Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vranik, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava történelmi vármegye - Gradina
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„7.4. Jurašević (Vranik-Gradina) Erről a várról is csak Mercator térképe alapján van adatunk, aki mint Iurasevic, Novaković-tól délnyugatabbra és Zir-től keletebbre helyezte el. Ma itt, egy Vranik nevű település található, s a vár is ezen a néven tűnik fel abban az 1577-es összeírásban, melyben a török kézre esett várakat sorolják fel.
Ezekből az adatokból az a következtetés vonható le, hogy a középkor folyamán Vranik vára, Jurašević falu területén állott, de a falu pusztulása után ez a név, idővel elenyészett.
A vár romjai, a Lovinac – Ploča – Udbina közti út jobb oldalán, Lovinac és Vranik közt, egy Gradina nevű hegy tetején (797 m tszfm) találhatók. Miután írásos források nem említik, így semmi megbízhatót nem mondhatunk a birtokosairól. Egyedül, ami bizton elmondható róla, hogy se Kurjákovicsok, se a Frangepánok kezén nem volt. A vár szomszédságában lévő falvak a Mogorovics nemzetséghez tartoztak, melynek volt egy Jurislavić nevű ága (háza), mely felső Likában volt birtokos. Ez alapján feltehető, hogy ez az ág bírta a várat és a nevét viselő falut, valamint a mai Vranik körüli földeket, így a vár építtetői is ők lehettek.
A várnak négyzetes alaprajza van, melynek déli oldalához, három karéjben egy-egy tornyot illesztettek (az alaprajzon I, Z és J). A vártetőn csak az alapok maradtak meg, míg a vár legjobban megőrződött része a déli és a keleti torony, melyek falai jól láthatók. A keleti (I), legjobb állapotban lévő torony falai kívülről a 2 méteres magasságot is elérik, míg a déli (J) torony kívülről 2,5 méter. Legkevésbé a nyugati (Z) torony maradt fenn, melynek az alaprajzi kialakítása sem határozható meg, mivel a nyugati fallal együtt a mélybe omlott, de csak feltételezhető, hogy milyen irányban. A toronyból egyedül egy kis falmaradvány látszik azon a sziklán, melyre egykor a torony egyik sarka támaszkodott. Ez alapján az is elképzelhető, hogy itt semmilyen torony sem volt, hanem csak a külső fal haladt erre. Ám, a vár nyugati falára merőlegesen álló, alig látható faldarab, mely a saroktól 5 méterre van, még is csak egy harmadik torony létezésének lehetőségét veti fel. A létezése azonban nem teljesen biztos, mivel csak pár darab, falra utaló kő látható belőle. Hogy itt valóban egy toronyfal állhatott, s az valóban egy nyugati toronynak az északi fala volt, azt csak egy régészeti ásatással lehetne bebizonyítani. A déli és a feltételezett nyugati tornyokat, a vár alkotórészét képező élő sziklákra alapozták, mely nem volt szokatlan se a likai, se más középkori váraknál sem (pld. Hoteš, Buška Ostrovica, Slivnik….).
A vár mai állapota:
A vár bejárása2010. 04. 18-án, Keserű László és Szabó Tibor társaságában történt. A vár megközelítése a várhegyet benövő sűrű erdő és folyondárok miatt nagyon nehéz, pedig a relatív magassága alig 80 m. Az előrejutást a vár falaiból származó kőtenger is nehezíti, ám a vártető szerencsére, a növényzettől kevésbé takart, viszont falmaradványok is alig találhatók. A megközelítőleg észak-dál irányú hegytető teljes felületét elfoglaló maradványok legjobban fennmaradt része a keleti oldalon található. Itt van egy 3 m belső átmérőjű, patkó alakú torony és egy némileg nagyobb, barbakánszerű, részben az alapot adó sziklába vágott kerek torony. A „barbakán” alig gyalogkapu méret bejáratát is a sziklából vágták ki. A kapuval szemben, szintén a sziklába vágva, egy lőrésre utaló nyílás figyelhető meg. A „barbakán” felett, a terepalakulatok alapján, egy kaputorony is állhatott, ám ennek maradványai, már ha volt ilyen, a föld alatt rejtőznek. A „barbakánon”, majd a kaputornyon át, egy kb. 7 m széles, kb. 18 m hosszú, keskeny udvarra lehetett jutni. Az udvart övező falaknak, nincsenek látható nyomai, egyedül a keleti oldalon, kicsiny sáncszerűségként figyelhető meg, alig 0,5 m magas szintkülönbséggel. A nyugati oldal fala a várudvar egy részével, az itt található alsóvárba omlott. A „kaputoronnyal” szemben, a szűk udvar lezárásaként, egy újabb magaslat figyelhető meg, amely alatt egy öregtorony rejtőzhet. Az „öregtorony” mögött egy kb. 4x5 méteres, sziklás felszínű, de egyenes tereplépcső található, ami talán egy palotának adhatott helyet. A „palota” északi és keleti falának az alapozását maga az élő szikla adta, mely egy taréjszerű vonulattal, lenyúlik a vár nyugati oldalába. A vár nyugati oldalában végigfutó alsóvár vége is itt lehetett. Az alsóvár a „barbakántól” kissé hátrább kezdődik, s talán a „kaputorony” homlokzatával lehetett egy síkban. Tekintve, hogy a vár nagyon lepusztult állapotban van, a fenti megállapításokat csak egy ásatással lehetne tisztázni vagy elvetni.
A vár felkeresése, a nehézségektől nem meg rettenő, vállalkozó túrázóknak ajánlott. Tekintve, hogy a környék az Orsini vipera élőhelye, így magas-szárú bakancs viselése erősen ajánlott! /Szatanek József/
Forrás:
GPS: | É 44° 25.633 (44.427219) |
K 15° 39.909 (15.665144) |
Vranik település körzete a Karlovac - Split autópályán közelíthető meg a legkönnyebben, melyről a Gornja Ploča-i leágazásban kell letérnünk. Az autópálya után, az utunkat Gornja Ploča felé folytatjuk, majd a fal előtt jobbra, Lovinac településnek tartunk. A jó minőségű úton, kb. 3 kilométert megyünk, majd egy Vranik táblával jelzett alsóbbrendű útra fordulunk. Ez az út már a várhegyet kerüli meg, de innen a várba való felmenetel a sűrű aljnövényzet és a hegy meredeksége miatt nem javasolt. Egyszerűbb a várhegyet teljesen megkerülni, majd a mellette lévő alacsonyabb dombot is, melynek végén egy jobbra tartó út lesz. Nekünk szorosan a hegy lábánál haladó úton kell mennünk, míg a Račići tanyához nem érünk. Itt érdemes leparkolnunk, de ha a tulajdonostól engedélyt kapunk, akkor érdemes a földje mentén, egészen a várhegy nyergéig haladni, s onnan felmenni a vár csekélyke maradványaihoz.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.