Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Palanka, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava vármegye - Zvonigrad
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Az Ősi Odorján megyében a dalmát határ felé, két vár maradt fenn: Rakovnik, melynek ma is áll a kerek főtornya és némi övező fala, valamint Zvonigrad. Míg az írásos forrásokból nagyon keveset tudunk Rakovnikról, addig Zvonigrad múltjáról pár információ azért fennmaradt. Zvonigrad, a Vinodolnak is nevezett, Zrmanje-i völgy egy elkülönülő hegyén emelkedett. A vár ura 1220 körül egy bizonyos „Buysenus, nobilis vir de Luca in Suinigrado, fautor hereticorum” (kb. Buysenus de Luca, zvonigrádi nemes férfiú, az eretnekek (?) pártfogója).
Zsigmond király 1412-ben engedélyezte Nelipics Ivánnak, hogy szabadon rendelkezzen saját váraival, melyek között volt castrum Zvonygrad cum contrata eius Odorya nuncupata, (kb. Az Odorja megyei Zvonigád várát érintve, ünnepélyesen kihírdetve) így Nelipics Iván 1435-ben odaajándékozta Katalin nevű lányának, Frangepán János feleségének. A vár a későbbiekben a Kurjákovicsok kezén volt, makd 1509-ben Karlovics Iváné.
Sabljar őrnagy megemlíti, hogy a vér még 1826-ban is jó állapotban volt, de ekkor Brkić plébános utasítást adott a köveinek ledöntésére, hogy malmot építsenek belőle. A bécsi hadilevéltárban létezik egy Zvonigradrot ábrázoló rajz, amit 1699-ben készítettek, amikor is jelentős átalakításokat végeztek a váron. Még ma is megfigyelhető a főtorony és egy újabb épület romjai, amit talán a régi palotára építettek rá. A várat messzire nyúló falakkal övezték, amit utóbb kettéosztottak, amivel a vár egy kettős külsővárat kapott.
---/---
„2. Odorja megye (districtus, župa) A középkori Odorja súlypontja, Lika legdélibb részeit foglalta el: a Zrmanje folyóvölgyének felsőszakaszát, és a Tiškovac patak völgyét a Mračaj-i torkolatáig. E vidékeken kívül, a kerület része volt még az észak dalmáciai Plavno és a ma Boszniához tartozó Grahovo polje is.
2.1 Zvonigrad Odorja egykori székhelyének romjai, egy meredek sziklás magaslaton terülnek el (391 m tszfm), közvetlenül a dalmáciai oldalról megközelíthető Zrmanja patak völgyének déli kapujában, Palanka település fölött. A török hódítás előtti várról nagyon kevés adatunk van. A vár 1220 körül a Subics (Šubić) nembeli Višan (BUYSENUS) birtokában volt. A 14. szd. végén és a 15. szd. elején, az egész megye, ahogy maga a vár is a Nelipicsek tulajdonában volt. János gróf „Zvonygrad cum provincia Odorja” jegyajándékként vőjének, Frangepán Anzsnak ajándékozta. A vár horvát származású kastellánusát (castellanus Svonigrad) 1468-ban, Kurjakovics Károly (Karlo Kurjaković) gróf szolgájaként említik meg. Zvonigrad 1509-ben Károly gróf fia és Karlovics Iván bán tulajdonában volt. A várat Gerard Mercator 1627-es, Szlavóniát, Horvátországot és Boszniát ábrázoló térképén is feltüntették, mint Xuonigrat. A vár jelentőségét, még ha indirekt módon is, bizonyítja az itt létező ferences kolostor, amit 1506-ban a váraljai településen említettek meg [2]. A bécsi hadilevéltárban megtalálható a vár 1699-es alaprajza, amit vár, a határőrvidék (Krajina) szükségleteinek megfelelő átalakításának idején készítettek. Az alaprajzon jól megkülönböztethető az öregtorony és a nagy valószínűséggel a régebbi alapokon emelt újabb épületek is. Látható, hogy a várat úgy vették körül falakkal, hogy azok egy kettős külsővárat képeztek. A vármag négyszögletes volt, amit egy szabálytalan alaprajzú külsővárral öveztek. Devčić szerint a külsővár kerülete 180 métert tett ki [3]. A vár bejárata nagy valószínűséggel nyugaton nyílott. A belsővár hossza 24 métert, szélessége 13 métert tett ki. Devičić leírásának idején (1895.) a vár falai, a déli oldal kivételével, meglehetősen magasan álltak. A külsővár falait ma már nem lehet végigkísérni, egykori helyük csak a terepalakulatokból sejthető. A vár legmagasabb pontját egy citadella képezi, melynek bejárata a délkeleti sarokban nyílott. Itt található a négy részre osztott palota is, amit Davčić még jól megfigyelhetett. A palotának még ma is jól kirajzolódik az alapja, de a helységek kiosztása már nem észlelhető. A palota a négyzetes öregtoronynak támaszkodott, melyből ma már csak a keleti sarka látható, azaz ahol a palota a toronyhoz kapcsolódott. Az 1 méteres falakkal bíró torony, valószínűleg a vármag legrégebbi része lehetett, melyhez utólag építették hozzá a már említett, közvetlenül a törökök kiűzése után készített, bécsi alaprajzon látható külső védelmi rendszert.
[2] F.E.Hoško: Franjevci u Krbavskoj biskupiji; Krbavska biskupija u srednjem vijeku, Rijeka-Zagreb 1988.
[3] Ivan Devčić: Zvonigrad i Rakovnik ; Prosvjeta, 1895”
---/---
A várhely mai állapota:
Zvonigrad (kb. Harangvár) várát 2010. 04. 17-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában jártuk be. A vár maradványai, egy relatív 80 m magas, kúp (mondhatni harang) alakú hegy, szikláktól erősen szabdalt felszínű tetején találhatók. A várból ma már nem sok látható. A legmagasabb ponton egy öregtorony falsarka és hozzá délről egy íves fallal csatlakozó, palota maradványa figyelhető meg. A palota déli falában, több ablaknyílás és egy árnyékszék akna maradványa látható. Áll még a palota délkeleti sarka és az innen kiinduló keleti falszakasz is. Itt lehetett a belsővár kapuja, melyhez a sziklába kialakított felvezető út vezetett. A felvezető utat, némileg lejjebb egy, csak szakaszokban fennmaradt fal kíséri. A fal az iránya alapján, az északi külsővár északi végében található, sziklába vágott mélyútba csatlakozhatott be, de ennek nyomai már nem láthatók. A vár déli oldalán, egy másik külsővár terült el, melynek külső falai, csak nyomokban észlelhetők. Tekintve, hogy a vár innen szinte támadhatatlan volt, így itt helyezkedhettek el a gazdasági épületek. A vár leginkább támadható oldala a nyugaton, északnyugaton volt. Az egy öregtorony maradványon és a sziklába vágott mélyúton kívül, azonban más erődítési nyom ma már nem látható. Az erősen tagolt, sziklás felszín miatt, egyéb épített maradvány nem észlelhető.
/Szatanek József/
Forrás:
Đuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb. (210-211. o.)
Krešimir Matijević: Naseljenje -Like-Tekst
GPS: | É 44° 8.528 (44.142128) |
K 16° 4.235 (16.070580) |
A Palanka falu fölötti Zvonigrad romjait legegyszerűbben a Gračac - Knin közti, 1-es főúton közelíthetjük meg. Miután a vár romjai a főútról már messziről is jól láthatók, így a várhegy nyugati lejtőjéhez érve, csak egy megfelelő leálló helyet kell keresnünk, ahol a főút forgalmának zavarása nélkül leparkolhatunk. Innentől a várhegy, már egyenesen megmászható.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.