Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Medak, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava vármegye - Velagusa
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„Visszatérve Medak-ig, ahol találtak egy római mérföldkövet és két feliratos szarkofágot is, egy középkori vár maradványaira lelhetünk, amiről Glavinić az alábbiakat állítja: „Medak est arx vetus ad litora flumins Likae exaedificata”. (kb. Medak egy régi vár amely a Lika folyó partjánál épült).”
Gj. Szabo 1920. Sredovječni gradovi… (Zagreb, 207. oldal)
7.13 Medak A település nevével egy 1439-es oklevélben találkozhatunk először, melyben egy Mogorovics nemzetségbeli külön ágat is megemlítenek (Medak ági Juranics Miklós). A vár nevével a török foglalásokat felsoroló 1577-es oklevélben is találkozhatunk. A török hódoltság idején a vár egy, a ribniki nahije (járás) alá tartozó vajdaság központja volt.
Mercator térképére két Medak (Medac és Nedac Nouo) is berajzolásra került. Pavičić [25] úgy véli, hogy a Lika jobb partján lévő falu esetben egy nemesi településről van szó, ide épült a vár is, míg a Lika bal partján lévő település egy jobbágyfalu volt. Pavičić leírása alapján Medak várát egy kisebb, Velaguša nevű dombon (612 m tszfm) kell keresni, nem messze a Glamočnica patak likai torkolatától, szinte a mai település közepén.
A várnak ma már szinte nyoma sem maradt. Magának a dombnak a tetején, egy 22 m hosszú falat lehet megfigyelni, mely enyhe ívben, délnyugatról, északkeletnek halad. A Horvát Honvédő háború idején, a vár területére a JNA parancsnoksága települt, mely során, ugyan eltüntették a fal egy részét, de valójában egy fedezék építésekor vált igazán láthatóvá.
A mai Medak település területén, van egy másik várhely is, a Medak nevű hegyen (693 m tszfm). Ezen a helyen valószínűleg az a vár állhatott, amit Mercator térképén Medac Nouva-nak neveznek. E vár egyetlen, ismert alaprajzát Kukuljević Iván készítette el a 19. szd. végén. A rajz alapján egy meglehetősen tágas vár volt itt. A hegy tetején egy kerek torony (A) állt, melynek alapjai ma is könnyedén felismerhetők. A rajz alapján, a torony bejárata a keleti oldalon volt megtalálható. A toronynak északról egy sokszögletű építmény (B) támaszkodott, amit akár palotának is lehet tekinteni, s maradványai mai megfigyelhetők a torony mellett. Egy régészeti ásatás, valószínűleg teljesen feltárhatná ennek a két építménynek az alapjait.
A két építményen kívül, nagyon jó állapotban maradt fenn a belső fal északkeleti része (C), a palota és a fal közötti átjárótól a sarokig, ahol a fal egy derékszöget képezve halad egy kisebb, négyszögletes építményig (D). Magát a falsarkot, amit két fal képezett, csak egy ásatással lehetne feltárni. A hegy egészét is egy fallal övezték, mely csak nyomaiban látható a hegy oldalában.
Amint már említettük, a mai Medak település területén található második vár azon a helyen állt, ahol Mercator térképén Új Medak-ot jelölik. Hogy ki építette a várat már nem tudni, s a várat a középkori források sem említik – valójában Mercator térképén találkozhatunk először vele, ami arra utal, hogy akár a törökök is építhették. A vár alaprajzában emlékeztet is más, törökök által épített likai várakra (pld. Perusics, Stulicsa kula, Udbina), de csak egy régészeti ásatás tisztázhatná, hogy valóban török építésű vár volt, vagy voltak korábbi előzményei is. Szintén egy hasonló vizsgálat tisztázhatná Medak és Velaguša viszonyát is.
A vár mai állapota:
A vár területét 2011. 04. 04-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában látogattuk meg. A vár alig megkülönböztethető maradványai egy viszonylag alacsony domb nagykiterjedésű fennsíkjának az északkeleti sarkában találhatók. A várat a dombhát felszíni formái alapján, csak északról és keletről védte a természetes akadály, míg nyugatról és délről egykor talán egy várárok keríthette. A vár területét a 20. szd. 60-as éveiben egy partizán emlékmű kialakítása során elegyengethették, így egykori kerek tornya, illetve az udvart övező falak egy része alig 30 cm magasságú terepegyenetlenség formájában láthatóak. A romterületre további csapást mért, hogy az 1991/95-ös háború idején, egy parancsnoki vezetési pontot alakítottak a ki a hegy északi peremén, számos fedezékkel és futóárokkal. Érdekes, hogy a vezetési pontot délről egy lövészgödörrel védték, amit úgy alakítottak ki, hogy egyik fala épp az egykor várudvart övező falnak támaszkodik. A várból épített maradvány egyedül ebben a gödörben látható. Az un. likai típusú várnak az elhelyezkedése miatt komoly védelmi szerepe nem lehetett, ám a földesúri reprezentáció szempontjainak kivállóan megfelelhetett. Ebbéli funkcióját a török uralom alatt is megtarthatta, sőt őrhelyként is működhetett, egészen Lika visszafoglalásáig, miután a várból ragyogó kilátás nyílik a környező vidékre, egészen Goszpicsig (Gospić).
/Szatanek József/
GPS: | É 44° 26.936 (44.448936) |
K 15° 29.977 (15.499622) |
Medak második várát a Karlovac - Split autópályán, a Sveti Rok-i leágazástól érhetjük el a legkönnyebben. Az autópályáról letérve Gospić irányában kell haladnunk egészen Medak településéig, majd mielőtt beérnénk a faluba, az utat keresztező patak előtt balra, Počitelj irányába kell mennünk. A kereszteződéstől kb. 1 kilométer haladva egy házhoz érünk, mely mellett egy kisebb parcella található. Itt kell leparkolnunk, s a tulajdonosoktól engedélyt kérve, át kell mennünk a parcellán, majd a magasfeszültségű vezetéknek vágott nyiladékon át, fel kell kapaszkodnunk a dombtetőre. A dombtetőn számos tereptárgyat találunk, de a várból már nem sok látható. A legutóbbi háborúban itt épült bunkerrendszer ellenére aknával sehol sem találkoztunk, de ennek veszélye fennállhat, így a bunkerekbe való belépéstől óvakodjunk!
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.