Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Ormány - OrmanRomániaErdély és PartiumKolozs történelmi vármegye - református templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Ábrázolások
  • Térkép
  • Szállás

Ormány református templom

A falu egyhajós temploma a 14. század első harmadában épülhetett, támpillérekkel erősített szentélye négyzetes alaprajzú, tornya nincsen. A templomtól nyugatra kisméretű, fémlemezzel fedett fa harangláb áll. Belső terében több periódusból származó falképek találhatóak. Az épület tulajdonosa a református egyház.

A középkorban egy periódusban, egységes építésmenet során megépült templomon kevés átalakítás történt: a szentély boltozatát helyettesítették síkfödéssel, a sekrestyét bontották el, valamint a délkeleti hajóablakot nagyobbították meg.

Nyugat és kelet felől egyaránt kontyolt, zsindelyfedésű tetőzete a 20. század utolsó negyedében tönkrement. A tetőzet pusztulását követően megsemmisült a bútorzat maradványa, eltűnt a padló.

A falkoronák mindenütt pusztulnak, meggyengültek, a habarcs kimosódott a falazókövek közül. A déli homlokzat keleti ablakának kiváltó boltöve beomlott, környezetében a fal omladozó. A falakon egyre növekvő mértékű károsodások, elmozdulások alakultak ki, jelentős repedések szabdalják őket. A vakolatrétegek rohamosan pusztulnak. A homlokzatokról nagy felületeken hiányzik már a vakolat, a belső felületeken is sok helyen levált, tönkremenőben van. A szentélyben feltárt festett rétegek az utolsó pillanataikat élik. Különösen a korábbi vakolatrétegekre felhordott vékony vakolatra festett újkori díszítmények vannak veszélyben. Széleik mindenütt elváltak, a vakolat sok helyen feltáskásodott. A kb. tíz évvel ezelőtt körbeszélezett, habarccsal lezárt vakolatrétegek ismételten elváltak a falazattól.

A teljes helyreállítás, illetve a teljes épületre készülő, végleges tető építése, mely minden érintett szakterületre kiterjedő szakvéleményekkel alátámasztott, engedélyezett tervet feltételez, meghaladja a jelenlegi lehetőségeket. A károk további fokozódásának, és az épület menthetetlenné válásának megelőzése érdekében a szentélyre, ahol a falképek értékesebb része található, védőtető épül, a hajófalakra pedig – a falkorona újrafalazása, megerősítése elkészültéig – a falakat takaró lefedés készül, amely szakaszosan bontható és újra elhelyezhető a falkoronán majdan elvégzendő munka folyamán.

A károk további fokozódásának, és az épület menthetetlenné válásának megelőzése érdekében a szentélyre, ahol a falképek értékesebb része található a Teleki László Alapítvány megbízásából, védőtető épült.

http://www.romerterv.hu/muemlekeink/ormany-reformatus-templom-erdely/

 

44. ORMÁNY

1292-ben Urlman, 1312-ben Urman, 1333-ban Ormán, 1385-ben Ormaany, 1551-ben Ormán néven jelentkezik az oklevelekben. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)

1333-ban plébániatemploma van, ebben az évben papja, András a pápai tizedjegyzék szerint 22 keresztes banálist fizet. (Beke: Az erd. egyházmegye. 192.; Kádár: Szolnok-Doboka vm. V. 305.; Documente. XIV. C., III. 168.), 1334-ben pedig 2 garast. (Documente. XIV. C., III. 190.; Beke: i.h.)

Ma is álló temploma megerősíti a fenti adatokat, mert korai gótikus stílust képvisel. Sőt egyenes záródású szentélye a román kori templomok stílusára emlékeztet, amelyek ezen a vidéken így épültek, de keresztboltozattal. (Szabó T. A.: Szolnok-Doboka vm. 194, 198.)

Egyik harangja 1697-ben készült, felirata szerint „Pávai Ihnok öntötte-Ormány 1697.” Tornya a XVIII. századból való. 1870-ben újítják. (Ref. Névkönyv. 1883. 25.)

A középkorban tiszta katolikus falu a reformáció idején református lesz, a templommal együtt. Lelkipásztorai 1612-től ismeretesek.

A XVIII. században református anyaegyház. (Benkő J.: Transsilvania. II. 185.) 1864-től rövid ideig Néma filiája, majd 1880-tól újra anyaegyház. A helynevek egykori lakóiról vallanak: 1312-ből Képes (Ormányba beolvadt falu nevét őrzi, C. Suciunál Képesteluk); 1715-ből Seresalja, Gyertyános, Komlóskert, Hátaskút 1749-ből Bányahát, Gyöngyös, Ördöngös kút, Válus kút, Galy vára, Szarka vára, Kis cseteri, Csorgó, Magos, Máj, Képes, Körtvélyvápa, Hidegkút, Vásáros út, Kosárkút, Sós árok, Gárd, Kőszegi, Sós, Csonka erdő, Mocsár, Porgolát kert, Szőlőfő, Pogány, Jászoly, Ehmező, Csécsberek, Somberek stb. (Kádár: i.m. V. 309–310.)

Léstyán Ferenc - Megszentelt kövek I-II. - A KÖZÉPKORI ERDÉLYI PÜSPÖKSÉG TEMPLOMAI

 

GPS: É 47° 2.813 (47.046875)
K 23° 49.019 (23.816975)

Információk: a települést Szamosújvártól délre található Dengelegről északi irányba induló alsórendű úton közelíthetjük meg.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025