Szászvár, vár
A település és a vár története
A Mecsek hegység északi lábánál fekvő Szász település, a középkori pécsi püspökség egyik fontos birtokcsoportjának központjában feküdt. Az Árpád-korban német telepesek által alapított falu szélén feltehetően még az 1370-es években épített Alsáni Bálint pécsi püspök (1374–1408) udvarházat, és mellette egy Keresztelő Szent János tiszteletére szentelt kápolnát. Az udvarház és a kápolna mellett jött létre a vásártér, amely a mezővárosi rangra emelkedő település új központja lett. Miután pedig felépült a vára, az a pécsi püspök második vára lett a pécsi rezidencia mellett.
A magas színvonalú kőfaragványokkal díszített, alápincézett, emeletes, a nyugati homlokzatán egy lépcsőtoronnyal ellátott udvarház épülete szintenként két helyiséget foglalt magába. Az udvarház mögött kicsivel később fallal övezett kert létesült. Az 1387 körüli polgárháborús időszak idején Bálint püspök kastéllyá építette át udvarházát: a kertből belső udvart alakíttatott ki, amelyet második falövvel és egy kaputoronnyal erősített meg, a palota lépcső tornyát kápolnatoronnyá alakíttatta, és helyette új, felvonóhidas kapuval ellátott lépcsőtornyot építtetett. Később az udvar túlsó oldalára, a falszorosba egy konyha is épült.
Az 1410-es években Albeni János püspök (1410–1421) a belső udvar északi oldalára új, emeletes palotaszárnyat építtetett, amelyet egy cserépkályha díszített. A 15. század folyamán három szakaszban külső falakkal és köríves alaprajzú tornyokkal erősítették meg az először 1439-ben már várnak is nevezett épületet.
A 15. század végén Ernuszt Zsigmond püspök (1473–1505) építtette fel a belső vár keleti palota szárnyát, amelyet már reneszánsz kőfaragványok díszítettek. Az átépítés során a régi kaputornyot öregtoronnyá alakították, és egy új kaput nyitotta a belsővár déli falán. A megemelt szintű várudvaron kutat ástak. A 16. század első felében új, nyolc toronnyal ellátott külső farendszer épült a lebontott régi helyett a vár körül.
A vár 1543-ban került a törökök kezére, akik nahije székhelyévé tették. Szigetvár elfoglalása (1566) után ugyan Szászvár elvesztette katonai jelentőségét, de a török korban végig lakták, és a tizenöt-éves háború pusztításai után, a 17. század első felében újjá is építették. Végül az 1660-as és 1680-as évek háborúi során dőlt romba a középkori épület, és egy vályogépület emeltek az északkeleti török épület romjaira.
A romokat csak száz évvel később, az 1770-es években, Klimó György püspök bontatta el, a vár legrégebbi részének, a nyugati palotaszárnynak a kivételével, amelyet renováltatott és plébániaházzá alakíttatott a déli külső várudvar helyén felépített új barokk plébániatemplom mellett. A plébániaház a 19. század elején és a 19. század közepén két nagyobb átalakításon esett még át, amelyek során a belső szerkezetét teljesen átformálták.
Régészeti kutatások
Az 1980 óta, több szakaszban zajló régészeti kutatások (feltárások, szakfelügyeletek) eredményei alapján ma már részleteiben is ismerjük a Szászvári Vár építési szakaszait. Az 1980-ban G. Sándor Mária és Gerő Győző által megkezdett és a 2005-ig folytatott régészeti kutatás kimutatta, hogy a 18. század végén és a 19. század elején kialakított plébániaház azonos a középkori kastély főépületével. Munkájuk során megkutatták a plébániaházat és a kastély gazdasági épületeit és kerítésfalát, amelyekben a középkori vár magasan álló falmaradványait ismerték fel, az udvar területén pedig a vár 18. században lebontott további épületrészeit tárták fel. A régi plébániaépület udvarán, a vastag újkori feltöltés alatt megtalálták a plébániaházhoz északnyugat felől L alakban csatlakozó középkori palotaszárnyat, a tőle délkeletre álló kaputornyot, több melléképületet, és egy belső várfalöv kerek saroktornyát, a plébániával keletről szomszédos területen pedig a vár keleti szárnyának déli végét és a belső kerítőfal egy másik saroktornyá.
A vár helyreállításának megkezdésére 2015 tavaszáig kellett várni, melynek munkálatai 2016 nyarán fejeződtek be. Ennek során a legrégebbi nyugati palotaszárny középkori részleteit is bemutatták és rekonstruálták, de XIX. századi hozzáépítéseket is meghagyták. Az egyetlen teljesen rekonstruálható középkori tér a nyugati toronyban elhelyezett XIV. századi kápolna, amelyet az in situ maradványok és a kutatás során előkerült kőfaragványok nyomán építettek újjá.
Az ásatások során előkerült északi palotaszárny földszinti vakárkádsorának, és emeleti ablakainak rekonstrukcióját szintén az előkerült kőfaragványok tették lehetővé. A kaputorony földszintje, a felvonóhidas, csapórácsos és kapuszárnyakkal záródó kapujával, ülőfülkéivel és ajtókereteivel szintén hitelesen helyreállítható volt.
A vár udvarának kövezete jó állapotban maradt ránk, a torony előtt ásott későközépkori kútnak pedig még a kávakövei is előkerültek. Mivel a kaputoronyból és az északi palotaszárnyból csak a földszint falai maradtak meg, az emeletek esetében nem épült teljes rekonstrukció: az északi palotaszárny emeleti homlokzatát üvegfal helyettesíti, amelyben helyet kaptak a töredékeikből összeállított gótikus keresztosztós ablakok, a toronyra pedig egyelőre csak alacsony védőtető került. A középkori belsővár mögött, a külsővár falához támasztott újkori gazdasági épületek helyére, azok tömegét követő modern kiszolgáló épület készült.
A helyreállított szászvári vár főépülete ma a vár és a település középkori és koraújkori történetét bemutató kiállításnak, kőtárnak és egy előadóteremnek ad otthont. A kiállításon látható a vár történetéről a Pazirik Kft. által készített, a vár tudományos rekonstrukcióján alapuló valós 3D animációs film is.
A szászvári vár helyreállítása azonban remélhetőleg ezzel még nem ért véget. A vár keleti palotaszárnya és a külső falak jelentős része még feltárásra vár. A remélhetőleg hamarosan folytatódó ásatások eredményeként pedig megnyílhat a lehetőség a keleti palotaszárny helyreállítására is, miáltal teljessé válhat a középkori pécsi püspökök szászi várának rekonstrukciója.
Felhasznált forrás: Buzás Gergely
A szászvári vár régészeti kutatása ( részletek, kivonat)
A Janus Pannonius Múzeum Évkönyve
Pécs, 2017
Külön szeretnénk megköszönni Buzás Gergelynek és a Pazirik Kft-nek a rekonstrukciós ábrázolásokat és Vármúzeumnak a számunkra átadott anyagokat!
GPS: | É 46° 16.456 (46.274265) |
K 18° 22.688 (18.378134) |
Információk: 2016 óta felújítva látogatható két palotaszárny, a nyugati fal körbástyával, a kaputorony ülőfülkékkel. A pincében és a magasföldszinten ismerkedhetünk meg a vár építésének történetével. Az emeleten enteriőr-bemutató a püspöki vár virágkorának állít emléket. Fel lehet próbálni a korabeli ruhákat. Lehet játszani babaházzal, óriás kirakóval. Az északi palotaszárny kiállítása a középkori egyház szerepéről szól. Emeletén található az üvegfalú rendezvényterem.
Nyitvatartás: Kedd-Vasárnap: 9-17, Hétfőn zárva!
Programokról, rendezvényekről és kiállításokról részletesen a vár honlapján lehet tudakozódni. Link
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.