évben, 1537-ben, Zrínyi megölette őt. Az nem valószínű, hogy kevendi Székely Jakab ténylegesen is birtokolta a várat, mivel időközben a Henning család leányági tagjai is sikerrel küzdöttek a várért, ami valójában, Báthory András és Teufenbach András birtokaihoz tartozott.
Ám 1564-ben, Tahy Ferenc erővel ragadta el, és a Henningek pereskedései ellenében is magáénak tartotta, akik csak 1571-ben kapták vissza a vár egy részét, és csak Tahy halála után (1574-ben) tudták megvenni a Henning-Teufenbachok örökösei, Tahy részét. Később a jószág más egyéb családok kezére került, és a birtok egy része még Jellasics bánhoz is tartozott.
Szomszédvár történelmével szoros kapcsolatban állt Sztubica várának történelme is, de belőle semmi sem maradt fenn, csak annak a helyet tudják megmutatni az alsósztubicaiak (Dolnji Stubica), ahol a vár állott. Felső Sztubicá n (Gornja Stubica) szintén állt vár, amit a későbbiekben egy, mára lepusztult kastéllyá építettek át, és néhány alapfalán kívűl semmi sem maradt fenn belőle.
[4] Kukuljević: Neki gradine i gradovi u Hrvatskoj ( Néhány várrom és vár Horvátországban ), Ivančan: Pleme Aka, Vjes. arkiva VI. i VII. ( Az Aka nemzetség. Az Országos levéltár Közleményei VI. és VII. ) Prosvjeta ( Felvilágosodás folyóirat, 1898. 157. oldal) …”
---/---
Engel Pál adatai szerint:
„… A magyar történetírásban Szomszédvár név alatt szereplő Zágráb vármegyei vár, 1322-1345-ig a király kezén volt, majd az Acsa nb. szomszédvári Tót családé 1345-1442-ig. Mint castrum. Cernin Henning utódaié, a szomszédvári Henning családé (1476: Dorottyáé és fiáé Jánosé, csak Jánosé,1484, majd 1502-ben fiáé, Andrásé). Egy időre, 1509-1517-ig modrusi Frangepán Mátyásé, majd a királyé (1520.). 1523-ban Battyáni Ferencet iktatták az itteni királyi jogba.
---/---
A vár mai állapota:
A várat 2008. 03. 15-én látogattuk meg. Ez alkalommal, a vár területe ki volt tisztítva, így a korábbiakhoz képest a területe teljesen átlátható volt . A várnak jelenleg csak a keleti része és a külsővár romokkal tarkított területe járható be, ugyanis egy 19. szd. végi földmozgás következtében, a belsővár nyugati-északnyugati része a mélybe omlott, így a vár teljes alaprajzára már sohasem derülhet fény.
A vár leglátványosabb része a belsővár délre néző oldala, az egykori „pajzsfal” melynek egyes részei jelenleg is teljes magasságukban állnak (a várnak nem volt öregtornya). A várba bejutni az egykori külső sáncra felvezető sétányról, egy gyalogösvényen keresztül lehet. A gyalogösvény a délnyugati hengeres torony földkúppá silányult maradványai mellett vezet a külsővár területére. A külsővár külső falainak maradványai mellett, valaha egy épületsor húzódott, de ez ma már csak terepalakulatokban, s értelmezhetetlen falcsonkokként figyelhető meg. A külsővár kapuja a hengeres torony keleti oldala mellett lehetett (itt egy négyzetes épület falai látszódnak). Innen egy még magasan álló, két puskalőréssel ellátott fal húzódik a belsővár irányába. A belsővárba egy szűk kapu vezet, melyen át egy sokszögű kaputérbe érünk. A kaputér bal oldalán lehetett az őrség épülete. A kaputérből a belső udvarba érünk, melynek egyik sarkában található a kb. 1,5 méteres kút (ciszterna?) maradványa. Az udvar jobb oldalán egy épületsor húzódott. Ennek falai még viszonylag magasak. Az udvar bal oldalán, már nyoma sincs a várnak (ez a rész suvadt le). Az udvart északról szintén egy épületsor zárta le. Ennek az épületrésznek egy kifelé szűkülő ablaknyílása most is látható. Az ablaknyílás mellett egy ajtó volt, mely az északi fal-szorosba vezetett. Itt is épületek voltak a külső várfalnak támasztva, melynek nyomai mai is láthatók. A fal-szorosból, szintén egy szűk kapu vezetett a külsővár északkelti sarkába. Itt egy alápincézett téglalapalakú torony állt. A külsővár itteni részén szintén számtalan süppedés, és falnyom látható, de a maradványokból az építmények kialakítására, már nem lehet következtetni. A külsővár övező fala, ezen a részen csak sejthető.
/Szatanek József/
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
Medvevár és más, Zágráb környéki várak („Građevinar” folyóirat 2003/55. évfolyama 8. száma)
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.