Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Udvard - Dvory nad Žitavou, Szlovákia, Felvidék, Nyitra történelmi vármegye - Szent Márton-halom (Kálvária)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Udvard-Kálváriadomb Dvory nad Žitavou, SZK
A helyi hagyomány szerint a Zsitva partján emelkedő Szent Márton halmán még a 19. század elején is láthatók voltak egy nagyobb épület maradványai. A dombon 1855-ben Kálvária épült. A királyi kápolna titulusa volt Szent Márton. I.Géza király 1075-ben a királyi kúriát a kápolnával a garamszentbenedeki bencés apátságnak adományozta. Alexander Ruttkay legutóbb 1994-ben hívta fel a figyelmet az udvardi objektum kutatásának lehetőségére. Angyel 1994. 158-159., Bél 1996. 139., Györffy 1987. III. 461-462., MVV. Komárom 138., Petrovai 2002. 200-201., Ruttkay 1989. 57-107., Ruttkay 1994. 15-16., Szénássy 2002. 79-80.
http://www.oroksegvedelem.hu/denes_jozsef_kiralyi_halmok/
A Szent Márton-halom a hagyomány szerint 1309-ben egyházi tartományi zsinat helyszíne volt, melynek egyik határozata volt a hajnali, déli és esti harangszó elrendelése egybekötve az Angyali Üdvözlet imájának elmondásával. Az 1850-es években Udvard plébánosa, a Nyitra vármegyei Keselőkő faluból származó Majthényi Adolf volt (-1871), aki egyben a Habsburg-elnyomás elleni küzdelem harcosa és az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tevékeny résztvevője volt. Majthényi célul tűzte ki, hogy Szent Márton vértanú dombján, az egykori királyi kúria helyén nagyszabású keresztutat, központi keresztet és kápolnát építtessen. Eredetileg búcsújáró templom építését, valamint (a mára teljesen eltűnt) Szent György-dombon kegyhely létesítését is tervezte, de ezek a tervek anyagi okok miatt nem valósulhattak meg.
Miután Scitovszky János esztergomi érsek 1855 áprilisában áldását adta a tervre, majd május 3-án ötezer hívő jelenlétében felszentelték az ideiglenes keresztet; 1855. október 31-én megkezdődött a Kálvária építése. A terveket Dobák János és Weller Móric komáromi földmérnökök dolgozták ki. Mivel a domb eléggé alaktalan volt, földet kellett rá hordani, s bekötőutat is kellett építeni, mivel a terepet mocsaras, lapos terület övezte. Scitovszky érsek 1856. november 16-án megtekintette az épülő Kálváriát, s a teljes területet (13,81 hektárt) a Kálváriának adományozta. Az érseken kívül egyházi és világi méltóságok egész sora támogatta a Kálvária felépítését, többek között Haynald Lajos erdélyi püspök és csaknem valamennyi környező község plébánosai. Udvard lakosain kívül többek között Fűr, Kisbaromlak és Komáromszentpéter hívői is részt vettek a Kálvária építésén. A következő 5 év során kialakították a keresztút állomásait és mintegy 7000 facsemetét ültettek, így erdősítve az egész dombot. Az építkezésen naponta 50-60 munkás és 30-40 szekér dolgozott. A munkálatok során többek között vízlevezető csatornát is létesítettek a Kálvária körül.
A Kálvária felszentelésére 1860. szeptember 16-án került sor. A vendégeket a község határán bandérium fogadta, élén az udvardi nemesekkel. A felszentelést Scitovszky János esztergomi érsek végezte. A templomban megtartott misén magyarul Majthényi Adolf, szlovákul pedig Lopusny Ferenc olvasta fel a IX. Piusz pápa által küldött búcsúlevelet és áldást. Az ünnepségen mintegy 30-40 ezer hívő vett részt.
A Kálváriához mintegy 300 méter hosszú bekötőút vezet az Udvard és Érsekújvár közötti úttól. A bekötőút elejénél eredetileg kőhíd állt vasrácsos korláttal. A bekötőút felénél állították fel Nepomuki Szent János eredetileg 1794-ben emelt szobrát (felirata szerint: Megújítva áttétetett 1859.). A bekötőút a kerítéssel körülvett Kálvária kapujához vezet, ahol a Szüllő Géza társulás által 2003-ban emelt fakereszt áll.
A kapun belépve a domb tetejére vezető 5,7 méter széles, kőpárkánnyal szegélyezett lépcsősor lábához jutunk. A párkányra a Fájdalmas Szűz, Szent János, Mária Magdolna, Mária Kleofe és két angyal szobrát állították 224 cm magas vas lámpaoszlopokkal.
A Kálvária-dombra a lépcső mellett az egész dombot megkerülő keresztút vezet fel, melynek 14 állomása volt. A keresztút állomásai neogótikus stílusban épültek égetett téglából, a téglát az érsekújvári érseki uradalom téglagyárából szállították, amit a téglákon látható D.AE.U. (Dominium Archiepiscopale Ujvariense) betűk is igazolnak. A stációkon vas rácsajtó található, melynek felső részére az alapítók címere, illetve névjegye van festve. A stációk belső falán bádogtáblára festett keresztút látható (Szálé István pozsonyi festőművész alkotásai), tetejükön pedig kőből faragott rózsakereszt látható. A keresztutat eredetileg mindkét oldalról lombos fák szegélyezték, de azóta egy részüket kivágták.
A domb tetején áll a nagykereszt, a harangláb, valamint Majthényi Adolf síremléke. A negykeresztet 1859. november 6-án szentelte fel Scitovszky érsek aranymiséje alkalmával, talapzatán az érsek címere látható. A kereszt mögött a domboldalban áll Szűz Mária kőszobra, melyet 1844-ben emeltetett Nemes Borbély István. A nagykereszt mellett álló harangláb (melynek három harangját 1860-ban öntötték) Udvard jelképévé vált, a község címerében is szerepel. Az 1871-ben elhunyt Majthényi Adolfot végakaratának megfelelően 1871-ben a harangláb mellett helyezték örök nyugalomra.
A domb keleti előterében egy teraszt alakítottak ki, ahová kőlépcső vezet a domb tetejéről. Itt áll az 1860-ban bizánci stílusban épült Szent Márton-kápolna. A kápolna oltárképét a pesti Molnár József festette, a fából faragott oltárt és a padokat Staudinger pozsonyi műasztalos mester készítette.
A Kálvária északnyugati lábánál, kis akácosban, sík területen áll Szent Anna kőszobra, melyet Pongrácz Adolf udvardi káplán emeltetett és 1860. július 29-én szentelték fel. (Wikipedia)
GPS: | É 47° 59.599 (47.993320) |
K 18° 15.321 (18.255350) |
Információk: Udvard település Érsekújvártól keletre a 75 sz. úton kereshető fel. A Kálvária a település nyugati részén látogatható meg.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.