Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Bacskó - BačkovSzlovákiaFelvidékZemplén történelmi vármegye - Kastélyrom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Archívum
  • Térkép
  • Szállás

Bacskó kastély, castellum

Bacskó (Bačkov) község Szlovákiában, a Kassai kerület Tőketerebesi járásában helyezkedik el. A település északnyugati részén, a lakott terület házai közé illeszkedő telken állnak a bacskói kastély romjai. Bacskó falut először 1320-ban említik „Bachkow” néven. A települést és a környező földeket a 14. századtól több nemzetség is birtokolta.

A legjelentősebb birtokos a 15. század elejétől a Bocskai család lett. Az erődített kastély („castellum”) építése is nekik tulajdonítható, ennek pontos idejéről azonban megbízható történeti adattal nem rendelkezünk. Feltételezhező azonban, hogy ez a 15. század folyamán történhetett.

1647-ben III. Ferdinánd király Bacskó egy részét az erdélyi fejedelemnek, I. Rákóczi Györgynek és feleségének, Lórántffy Zsuzsannának ajándékozta, a falu legfőbb tulajdonosa és a castellum ura azonban 1670-ig Bocskai István maradt.

Bocskai István, aki 1647-től Zemplén vármegye főispánja volt, belekeveredett az 1666-tól kibontakozó Wesselényi-féle összeesküvésbe, melynek lelepleződése után számüzetésbe vonult. I. Lipót 1670-ben Bocskai István minden birtokát, köztük Bacskó községet is a kastéllyal együtt elkobozta.

A Thököly-felkelés évei alatt a falu nagy károkat szenvedett. Egy 1680-ben készült összeírás a kastélyt romosnak mondja, 1688-ból származó adatok szerint a kastélyt, a majort és a gazdasági épületek egy részét a kurucok pusztították el.

1688-tól Bacskó új tulajdonosa a nagyszalatnyai Fischer Mihály lett. A Fisher család nevéhez fűződik, hogy a lerombolt castellum helyén új kastélyt építettek, feltehetően a régi, romos épület felhasználásával. 20. század elején már Wersebe Hartwig báró a tulajdonosa. A  második világháború során, 1944-ben a pravoszláv templommal együtt a kastélyt is felégették. Azóta rom amelynek pusztulása napjainkban is tart.

A ma látható falak zömében feltehetően a 18. századi épület maradványai. A korábban itt állt, valószínűleg 15. századi eredetű, majd annak helyén felépült 16–17. századi épület egyes részei már nem különíthetőek el az 1750-ben ezek helyére épült kastély romjaitól.

Az 1670-es kamarai leltárból ismert, hogy a castellum téglalap alaprajzú volt, sarkain egy-egy toronnyal, melyet bástyaként említenek, valamint egy különálló toronnyal, amely feltehetően egy korábbi épület része volt. Az erődítést bizonyára kerítőfal, árok és sánc vette körül.

A napjainkban látható falromok egyes részleteikben valószínűleg azonosak lehetnek a Bocskai-féle castellummal. Az épület déli sarkán egy kb. 7 méter átmérőjű, kör alaprajzú torony maradványai láthatóak, valamint a keleti sarokhoz illesztve egy kisebb, 5 méter átmérőjű, hasonló torony csonkja is megmaradt.

A 2023-as bejárás alkalmával a terület rendkívűl gondozatlan állapotban volt. A kastély falai között már kisebb fákat és bokrokkal benőtt aljnövényzetet találtunk, melyek javarészt eltakarja a még álló falakat.

Felhasznált irodalom:

Karczag Ákos–Szabó Tibor: Felvidék és Kárpátalja erődített helyei. Budapest, 2018. I. 132-134.

GPS: É 48° 44.405 (48.740082)
K 21° 37.108 (21.618462)

Információk: Bacskó (Bačkov) község Szlovákiában, a Kassai kerület Tőketerebesi járásában helyezkedik el. A település északnyugati részén, a lakott terület házai közé illeszkedő telken állnak a bacskói kastély romjai.

A 2023-as bejárás alkalmával a terület rendkívűl gondozatlan állapotban volt. A kastély falai között már kisebb fákat és bokrokkal benőtt aljnövényzetet találtunk, melyek javarészt eltakarja a még álló falakat.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció