Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Mišljenovac - Misljenovác
Vármegye: Lika-Korbava vármegye, Alsólapaczi járás (1914.)
Ország: Horvátország
Régió: Horvát-Szlavónország
Helységnév 1: Mišljenovac
Várnév 1: Mišljenovac/Mišljenović gradina
Várnév 2: Delanova/Delalina glavica, (676 m)
Várnév 3: Gradić (? 618 m, BiH)
A vár története:
Boricsevác (Boričevac
) település közelében, egy Misljenovác várnak (
Mišljenovac gradina
) nevezett vár maradványai találhatók. Weigel mappájában található alaprajz alapján, a vár négyszögletes volt egy kerek toronnyal, a kapuval szemben. A vár már Weigel idejében (1699) rom volt.
Forrás: Đuro Szabo:
Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb. (204; 212. o.)
--- / ---
Mišljenović gradina
Ez a vár a Horvát Köztársaság 1:25.000-es topográfiai térképén, "Mišljenović gradina"-nak, vagy "Delalina glavica"-nak (ma Delanova glavica, 676 m tszfm) nevezett ponton található. Luka Pavičić [11] szerint azonban a vár a „Sekani Vršak” (690 m tszfm) hegyen helyezkedik el. Jelenleg mindkét hely a horvát-bosnyák határon található, így ez okból nem volt lehetőség a bejárásra. A várat a török hódítás előtti oklevelek nem említik, de 1450-ben a Lapáci nemesek körében találhatjuk azt a Boricseváci családot is, amelyik feltehetően a vár építtetője lehetett. Tény, hogy a török kor előtti említés hiánya nem zárja ki a vár azt megelőző létezését. A várat 1577-ben említik először az Una menti Osztrovicával és a korbavai Buniccsal együtt, amikor is a berendezkedő török katonai és közigazgatási hatalom a területet a Krkai (Likai) szandzsákoz csatolta. Hogy a vár, hogy nézhetett ki, azt Kukuljević 19. szd. közepi vázlatából tudhatjuk: a Delalina glavicán elhelyezkedő, Mišljenova gradina-nak nevezett vár egy négyszögletes várat ábrázol a déli falának közepén egy négyszögletes toronnyal. A vázlat szerint a várba az északi oldalról lehetett bemenni.
Hogy hiteles-e ez a vázlat? Amíg régészeti kutatások nem tisztázzák az alaprajzi kialakítását, addig nincs okunk ebben kételkedni, ám a négyszögletes alakja a négyzetes toronnyal csak megerősíti a törökkor előtti keletkezését. Kukuljević alaprajzi vázlatának némely jellegzetessége alapján (a déli övező fal sarkainak lekerekítése, valamint a négyzetes torony) a várat a 13. szd. végére, vagy a 14. szd. elejére lehet datálni.
[11] Luka Pavičić: Kronika stradanja Hrvata južne Like; Zagreb, 1996; str. 220 11
Forrás: Krešimir Matijević: Naseljenje Like
http://www.scribd.com/doc/29402401/Naseljenje-Like-Tekst
--- / ---
A vár mai állapota:
A Mišlenovac település területén található Delanova glavica (676 m) nevű topográfiai pont, a fenti, meglehetősen ellentmondó adatok alapján, 2011. április 02-án, Keserű László és Szabó Tibor társaságában került bejárásra (lásd még:
http://jupiter.elte.hu/boricsevac/boricsevac.htm
). A magaslaton várra utaló nyomot nem találtunk, ám stratégiai jelentőségét jól mutatja, hogy számos, 20. századi fedezéket alakítottak ki rajta.
Ha volt is vár a térségben azt nem ezen a helyen kell keresni. A helyszín bejárása alapján, a vár inkább - már csak a neve alapján is a Gradić (am Kisvár 618 m) nevű magaslaton lehetett, ám az ma már Boszniába esik, így a határ miatt megközelíthetetlen volt, ezért a bejárására nem került sor.
/Szatanek József/
GPS: | É 44° 35.345 (44.589085) |
K 16° 0.654 (16.010900) |
Mišljenovac gyakorlatilag néptelen települését, a Ripač - Donji Lapac közti főútról, Birovača településnél keletnek fordulva, egy jó minőségű erdei úton lehet elérni. A Delanova glavica nevű magaslat a településre vívő út és a bosnyák határ felé tartó út kereszteződésében található.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.