Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Jabukovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Zágráb vármegye - Ó-Petrinja, Stara-Petrinja
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Ó-Petrinja ősi települését először 1240-ben, Kálmán herceg azon levelében említették meg, melyben más települések mellett, Petrinjának is kiváltságokat adományozott. Az uralkodó nézetek alapján, a mai Jabukovac fölötti Gradina nevű hegyen található várrom alatti, pontosan ez idáig nem lokalizált helyű település neve, állítólag a latin petrus – kő, jelentésű szóból ered, utalva a Zríny hegység köves talajára. A herceg kiváltságait 1242-ben fivére, IV. Béla király is megerősítette. Ó-Petrinja ezután különböző főurak kezére került (pld. III. András Babonics Radiszlávnak adományozta), míg nem Frangepán Márton és felesége Dorottya 1479-ben a török veszély növekedése miatt „a lelkük üdvösségére” odaadományozta a zágrábi káptalannak. A település a 15. 16. szd. folyamán mezővárosként (oppidum) fejlődött tovább. A káptalan a török veszély okán, egy kastélyt is építetett (vagy a 14. századi várat bővítette) itteni birtokai védelmére, amit 1563-ban kiürítetett és leromboltatott. A védelem nélkül maradt települést a 16. szd. második felében végleg elpusztították úgy, hogy többé sohasem épült újjá. A térséget elfoglaló Predojevics Hasszán pasa az értéktelenné vált ősi erősség helyett, 1591-ben egy új erősséget építetett fel a Petrinjcsica patak kulpai torkolatánál, mely a mai Petrinja előzményének tekinthető.
Jabukovac - Ópetrinja - Báni határvidék (Milan Kruhek: Krajiške utvrde..)
137. oldal:
„Egy, a királyi vizsgálóbizottság elé terjesztett 1552-es indoklásban, a káptalan felsorolja azon régi várait a Kulpa menti térségben, amelyeket szerinte az egyesítendő védelmi rendszerhez kellene csatolni. A káptalan a bizottságon keresztül kérte a királytól, hogy térítse meg a kárát, amit a török, Usztilonja (Ustinlonja) felperzselésével okozott, amely Sziszek előőrse volt, s amit Sziszekhez hasonló módon, a Blinja patak szávai torkolatában építetett fel. Noha Usztilonja csak egy fából készített torony volt, arra azonban megfelelt, hogy az őrsége felügyelhesse a török bárkák mozgását. Az itteni őrök egy mozsárlövéssel figyelmeztethették a sziszeki védőket és a környékbeli lakosságot, hogy felkészülhessenek a védekezésre az ellenség megjelenése esetén. A káptalan szerint, ugyanilyen őrséget kell tartani Blinja-ban, Vinodolban, Hrasztovicában és Gora-ban, valamint Sziszek körül is. A káptalan a védelem regionális alapú átszervezésének szükségességét is megindokolta, melynek fenntartásához kérte a király a szábor és a rendek segítségét. A káptalan kihangsúlyozta azt is, hogy minden eddigi jövedelme elment Sziszek és a szomszédos, Zríny hegység – Kulpa közti terület egészét védő végvárainak költségeire, különösen Ópetrinjára, a két Gradacra, Szokolra és Csuntics tornyára…”
187. oldal:
„Lenkovics Iván, 1563-as jelentésében: „A vár, a zágrábi káptalan birtokában van. Továbbra is szükséges a 32 katonából álló helyőrség megtartása…”
219. oldal:
„Ferdinánd király biztosainak 1563. végi, a határvárak állapotáról szóló jelentéséből, nem tudni milyen okokból, de jó néhány környékbeli és régi vár kimaradt, mint pld.: Nagy és Kis Gradac, Ópetrinja, Szracsica, vagy Gora. E várak zöme, a Zríny hegység északi területein voltak megtalálhatók és Ferdinánd ide vonatkozó utasításban sem kerültek megemlítésre. Ennek valószínűleg Lenkovics jelentése lehet az oka, aki azt javasolta, hogy a térség minden kisebb várát le kell rombolni és a védelmüket felhagyni…”
242. oldal:
A király utasítására, az általa 1563. szeptember-októberben újból kiküldött biztosoknak kellett döntenie a zágrábi püspök és a káptalan várainak védelméről. Ekkor már megemlítik a káptalannak a Kulpától délre található azon várait is, amelyek a korábbi jelentésükből kimaradtak. A jelentés nyitott kérdésnek tekinti Ópetrinja és Gradac védelmét, noha eddigre (Nagy) Gradacot már a káptalan utasítására felhagyták és lerombolták anélkül, hogy egyeztetettek volna a határvidék védelméért felelős parancsnokkal. A jelentés szerint, Ópetrinja a Zríny és Hrasztovica közti út mentén található, ráadásul ezt az utat használják az Una hátságból a Kulpa mentére törő török csapatok is. A káptalan ennek a várnak a védelmét is feladta jóllehet a bizottság szerint, továbbra is őrséget kellett volna benne tartani. A biztosok ezért kérik a királytól, hogy a várat újíttassa fel és benne állandó helyőrséget állomásoztasson, mint korábban.
325. oldal:
„Egy 1579-es összeírás az alábbi várakat említi meg: Perusicsot (Perušić) és Prozort Likában, a Korana menti Kulcsot (Ključ), a Bihács (Bihać) melletti Szokolácot (Sokolac), aztán Ó Plaskit (Stari Plaški), Vranográcsot (Vrnograč), Bojna-t, Felső (Kis) Kladusát (Gornja/Mala Kladuša), valamint az alábbi Báni várakat: Blinja-t (a Keglevicsek régi és új vára) és az Ópetrinja (Stara Petrinja) közeli Vinodolt. A fenti várak közül néhányat az 1577-es, 1578-as török offenzíva során elfoglaltak, kifosztottak, majd leromboltak. Néhányat már korábban felhagyták régi urai, és se a törökök, se a határvidéki katonaság nem vette birtokba őket…”
Zagreb, 1995.
A vár mai állapota:
A vár bejárása 2009. 03. 19-én történt Keserű László és Szabó Tibor társaságában. A Gradina-nak nevezett várhegy Jabukovac falu közepén, a Petrinja – Dvor közti út mentén található. Maga a vár, a meglehetősen nagy kiterjedésű fennsík, leg-észak- keletibb részen található. A fennsík a mérete és formája alapján, valóban helyet adhatott az oklevelekben is említett Ó-Petrinja mezővárosának, de ennek látható nyoma mára nem maradt. A várat a fennsík többi részétől egy mára erősen feltöltődött árok választja el. Az árok fölött, egy kb. 10x10 méteres torony állt, amit többszörös fallal öveztek. A toronykörnyék kialakítása, meglepő hasonlóságot mutat a Nógrád megyei Damásd várának tornyával, noha pontos formája a csekély romok és az átjárhatatlan növényzet miatt, jelenleg nem megállapítható. A torony mögött egy nagyobb területű, a hegy vonalát követő belsővár lehetett, amit pár méterrel lejjebb egy újabb falöv kísér végig. A vár toronnyal ellentétes végét, egy újabb árokkal választották el a hegy további részétől. A vár hosszanti oldalainál ároknak nincs nyoma, de a hegy meredeksége miatt, arra szükség sem lehetett.
A várat ellepő sűrű növényzet és az egyik toronysarok viszonylagos épsége arra utal, hogy a várban, kb. 10 évvel ezelőtt egy szondázó ásatást végezhettek, melynek eredménye ez idáig ismeretlen.
/Szatanek József/
Forrás:
Milan Kruhek: Krajiške utvrde i obrana Hrvatskog kraljevstva tijekom 16.st.. Hrvatski institut za povijest.
GPS: | É 45° 19.855 (45.330917) |
K 16° 18.435 (16.307257) |
Jabukovac - Gradina romjait, legkönnyebben Petrinja kisvárosából érhetjük el úgy, hogy Petrinját Hrvatska Kostajnica irányába hagyjuk el, majd az út első jobbos elágazásában Hrastovica felé fordulunk. Ezen az úton haladunk Jabukovac felé egészen a falu északi végénél található iskoláig illetve az ottani focipályáig. Itt, az út keleti oldalán találhatjuk meg azt a földutat, amelyen egészen a várdomb tetejéig haladhatunk. Tekintve, hogy a várromot sűrű bozót borítja, csak lombmentes időben keressük fel, ha kíváncsiak vagyunk a csekélyke romokra.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.