Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Prkos, Mokro Polje - Prkos, Mokro Polje, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Knin vármegye - Keglevics vár (Keglević gradina)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A várat 1433-ban, a Zsigmond király és a Velencei köztársaság közti egyesség során említik meg, mely alapján Zsigmond lemondott Dalmáciáról Velence javára, mint a magyar királyság horvátországi és a velenceiek dalmáciai határvára.
A vár a neve alapján, a horvát-magyar történelemben oly jól ismert Keglevics család ősi birtoka lehetett, amit megerősíthet az a tény is, hogy a vár közelében található az, az Ervenik nevű falu, amit 1177 körül, a Perkál/Prkalj/ Perlat/Poclat/Percal nemzetség bírt. A Perkál családnak még 1322-ben is voltak birtokaik Obrovác környékén, a Zrmanja folyó völgyében. A család egyik tagját Kegelnek nevezték, aki egyesek szerint a 14. szd. mások szerint a 15. szd. elején élt. Perkál Kegel fiait nevezték aztán Keglevicseknek. Valószínűsíthető, hogy e Kegel építhette (esetleg hasonló nevű őse) azt a várat, amit 1433-ban a fent említett szerződésben is megemlítettek, s amit a 15. szd. második felében is család birtokában említenek meg, mint Kegelj, Kegal vár. A vár ez időben Knin vármegyéhez tartozott, s 1522 körül kerülhetett törökkézre. Későbbi történetéről nem sikerül adatokat előtalálni.
Érdekes, noha nem a várhoz kapcsolódó, hanem a közeli településre vonatkozó adat, hogy Prkos/Prkosz név - beszélő név. A jelentése kettős. Az egyik értelemben dacot, dacosságot jelent, ami esetleg arra utalhat, hogy a népei akaratos hírben álltak, vagy hogy a sziklás terep ellenére is folytattak itt mezőgazdasági tevékenységet. A másik értelemben egy virágot jelöl, amit magyarul porcsin rózsának, vagy népiesen kukacvirágnak is neveznek. Lehet, hogy virágzási időszakában e növénytől tarkállik a vidék, amiről áprilisi ott jártunkkor nem sikerült meggyőződnünk.
A várhely mai állapota:
Keglevics várát 2010. 04. 17-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában látogattuk meg. Noha a vár már éppen az 1914-es határokon kívül esik, de mivel a magyar történelemben is oly jelentős szerepet játszó Keglevics család ősi fészkének tekinthető, így felkeresését nem lehetett mellőzni.
A vár egy előbb enyhe lejtésű, majd mind meredekebbé váló sziklás domboldal, várépítésre még épp elegendő helyet biztosító pontján épült fel. A várat három oldalról, a Zrmanja folyó 200 méter mély kanyonja fogja körül. A vár legfőbb védelmét a leginkább támadható oldalra épített, ma is kb. 5 emelet magasan álló téglalap, vagy patkó alakú öregtorony adta. A torony alaprajzi kialakítása már nem megállapítható, noha az egyik nyugati és északi fala teljes hosszában és teljes magasságában áll. A fennálló maradványok alapján téglalap alakú volt, de a nyugati fal, déli sarka egy erős ívet képez, mely után már nincsenek felszíni maradványok. Így elképzelhető az is, hogy az ív tovább folytatódik, majd egy patkó alak után egyenes oldallal visszacsatlakozott az északkeleti, épen álló sarokba. Az is lehet, hogy itt csak egy lekerekített falsarok volt, s a tornyot délről nem egy íves, hanem egy egyenes fal zárta le. A torony falai monolitikusak, csak az északi fal, legfelső szintjén látható egy kifelé szűkülő lőrés. Lehetséges, hogy a déli és keleti falban a többi szinten is voltak ablakok, de miután itt eltűntek a falak így ez csak feltételezés lehet. Minden esetre e falak eltűnése, gyengébb konstrukcióra utal. A hosszúkás, kb. É – D irányú sziklatömb északi oldalán található torony bejárata délre nyílhatott, ahol a terepadottságok alapján, valami palotaszerűség is lehetett. A torony északi homlokzata előtt, egy részben természetes, részben mesterséges sziklaárok van. A toronytól nyugatra és délnyugatra, egy külsővár került kialakításra, a lőrései alapján, már a tűzfegyverek korában. A külsővár, lőrésekkel teletűzdelt északi fala a torony nyugati lábától indul, majd kb. 25 m után derékszögben halad tovább, kb. 25 méter. Innentől falak nyomai nem látszódnak, ám a terep alapján a fal egy ívet alkotva fordult vissza a toronynak helyet adó sziklatömb délkeleti oldalába. Az építők a sziklák adta lehetőségeket kihasználva, a falakat helyenként a sziklák közé építették.
A külső várban két lakóhelyiség maradványai láthatók, egyéb romok a sziklás felszín miatt, már nem figyelhetők meg. /Szatanek József/
GPS: | É 44° 5.791 (44.096516) |
K 16° 2.809 (16.046816) |
Prkos települését a Gračac - Knin közti, 1-es főúton érhetjük el a legkönnyebben. A faluhoz két út is vezet. Mi a mellékelt térképen is látható, a Zrmanja folyót kisérő, kaviccsal borított, lakatlan vidéken átvivő, számos kanyarral tarkított, harmadrendű úton közelítettük meg. Erre az útra, a Velebitek déli vonulatát átszelő hágú utáni első, jobbra, nyugatnak forduló kereszteződésben tértünk rá. Kb. 20 perces zötykölődés után értünk a településre. Visszafelé, s ezt ajánljuk az első út ismeretében odafelé is, az 59-es, másodrangú úton jöttünk. Ez az út is az 1-es főútról jobbra kanyarodik le Radučić falu felé. A letérés után, kb. 6 kilométerrel egy újabb elágazáshoz érünk, melynél utunkat északnak Mokro Polje irányába kell folytatnunk. Letérés nélkül ezen az úton megyünk északnak kb. 9 kilométert, hogy elérjük Prkos falut. A faluban nem állunk meg, hanem egyenesen áthaladunk a Zrmanja folyót átívelő régi kőhídon, majd a híd utáni első, jobbra föl tartó szűk útra fordulunk. Akik személyautóval jöttek idáig, azoknak itt le kell parkolni, s tovább már gyalog kell haladniuk. A szűk és gondozatlan, erősen sziklás felszínű út ódon és lakatlan házak között vezet egyre feljebb, míg a pár házből álló település fölé nem ér. Itt erősen kell figyelni egy jelzetlen jobbra tartó ösvényre, melyen a legkönnyebb a várhoz jutni. Az ösvény a domb oldalában, a Zrmanja folyóval párhuzamosan halad, majd leereszkedik egy száraz patakvölgybe, melyen átjutva már a túloldalon megyünk, kb. a domb közepéig, ahonnan a folyóba szakadó völgyfal oldalában egyenesen a várhoz juthatunk
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.