Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Travnik - Travnik, Bosznia-Hercegovina, Bosznia, történelmi vármegye - vár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A várát először 1463-ban, olyan helyként említik meg, amely sikeresen feltartóztatta egy rövid időre, a Jajcába tartó II. Mehmed szultánt, Bosznia meghódítóját, noha ennél mindenképpen korábban, a hagyomány szerint, II. Tvartkó király idejében épülhetett. A várat az 1503-as magyar-török szerződésben is említik, ám az 1526-os Mohácsi csata után, a vár elvesztette jelentőségét és egy kaszárnyaként használták. Georgiceo 1626-ban azt írja,hogy a várban 50 ház volt, ami kissé túlzónak tűnik. Evlija Cselebi az 1660-as útleírásában feljegyezte, hogy a legenda szerint a várat Raguza latin királyai építették fel, amivel arra kívánt utalni, hogy Travnik már Bosznia eleste előtt is állt. Cselebi azt is írja, hogy a látogatásának idejében, a várban több szoba és lőportár is volt, továbbá, hogy a vár helyőrsége élén egy dizdár állt Georgiceo és Cselebi alapján a várban legalább 50 főnyi helyőrség volt. Miután a várban egy II. Bajezid szultán nevét viselő dzsámit építettek, biztos, hogy már az
időben is állandó helyőrsége volt a várnak. A dizdár parancsnokolta várbeli helyőrségben szolgált Bajezid fia Szulejmán is, aki 1554-ben egy parcellát vett ki árendába, a Banjaluka-i Szofi Mehmed pasa vakuf-birtokából. A hidzsra 1102. évében (1690-1691), egy Bulbuli nevű költő megverselte Travnikot is és többek között kiemelte a várat is és köszönetet mond a travniki vár dizdárjának, de a nevét nem említette meg. A vár fegyverzetéről, muníciójáról egészen 1833-ig nincs pontos adatunk. Bosznia ismeretlen útleírójának a 17. szd. 80-as éveiben írt művéből tudható, hogy a várban nem sok ágyú lehetett. Travnik leírását és híven ábrázolt rajzait 1809-ben, Mitesser konzul adta közre, aki szerint a várban akkoriban csak négy ágyú volt, ami azért kevésbé hihető, miután 1833-ban 17 működőképes ágyú mellett volt még 12 régi ágyú is. Jukić azt írja, hogy a hagyomány szerint a várat II. Tvartkó király építtette, hogy a várban volt egy dzsámi, három ház és néhány kaszárnya, 12 ágyú, tüzérek és 30 nizám (sorozott katona). Ám Jurić azt is megjegyzi, hogy a várnak csekély a jelentősége, mert a falai vékonyak és gyöngék, emellett könnyen tűz alá lehet venni Gučevoból és Bukovicából
is. V. Klaić megjegyzi, hogy 1867-ben Topal Oszmán pasa 27 régi ágyút töretett össze, majd
Konstantinápolyba szállítatta.
A vár 1838-ban még jó állapotban volt, sőt még ma is annak mondható, miután 1878-ban felújították. A várban az okkupáció során is török helyőrséget találtak. Amíg a bosnyák vezír Travnikban tartotta a székhelyét, azaz a 18. szd. elejétől 1851-ig, a várbörtön gyakran adott otthon a másként gondolkodó bosnyák bégeknek, agáknak, akik közül páran a fejükkel fizettek ezért. Így járt 1806-ban a bosnyák janicsár aga is, akit ágyúlövéssel öltek meg. Travnikban majd ötven bosnyák elöljáró fizetett az életével. A hidzsra 1102. évében (1689-1690), a travniki dizdár Ahmed aga volt, 1721-ben Oszmán aga, 1764-ben Ahmed aga, akit a vranduki vakuf egyik hitellistáján említenek meg. Mehmed aga 1787-ben Travnik dizdárja, 1791-ben Ahmed aga.
A szabálytalan sokszögletű vár, egy északról délnek nyúló felső-, egy középső- és egy alsóvárból állt. A vár bejárata nyugaton, a középsővárban volt. A vár legmagasabb pontjára, a hegygerinc végére egy bástyát építettek, előtte egy udvarral, amelybe a középsővárból lehetett bejutni. A bástyát élesre faragott mésztufából építették. A falakba keresztben, egyenlő mértékben besüllyesztett, megmunkálatlan tölgy és fenyőgerendákat helyeztek. A bástya magassága kb. 10 m. A várnak ez az északi része a középsővárral a legmagasabb és a legrégebbi része. A középső vár sokszögletű tornyát valószínűleg utólag építették fel, talán Tamás király, vagy a Jajcai bánság idejében. Az egykor 18-20 m magas, pincére, földszintre és két emeletre osztott, tizenhatszögletű, 1,5 m vastag falu toronynak már az építés módja is eltér a vár többi részétől. (A jajcai bánság fennállása alatt, Travnik már török uralom alatt állt, ahogy azt Aladin Husić nemrég kiadott tanulmányában be is bizonyította. Ám Redžić szerint így is fennáll annak a lehetősége, hogy a középső várat és a sokszögű tornyot mégis csak a jajcai bánság fennállásának idején építették fel, ám Travnik építészeti értelemben, ebből semmit
sem örökölt meg, hisz Travnik a jajcai bánság léte alatt, már egy másik építészeti hagyományú és technikájú körhöz tartozott. Viszont, ebben a kontextusban, Travnik sokszögű toronnyal való bővítésének az oszmánhódítás első évtizedeire és nem pedig a jajcai bánság idejére kellett esnie. Amennyiben, a vár utólagos részei tipológiailag nem felelnek meg az oszmán építészeti technikáknak, akkor az azt jelenti, hogy a bővítés korábbi és a vár építésének 1463 előtti időszakához tartozhat. A fentiek okán, a szerkesztőség elfogadja Redžić állításának első felét, hogy a középső várat és a sokszögletű tornyot Tamás király idejében építették el.
Tekintettel, hogy a sokszögletű torony a középkori bosnyák várépítészet minden jellegzetességével bír, így elvethető annak a lehetősége, hogy a torony a hódoltság idején, illetve 1463 után épült fel.)
A Travnikkal foglalkozó kutatók úgy látják, hogy a külső falakon belüli vár egésze középkori. Mivelhogy a török császárság határai Travnik lefoglalása után igen gyorsan tovább tolódtak nyugatnak, a kutatók úgy vélik, hogy a törökök a váron semmilyen jelentősebb átépítést, bővítést sem hajtottak végre. Azonban, már az alaprajz gondosabb tanulmányozása alapján is látható, hogy a várnak legalább két, egy középkori és egy törökkori építési fázisa volt. Ám a középkori bosnyák várak típusismerete és analógiái alapján bizonyosra állítható, hogy a vár építésének középkori szakasza további két fázisra osztható, mely során először az erőteljes bástyát és a hosszúkás, rekeszfalakkal és épületekkel ellátott várudvarát építették fel, majd a második ütemben felépültek a
korai vármagot három oldalról magába foglaló új, déli várudvar falai a dél felé kiugró tizenhat-szögletű toronnyal. Az ilyen módon kiépített travniki vár a koncepciója alapján máris besorolható a hosszúkás várudvarú, a két végén egy-egy erőteljes toronnyal bíró várak csoportjába, annyi különbséggel, hogy Travnik esetében az északi torony helyett egy bástya készült.
A törökök a várat keletnek és délnek bővítették tovább, mely során új falakat és három faltornyot emeltek a keleti oldalon. Az új erődítésekkel a vár háromszor nagyobb lett a korai várnál. Az új részek egy új várudvarként határozhatók meg, benne egy sor, különböző rendeltetésű épületekkel és egy dzsámival a helyőrség számára.
A bosnyák-hercegovin várépítészetben a sokszögletű tornyok igen nagy jelentőségre tettek szert. A travniki sokszögletű torony esetében egy olyan öregtoronyról van szó, amelynek külső átmérője 13 m, a belső átmérője 10 m, így ezzel a legnagyobb középkori bosnyák tornyok közé tartozik. Az első középkori fázisban felépített bástya a maga két, egy északi és egy déli helyiségével, csak Travnik várának jellemzője. Cselebi kissé fukarul írt Travnikról, amikor csak azt említette meg, hogy a faragott kövekből ötszögletűre épített vár egy szakadékos, sziklás kőszálon található. Cselebi a várat török építésűnek tartotta. A travniki vár történetében egy jelentős időszaknak számított az a 18. szd. elejétől 1851-ig tartó korszak, amikor Travnik a bosnyák pasaluk, illetve a porta helytartójának a székhelye volt, ami alatt 50 olyan jelentős bosnyák személyt öltek meg, akik a központi hatalom ellen tevékenykedtek, s akiket emiatt a várban megfojtottak. Travnik várát a Lašva folyó fölé, a minden oldalról magasabb hegyek övezte Vlašić hegy oldalának egyik magaslatára építették. A vár ma is jó állapotban van. A várnak egy jelentős váraljai települése is volt, amelyből a mai Travnik városa fejlődött ki. A 18. szd. elejétől 1851-ig, Travnik volt a bosnyák vezír székhelye.
A vár helyén, a feltételezések szerint egy őskori település is létezett, amit a középkori vár építése során semmisítettek meg. Az őskori település maradványaira, a várhegy délkeleti oldalában találtak.
A vár alatti településen, a Vilenica alatt 1918-ig egy karcsú torony állt, mely a Teszkeredzsics bégeké volt. A toronynak a földszintjén kívül még két kőből készült emelete és egy csatmája volt.
(Kreševljaković, 1953. 19. o.; Kreševljaković, 1954. II. 84. o.; Redžić, 2009. 202-204. o.)
(Bosznia és Hercegovina középkori várai - Szatanek József fordítása kézirat – 323,324. oldal)
További forrás: http://varvadasz.bloglap.hu/cikkek/travnik-erodje-67908/
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.