Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

BakaracHorvátországHorvát-SzlavónországModrus-Fiume történelmi vármegye - vár - őrhely (Gradac)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Archívum
  • Térkép
  • Szállás

Bakarac, vár - őrhely

A Bakarac feletti elnyúló dombon található az illír időkből származó erőd maradványai, amelyet a római, majd a középkorban is felhasználtak. Az erőd a késő ókortól a középkorig, fontos megfigyelő és stratégiai erődítmény volt, a Bakari-öbölben. A domb lábánál a szárazföldi és vízi utat felügyelte.

A rómaiak a 4. században építették át útellenőrző állomásnak, majd a 6. században, Jusztinianus bizánci császár uralkodása alatt újították meg. A középkori használatának kezdete a 12. század, mikor a Frangepánok emeltek erődítést az egykori romokon. A várból ellenőrzésük alatt tarthatták mind a kikötő, mind az öböl forgalmát.

A vár ma már alig felismerhető alaprajzú, köszönhetően annak, hogy falainak nagy része a szikláig elpusztult. Az őskorban két csúcs között elterülő erődítés, az észak-nyugat - dél-keleti tájolású gerinc állt, melynek délkeleti végében hozták létre a középkori várat. A vár feltételezett formája elnyújtott trapézformájú lehetett, amelyet a sziklatető alakjához igazítottak. Egy 1963-ban végzett mérés szerint az erődítmény hossza kb. 41 méter, az átlagos szélessége pedig 7-8 méter, míg a körfal vastagsága 1,4 méter.

2023 kora tavaszán sikerült a helyszínt tüzetesebben körbejárni. A vár területét az észak-nyugati gerinc irányából, jól érzékelhető sziklába vágott szárazárokkal választották le. Ezt követően két terasz-szint érzékelhető, míg elérjük az első látható falszakasz omladékát. A két terasz együttes hossza megközelítően 20 méter.

E felett egy kb. 10 x 12 méteres, téglalap alaprajzú épület állhatott, amely az álló és omladékban érzékelhető falakból sejthető. A vár központi részét jelentő terület mérete, a feltételezésünk szerint 45-50 méter hosszú, melynek szélessége eléri a 15 métert a legszélesebb pontján. A platót a dél-keleti részét, az ereszkedő sziklagernincen, markáns átvágással védték.

A vár napjainkban is álló csekély falmaradványai az észak-nyugati részen állnak, illetve omladékában érzékelhetők. A plató többi részén, a szikláig lekopott felszínen egy ideig érzékelhető az egykori falak vonala. Kizártnak tartható, hogy nem használták ki maximálisan, a rendelkezésre álló dél-keleti plató területét.

A vár mérete és formája a véleményünk szerint meghaladja az egyszerű őrhely kereteit. Jelen esetben itt egy összetettebb középkori erődítésről beszélhetünk. Talán a soron következő régészeti kutatásoknak köszönhetően, majd pontosabb képet alkothatunk Bakarac ősi és középkori életéről.

Keserű László - 2024

Források:

Tájékoztató tábla a vár területén
Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében - www.varak.hu - terepbejárás, 2023

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 45° 16.680 (45.278000)
K 14° 34.872 (14.581200)

Információk: Bakarac helység Fiume-től délre kereshető fel a tengerparti főúton. Az erődítéshez egy kis ösvény vezet fel a tengerpartról. Letérő hozzá a Gradac feliratú táblánál.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció