Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Lónya - Breznicki Hum, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd történelmi vármegye - Lonja (Gradišče-Lonja)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Lónya - Breznicki Hum
A Varasdtól és a Dráva-síkságtól délre, emelkedő dombos területen, a Lónya-folyó völgye fölé emelkedő meredek oldalú, két csúccsal (268 és 288 m tengerszint feletti magasságú) rendelkező Gradišće nevű magaslat tetején található. A környezetéből mintegy 80 méter magasan kiemelkedő, nyugat-keleti irányban húzódó dombtető kivételes stratégiai helyzetével, már az őskortól kezdve ellenőrizte a Lónya völgyét, melyet már akkor természetes közlekedési útvonalként használtak.
Már a magaslat neve is itt egykor létezett épületekre utal, mely biztos támpontként szolgált a régészek számára egy lehetséges régészeti lelőhely vonatkozásában. Ezt a környék legidősebb lakói is alátámásztották, akik a hegyre vezető, kővel kirakott útról, valamint egy függőhídról meséltek, amely egykor összekötötte a Gradišćét a Lónya völgye felett a szomszédos Humščak nevű dombbal, amelyen egykor ugyancsak egy erődítmény állt.
A nyugati csúcs hosszúkás fennsíkján régészeti feltárásokat több éven át végezték, melyek során fokozatosan ősi építészeti struktúrák és számos régészeti lelet került napfényre. A keleti csúcs (a lelőhely felső része) 20 méterrel magasabb (288 m), felülete azonban jóval kisebb. Az ott fekvő viszonylag szűk területen kőépületek maradványait fedezték fel. A két csúcs között van egy kis áthidaló rész, amely összeköti a két helyszínt. Lehetséges, hogy ezt a megközelítést már az ősi időkben alkalmazták. Ma a terület legnagyobb részét erdő és sűrű növényzet borítja. Míg nem is olyan régen ennek a komplexumnak jelentős területeit, és különösen a déli lejtőket művelték, mára az egész felületet benőtte a növényzet. A hely nyugatról és keletről is jól védett, mert itt a lejtők szinte függőlegesen ereszkednek le egészen a völgy aljáig. A legkönnyebb észak felől megközelíteni egy hágón át, amelyet a helyiek az utóbbi időben használtak. A déli, kezdetben enyhe lejtők hirtelen meredekké válnak, mely szintén egyfajta természetes védelmet nyújt a területnek. Mivel a Varasd - Zágráb út itt halad át ennek ellenőrzése mellett a hely biztonságot is nyújtott az itt élő közösség számára.
A régészeti feltárások eredményei megerősítették a korábbi feltételezéseket. A mintegy 10 hektáron elterülő lelőhelyet a késő ókori épületek uralják, amelyek védőfalakból, valamint lakó- és középületek maradványaiból állnak. Az ókori erődített település elődje egy a kőrézkorból (Retz-Gajary kultúra), majd késő bronzkorból származó dombvidéki típusú település volt. A terület legősibb, minden bizonnyal őskori, és egyben legfontosabb része a nyugati csúcson található nagy fennsík, ahol az épületek kőből és téglából épültek. Némelyikük falfűtési rendszerrel volt felszerelve. Ha az erődített fennsíkot akropolisznak lehetne nevezni, akkor az alsó, keleti fennsíkot külvárosként lehetne meghatározni. A terület szelíd déli lejtői alkalmasak a vidéki lakosság gazdasági és mindennapi tevékenységére. Veszély esetén a lakosok a biztonságosabb akropoliszba menekülhettek.
A lelőhely jelentőségét azt adja, hogy Varasd tágabb környékén ez az egyetlen ókori erdetű magaslati település, melynek legközelebbi megfelelőjét a Szeszvetétől északra fekvő Glavnica Donja közelében található Kuzelin nevű régészeti lelőhely leletei képezik.
A település védőfalain belül felfedezett ókeresztény templom Pannónia nyugati részének kevés ókeresztény szakrális épületei közé tartozik. A templom kelet-nyugati tájolású, és a keleti védőfalra támaszkodik, mely így átveszi a templom keleti falának funkcióját. Egyszerű, narthex nélküli egyhajós templom, megemelt presbitériummal, az apszisban a papság ülőheléűl szolgáló paddal. Az apszisban megtalálható az oltár helye, de z oltár maradványait nem találták. A templom padozatától körülbelül 40 cm-re kiemelkedő presbitériumhoz két, in situ felfedezett kőlépcső vezetett. Egy szokatlan helyen a templom főterének sarkában, egy körülbelül 100 x 120 cm méretű, körülbelül 40 cm mély medencét fedeztek fel. Nagyon valószínű, hogy ez egy keresztelőmedence volt, ahova falépcsők vezettek le. A medence két szemközti sarkában felfedezett lyukak fa szerkezetet jeleznek, talán a keresztelőmedence fölötti tetőzetet tartották. A presbitérium előtti padló burkolatában kerek lyukakat fedeztek fel, amelyek egy fa korlát elhelyezkedését mutatják a hívek és a papok számára fenntartott tér között. Érdekesség, hogy ezt a két templomteret a padlóburkolat típusa is jelöli, így a presbitériumot szebb és sokkal jobb minőségű kőlapok borítják. A templom főterének bejárata körülbelül 2 m széles. A megtalált vas ajtókitámasztók lehetővé teszik egy szélesebb, kétszárnyú ajtó rekonstrukcióját. A főhajó déli falán két, egymással összekapcsolt keskeny szoba található, amelyek valószínűleg a papok segítségére szolgáltak a liturgia alatt. E mellett szól az az ajtó, amely e helyiségek egyikét közvetlenül a presbitériumhoz kötötte. Feltételezzük, hogy a lonjai ókeresztény templom alaprajza szimmetrikus volt, ezért a fő templomtér északi fala mentén ugyanolyan vagy hasonló hosszúkás helyiségek várhatók, amelyeket még nem tártak fel. A lonjai ókeresztény templom valószínűleg az 5. század első felében épült, és a 6. század első feléig működhetett. Több információval a kutatás végén rendelkezünk.
Forrás: Wikipedia, Marina Šimek:Lonja – Matušini. Antičko visinsko utvrđeno naselje. Arheologija varaždinskog kraja i srednjeg Podravlja.
Gradišče-Lonja
Na krajnjim južnim obroncima Ivanščice, oko 1 km južno od Brezničkog Huma, na zapadnom i istočnom vrhu brježuljka Gradišče, nalaze se ostatci utvrđenoga kasnoantičkog naselja, u stručnoj literaturi nazvanog Gradišče-Lonja po istoimenoj rijeci iznad koje se uzdiže, odnosno Lonja-Matušini po istoimenome susjednom selu.
Svojim položajem utvrda je nadzirala važno raskrižje putova koji su varaždinsku Podravinu i sjeveroistočno Zagorje povezivali preko Polonja sa zelinskim i zagrebačkim Prigorjem te dalje prema Jadranskom moru. Jedan krak toga puta išao je zapadno od Gradišča prema Podrutama i dalje kroz masiv Ivanščice prema Beli, dok je drugi krak puta vodio istočno od Gradišča prema Mađarevu i dalje prema Varaždinu.
Na temelju nekoliko manjih arheoloških istraživanja i analize konfigu- racije terena, riječ je o velikome kasnoantičkome utvrđenom kompleksu podignutom na mjestu prapovijesne gradine iz kasnoga brončanoga i starijega željeznog doba. Sudeći po vidljivim dijelovima arhitekture, ovaj kompleks sastojao se od veće utvrde na zapadnome, nižem vrhu, unutar koje je pronađena građevina s okruglom apsidom i ostatci drugih građevina, te manjeg utvrđenja na višem, istočnom vrhu, također ovalnog tlocrta.
Iako se isprva smatralo da se u vezi s ovim kompleksom nalazila utvrda na nedalekom brdu Humščaku, 1,3 km zapadno od Gradišča, o čemu govori lokalna legenda, dosadašnja istraživanja na tom su položaju utvrdila tek postojanje protuosmanskoga drvenog čardaka na kamenoj supstrukciji iz XVI. st., spomenutog 1563. godine u izvješću povjerenstva hrvatsko-ugarskoga kralja Ferdinanda I. Habsburgovca o obrambenom stanju utvrda Hrvatske i Slavonske krajine.
Po smještaju u prostoru, vrsti terena i tipologiji tlocrta, utvrđeni kompleks na brdu Gradišču iznad Lonje svrstavamo u skupinu utvrđenih visinskih naselja, koja se grade na mjestima nekadašnjih prapovijesnih gradina u razdoblju kasne antike i ranoga srednjeg vijeka.
Izvor: Krešimir Regan - Srednjovjekovne i renesansne utvrde Hrvatskog zagorja
GPS: | É 46° 7.470 (46.124500) |
K 16° 17.688 (16.294800) |
Információk: Breznicki Hum helységet a Letenye-Zágráb autópályán közelítjük meg. A várhoz a helységet északi irányba hagyjuk el, majd a Podrute táblánál nyugati irányba fordulunk. Ezen az úton 1 km-t haladunk és a második enyhe jobbkanyarban egy kis házcsoportot találunk. Itt kell parkolnunk a háziak engedélyével.
A ház udvarán átmenő földúton megyünk keleti irányba, amíg egy jól látható déli irányba tartó ösvényt nem találunk. Ezen kapaszkodunk fel a dombtetőre, ahol a várterület már szabadon bejárható. A látható falak a tető keleti részén találhatóak.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.