Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Brkići - Brkići, Bosznia-Hercegovina, Bosznia, Bosznia vármegye - Obrovac
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Brkići (Grmuša), gradina Obrovac – Obrovác vára
Brkići, gradina Obrovac – Obrovác
Vármegye: Zágráb vármegye, Krupai kerület (? 1514-ig)
Ország: Bosznia és Hercegovina
Régió: Bihácsi (Una-Szána) kanton, Bosanska Krupa város közigazgatási körzet
Helységnév 1: Brkići
Helységnév 2: Grmuša
Várnév 1: gradina Obrovac
Várnév 2: Obrovác vára
A vár története:
XIII. Obrovac
Obrovác várának és településének nyomai. Az Obraváci nemzetség (pleme Obrovačko). Nemes Szladovics György (plemić Juraj Sladović). A törökök 1514. után elfoglalják és lerombolják Obrovácot
Az Una menti Obrovác a török hódítás után tűnt el, noha annak előtte jelentős településnek számított, várral, ferences kolostorral, plébániával és az Obrovác nemzetség számos házával. Obrovác várából némi romokon kívül már semmi sem látszik. A vár az Una jobb partján, Osztrozsác (Ostrožac) és Krupa (Bosanska Krupa) között, egy Miostrah településének irányába néző, csúcsos hegyen állt.
Annak ellenére, hogy Obrovác több tekintetben is jelentős helynek számított, a fennmaradt okiratok csak igen kevéssé említik. Ennek az lehet az oka, hogy Obrovác igen korán, már az első török támadások során elpusztult, s többé már soha nem is épült fel. Obrovác vára, minden bizonnyal jóval régebbi, mint ahogy a fennmaradt okiratokban említik. Az obrováci plébánia alapítása is a múlt ködébe vész, mivel 1403-ban már, Obrováci (Obrivalski) György pap, Mavre osztrozsáci plébánossal és Medvejszki György pappal (az osztrozsáci Szt. Katalin egyházi közösség (bratstvo) testvére) egyetértésben, eladták az osztrozsáci Szt. Katalin egyházi közösség tulajdonában lévő „Polača” nevű helyet, Csávai János főúrnak.
Az Obrováci nemzetséget és a nemzetség egyes, kiemelkedőbb tagjait a Blagaji grófok levelezéseiben, már a 15. szd. kezdetétől említik. Az Obrováci nemzetség, mindig is Krupa várának védelme alatt állt. Az levelekben, az Obrováciak földjei, szinte mindenütt a Busevicsek tágas birtokainak falvai után jelennek meg. A nemzetségi földek felosztására, 1435-ben Cillei Hermann gróf, horvát bán adott utasítást, Krupa akkori birtokosaként. Sőt, obrováci nemesekként, magát Bušević várát is több évig (1404-1413) a Sztrizivojicsok (Strizivojići) tartották birtokukban [1]. A Sztancsicsok (Stančić) ősi famíliája is obrováci származású. E család szülötte a hírneves hős, „Horvát” Sztancsics Márkó, aki közvetlenül Zrínyi Miklós elődjeként Szigetvár kapitányaként szerzett érdemeket. Sztancsics Stefka fia Jurkó, Japrica Györgytől megvásárolta az obrováci járásban lévő Černisa, Kozareva, Grmusi és Šćira javakat, majd ezekre a birtokokra, Mátyás király is megerősítést adott ki 1488-ban.
Miután a török veszély folyamatossá vált, az obrováci várat a király vette át. Mátyás király, Krupa és az Una vonalának védelmére zenggi kapitányát, Tárnoki Péter küldte, aki familiárisát, Kerncsics Pált (Pavao Krnčić) tette meg Obrovác várnagyának. A törökök ebben az időben, egyre borzalmasabb ütéseket mértek Horvátországra. Az egyik ilyen támadásukat, 1488-ban Bartalova, de valójában inkább már Obravác környéke ellen vezették. A török csapatok öt napon át fosztogatták a szerencsétlenné vált földeket. Kerncsics, mi jobbat tehetett, a vár és a környék védelmében megütközött a törökökkel. A csatában sok ember veszett oda, és sokukat rabságba vetették a törökök. A horvát előkelőségek, a hősök dicséretére ekkor Bihácsban gyűltek össze és Kernčić hőstettéről egy tanúsítványt adtak ki [2].
Miután a 15. szd. végén Corvin János herceg a báni posztot is betöltötte, Krupa mellett Obrovác is az irányítása alá került, így Obrovác várnagyának, a Szladojevicsnek (Sladojević) is nevezett, Szladovics (Sladović) György obrováci nemest tette, aki a maga korában igen figyelemre méltó és híres ember volt. Szladovics a már meglévő birtokai mellé, az Una-hát vidékén további birtokokat is örökölt, mint, Gostanja-t, Ponikvah-t, Vhkrupja-t, Sela-t és Česinca-t, melyekben Ulászló király 1493-ban meg is erősítette. Szladovics 1497-ben, ispánként a likai Mogorovics nemzetség emberei közt található. Utóbb, a király és az udvar kedvenceként, számos birtokhoz jutott. Ulászló király 1503-ban, a japrai Havcsics Istvánnal (Stjepan Havčić) együtt, Szladovicsnak adományozza Hvojevec birtokát, majd ugyanezen évben, neki és Dragosics Illésnek (Ilija Dragišić) a királyi kancellária írnokának adja Gaj birtokát.
Még 1501 előtt, Ulászló király királyi jogán, Szladovicsot Obrovác várának birtokosává tette. A királyi adománylevélben megemlítik, hogy Obrovác Zágráb vármegyében, a megye török határán fekszik, s már korábban is a Szladovicsek birtokában volt, ám a királyt ez ügyben nyilvánvalóan megtévesztették, lehet, hogy maga Szladovics, aki Obrovác várnagyaként, kezdte a várat sajátjaként kezelni. Négy évvel később, 1505-ben maga Szladovics is elismerte, hogy nem birtokosa Obrovácnak, hanem csak várnagya és kérte a királyt, hogy bírja rá Corvin János herceg özvegyét, hogy egyenlítse ki várnagyi fizetségét, ami Obrovác és Japra után illette. Ez után, Török Imrét, a Corvin javak kezelőjét bízták meg azzal, hogy elégítse ki Szladovics követeléseit.
A 16. szd. elején, néhány ádáz támadás után a törökök elfoglalták Obrovácot, mely ennek utána, már puszta maradt. A vár elfoglalása mindenképpen 1514 után történhetett, mivel ekkoriban még egyben állt az obrováci ferences kolostor, mely talán az Unától nem messze, Miostrah irányában található, Crikveni nevű topográfiai ponton állhatott.
A törökök a foglalás után is védelmi pontként vették számításba Obrovácot, ezért 1530-tól törekedni kezdtek arra, hogy a várat kijavítsák és újra katonai felszereléssel lássák el. Ezt különösen Malkocs bég akarta, aki ez időben a likai Perusicsban is komoly erődítésbe kezdett. Ám 1576-ban Cazin és Buzsim is elesett, így nem törődtek tovább Obrováccal, amely ettől az időtől kezdve, a mai napig az enyészetnek lett átadva.
[1] A Blagaji grófok levéltárában őrzött levelek alapján, az alábbi, obrováci kitűnőségeket említik meg:
1411-ben obrováci Balša-t; 1435-ben Nikola Novačić, Juraj Stojmilić és Marko Santić nemeseket; 1482-ben obrováci Luka Milčić-et és Mate Ciavić-et, aztán a Miostrah-i Marko Brlobožić-ot és Luka Karlović-ot; 1488-ban Lőrinc bírót és Pavao Sandalić-ot, a Miostrah-i nemesek egyikét; 1503-ban élt még az obrováci Stjepan Meničić, aztán a Miostrah-i Benko Karlović, és Petar Darginić.
[2] A tanúsítvány korabeli másolatát, a zenggi káptalan levéltárában őrzik. A tanúsítványt az alábbiak írták alá: Balázs, bihácsi plébános és humi archidiakónus, Radosevics Benkó bihácsi bíró, Simon pap udvari kápolán, Jurkó vicekastellán, a nemes Kobasics Matkó és Jurkó fivérek, Stefkovics Antal és Márkó fivérek, Martinusevics Jakab, Horcsics Péter, Budisics Márkó, a lapaci Csusics Pál, a nebljuhi Miholic, a koszovói Bezovinics Vuk, a vrhrikei Vladihovics Iván, és más, bihácsi tekintély és polgár.
Forrás: Radoslav Lopašić:
Bihać i bihaćka krajina, Matica Hrvatska, Zagreb, 1890. 229-231. oldal.
A vár mai állapota:
A vár felkeresése 2011. 04. 01-én sikertelen volt, a várhoz felevezető út aknaveszélyre figyelmeztető táblái miatt, így a hely lokalizálásán kívül, a romok állapotáról nem tudunk semmit közölni.
/Szatanek József/
GPS: | É 44° 54.517 (44.908615) |
K 15° 59.343 (15.989049) |
Obrovác várát, a Bosanska Krupa és Bihács közti főúton, az Una folyó jobb partjáról lehetne megközelíteni, ha a várhoz vezető út nem lenne aknaveszélyt jelző táblákkal teletűzdelve. Így a vár helyének felkeresése nem ajánlott, jóllehet, a helyiek közül voltak olyanok, akik szerint nincs aknaveszély, de a táblák ennek ellentmondtak, így a vár bejárása jelenleg nem lehetséges.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.