Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Bihács - Bihać, Bosznia-Hercegovina, Bosznia, Zágráb történelmi vármegye - Kapetanova kula
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Engel Pál adatai szerint:
Bihács, horv. Bihać (Zágráb m., később Horvátország) Királyi város (civitas) erődítménnyel (fortalicium). Hervoja 1403-ban elfoglalta Besenyő Pál bántól (Schwandtner III. 749), de Zsigmond [1405-ben] visszafoglalta (civitatem et fortalicium Bihigii, 1417: Dl. 10546). 1411-ben Zsigmond elzálogosította Csupor Pál zágrábi ispánnak (Zs. III. 13, megh. 1415), 1430 előtt pedig Frangepán Miklósnak. Ennek fiaitól [1436-ban] Tallóci Matkó szerezte vissza (civitas, Frangepán I. 231, 235, 247). – Város az Una mellett (ALBH 1.4).
Castrum. Királyi vár a horvát-szlavón bán kezelésében. II. Ulászló 1491-ben (VIII. 20) 20000 aftért inscribálta Egervári Lászlónak (ekkor Knin megyében, Dl. 19746; 1492 III 24: ugyanannak 12000 aft-ért, Dl. 19817), de 1493-ban (II. 6) visszacserélte tőle Csókakőért és Vitányért (Dl. 19957) E korból egy várnagya ismert: Horvát Illés 1495 s. d. (Bwhegh, Jajca 121)
Lokalizációs adatok
A Kapitány torony, Bihács Óvárosának, egykor falakkal védett alsó negyedében, az Una folyó bal partján található.
Történeti adatok
A hozzáférhető történészi vélemények többsége szerint, Bihács neve először 1260-ban, IV. Béla adománylevelében tűnt fel. A város, szabad királyi városként fejlődött a középkor folyamán. Ekkoriban a váron kívül a városban megtalálható volt még két kolostor – egy dominikánus és egy ferences, pár egyéb templom, nagyszámban kereskedelmi és lakóépületek, valamint jó néhány védőtorony.
A 16. században Bihács a környező várakkal együtt, a mind gyakoribbá váló török támadások elhárítására létrehozott védelmi övezetnek, a Katonai végvidéknek (krajina) a része lett.
Az oszmán haderő, 1592 júniusában foglalta el Bihácsot. Ekkortól, majd 300 éven át, Bihács az Oszmán birodalom nyugati végvidékének legfontosabb erőssége lett, s mint ilyen, a Horvát királyság elleni török támadások megindulási, logisztikai központjaként szolgált.
A többi boszniai várhoz képest, Bihács erődvárosa abban egyedülállónak tekinthető, hogy a hosszú oszmán időszak ellenére is fennmaradt a város várfalakon belüli, korábbi struktúrája. Új építkezésekkel, a vár külső védelmi rendszerén sem kívántak változtatni annak ellenére sem, hogy a falakat új tábijákkal (török bástya) és tornyokkal erődítették, de a város belső urbánus szerkezetén az újonnan épített építmények sem változtattak.
Noha a Kapitány torony Bihács legrégebbi épületének számít, építésének pontos ideje mégsem ismert. A különböző történelmi térképek alapján az biztos, hogy még 1697. előtt épült [1] Tomsics Iván történetíró műve alapján, H. Strauss (Bihaćke kule i gradine, „Obitelj”, Zagreb 1923.) úgy véli, hogy a Kapitány tornyot 1205 körül építették fel, s egyike volt annak a négy toronynak, melyek közül hármat az 1291-92 közötti időszakban romboltak le.
Krešeljković a művében azt állítja, hogy Bihácson három ilyen torony állt, melyek a már említett erőd még látható maradványait képezték. Szerinte „az első tornyot 1870-ben, a másodikat 1889-ben bontották le, míg a harmadik jelenleg is áll, s jelenleg börtönként szolgál… Miután ennek a toronynak kicsi volt a belterülete így nem lakás céljából építhették, arra a torony mellett egy külön épület szolgált, amit odzsáci-nak, vagy konaci-nak (azaz kandallós épületnek, vagy palotának) neveztek… Míg egy torony felfelé terjeszkedik, addig egy odzsáci széltében terül el. A torony az mindig többemeletes, míg az odzsáci rendszerint egy emeletes. A torony alaprajza kevés kivételtől eltekintve négyzetes, rendszerint négyszögletes, míg az odzsáci alaprajza, mindig téglalap alakú… A tornyokat kőből, míg az odzsácikat kőből, téglából és fából építették…[2] Ezért, az előbbi okok miatt, a torony közelében 1860-ban a régi városfalak felhasználásával [3], egy palotát építettek”. [4] Lopašić 1890-es művében (Bihać i bihačka krajina…) idéz egy adatot arról, hogy: „…Bihács városát kettős fal övezte, melyek közül a külső 4 méter magas volt, a belső 7,5 méter. A falakat négy toronnyal (Dun�erska, Zabija, Kapetanova és Kanli kula), valamint kilenc tábijával védték (Bendbaša, Ičhizar, Nagy kapubástya, Nagytábija, Džibagića, Zelengrad, Fehér, Handanagića, Muhsinovića). A város délkeleti, Unára néző sarkában álló torony, egy különösen erős, háromemeletes építmény, de nem tudni, hogy a horvátok építették e, vagy csak később az oszmánok. A toronyban valaha a szandzsák pasa lakott, de jelenleg börtönként szolgál…”.
Az annexió után, az osztrák-magyar hatóságok a Kapitány tornyot egy börtönné alakították át, s ettől kezdve nagyon sokáig és kizárólag, az is maradt [5]. A börtönné alakítás miatt, számos építészeti beavatkozást hajtottak végre a tornyon, melyek során, elvesztette eredeti kinézetét. Az átalakítások mindenekelőtt a torony belsejét érintették, de ekkor nagyobbították meg a toronyablakokat is. A torony egészen 1959-ig, körzeti börtönként működött.
A 20. szd. hetven éveiben a tornyot felújították, s a belső tereit egy múzeum számára alakították át. A torony jelenleg is múzeumként szolgál.
A torony építészeti leírása
A Kapitány torony a négyzetes alaprajzú, meredek, négy oldalra ereszkedő tetővel fedett erődítési építmények típusába tartozik.
A torony, Bihács város történeti együttesének máig fennmaradt középkori részét képezi, mely a torony mellett áll - a torony körüli erődítési elemekből, azaz annak déli és keleti oldalánál található várfalrendszer maradványából, a régi vizesárok maradványából, a Szt. Antal templom maradványaiból és a régi palota helyéből, illetve maradványaiból.
A pince nélküli toronynak négy, földfelszín fölötti szintje van, szintenként egyetlen helyiséggel és lépcsővel.
A torony földszintje 10x10,5 m, az 1,20 m széles bejárata a keleti oldalán nyílik. A földszint tiszta beltéri magassága kb. 3 m, a falak átlagos vastagság 1,50 métert tesz ki. A földszintnek a bejáraton kívül, más nyílása nincsen.
Az I. emelet 10,00x9,70 m, a bel mérete 6,90x7,25 m, a falak vastagsága 1,20-1,40 méter között változik. Az első emelet megvilágítására két kisebb ablaknyílás szolgál a nyugati oldalon és egy kisebb, meg egy nagyobb a keleti oldalon. A nagyobb ablak a torony tengelyében helyezkedik el, s méretei megegyeznek a földszint bejárat méreteivel. A nagyobb ablak dísztelen szemöldökköveit és szárfáit a környékre jellemző, könnyen faragható kőből, un. bihacita-ból készítették.
A II. emelet kb. 9,50x9,50 m, a bel mérete 7,50x7,50 m, a falak vastagsága 1,00-1,10 méter között változik. A helyiség tiszta bel mérete, kb. 2,50 méter tesz ki.
A III. legfelső szint kb. 9,10x9,10 m, a bel mérete 7,50x7,50 m, a falak vastagsága kb. 0,80 m. Ez a szint volt a várkapitány szolgálati helyisége, s egyedüliként meszes vakolattal van bevakolva.
A torony falai, hasáb alakúra faragott mészkőből készültek. A torony homlokzatain, e kőnek jó néhány faragásfajtája figyelhető meg. A kötések kihangsúlyozására, cementes maltert használtak. A torony keleti oldalának egy kisebb részén, néhány sárgás homokkő hasáb is megfigyelhető.
A zömében négyzetes ablaknyílások a torony felső részén helyezkednek el. A torony keleti oldalán két, téglalap alakú nyílás van, melyek jóval nagyobb méretűek a korábbi ablakok méreténél [6]. A torony déli oldalán, a délkeleti sarok közelében egy kisebb nyílás látható, mely valószínűleg puskalőrésként szolgált. A nyugati homlokzat alsó részén egy faragott kőtábla van, ami egy pelikánt ábrázol.
A torony egészét, egy faszerkezetű sátortető fedi, amit bitumenezett zsindellyel borítottak be.
[1] A néphagyomány szerint, a Kapitány torony, illetve Bihács falai mentették meg IV. Béla magyar király életét az őt, a város faláig üldöző gyors tatár lovasoktól. A hálájának jeléül, IV. Béla király szabadságjogokat adományozott a városnak, s elrendelte, hogy a torony falába egy őt jelképező szimbólumot, egy fekete hollót faragjanak. Ám a tornyon ma látható faragvány - vagy a kőfaragó hozzá nem értése miatt, vagy nem tudott másmilyen hollót faragni - inkább egy pelikánra hasonlít. Az is lehet, hogy a faragványt egy másik helyről hozták ide és utólag falazták be, s csak ráfogják, hogy ez egy IV. Bélát szimbolizáló holló.
[2] Boszniában és Hercegovinában a 19. szd. elején még legalább 100 hasonló torony állt, melyek a kapitányok, különböző parancsnokok, földesurak székhelyei voltak. Kreševljaković megemlíti, hogy amikor a boszniai épített örökség eme fajtájával foglalkozott, akkorra már csak 10 db, állt belőlük. A számuk mára tovább csökkent.
[3] Ezek az épületek mindig nagy kiterjedésűek és általában egy földszintből és egy emeletből állnak. Meredek, négy oldalra lejtő tetőzetük volt.
[4] …szép, faragott kövekből épült építmény (Lopašić, 38.)
[5] A II. világháború alatt, a fasiszták rémséges bűnöket követtek el a toronyban, s majd 1000 ártatlan embert öltek meg.
[6] Az osztrák-magyar hatalom, a torony börtönné alakításakor, befalaztatta ezt a kisebb ablakot és egy nagyobbat készítetett, amit vasrácsokkal láttak el. Ezzel az átalakítással a torony nagymértékben vesztett eredeti értékéből, ezért az 1969-es felújításkor, visszaállították az eredeti állapotokat.
A torony és környéke, 2009. 03. 23-án került bejárásra, Keserű László és Szabó Tibor társaságában. Tekintve a város hosszú régmúltjára, még számtalan történeti adat is a rendelkezésünkre áll, ám az már szétfeszítené a honlap kereteit, így azok talán egy későbbi időpontban kerülnek feldolgozásra.
/Szatanek József/
Forrás:
1890. Lopašić, Radoslav, Bihać i Bihaćka krajina, Zagreb 1890.
1942. Truhelka, Ćiro, Sredovječni spomenici Bosanske Hrvatske, Hrvatsko kolo XXIII, Zagreb, 1942.
1953. Kreševljaković, Hamdija, Stari bosanski gradovi, Naše starine 1953, 1954. Kreševljaković, Hamdija, Kule i odžaci u BiH, Naše starine 1954., str. 71 – 86.
1985. Ančić, Mladen, Bihaćki kraj od 1262. do početka XV vijeka, Glasnik arhiva i društva arhivskih radnika BiH, XXV, Sarajevo, 1985 1999. Bihać, fotomonografija, izdavač opština Bihać i Gradska galerija Bihać, 1999.
GPS: | É 44° 48.847 (44.814114) |
K 15° 52.219 (15.870316) |
Tekintve, hogy Bihács, északnyugat Bosznia legnagyobb városa, az Una - Szána kanton székhelye, így a megközelítése nem jelenthet problémát. A régi vár, illetve a városerődítések egyedül maradványai a belváros délkeleti sarkában találhatók.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.