Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Mucsi, Magyarország, Tolna vármegye, Tolna történelmi vármegye - Lengyel-Sánc
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
MUCSI (LENGYEL)-SÁNC
Lengyeltől ÉNy-ra kb. 4 km-re (Mucsitól Ny-ra) helyezkedik el a Sánc. Wosinsky kutatásai nyomán a szakirodalomban Lengyeli Sánc néven vált ismertté, de valójában közigazgatásilag Mucsihoz tartozik. A lelőhely tengerszint feletti magassága 243,2 m, relatív magassága kb. 95 m. Jelenleg bokros, helyenként bozótos erdő fedi. A nagyjából háromszög alakú hegytetőt - a legmeredekebb oldal kivételével - sánc és kívül árok övezi. A kevésbé meredek ÉNy-i és DNy-i részen kettős sánc védte a telepet.
Kutatástörténet
A földvárat Darnay Kálmán „Töröksáncz” néven említi, ahol kőkori telep volt. A Töröksánc, Sánc, Sánci tető elnevezés még napjainkban is ismert. Moldoványi 1824-ben említi a „Lázi sántzokat”: „egy hegy tetőn 1/2 órányira el nyúlnak, nagy erősségeket mutatnak, és a sok benne találtatott ón golyóbisok, és fegyverek hadi küszködésekre mutatnak.”
Wosinsky Mór 1882-1888 között végzett ásatásai során nagy mennyiségű későneolit (több lakást és 2 temetőt), valamint középső- és késő bronzkori leleteket talált. Három helyen vágta át az erődítést, és közölte a metszetet is. Eleinte feltételezte, hogy a sáncot a kőkorban építették, és a bronzkorban tovább használták, de később már határozottan állította, hogy csak a bronzkorban készíthették az erődítést. A későneolit leletek alapján ez lett a lengyeli kultúra névadó lelőhelye. Röviden ismertette az innen előkerült kelta és népvándorlás kori leleteket is.
Felmérés
Wosinsky Mór részletes és pontos rajzot közölt a megyei monográfiában. Zalai-Gaál István az ásatásaival kapcsolatban mérette fel a várat: a munkát Badics Balázs kezdte el, majd Meisinger István fejezte be. A Nováki Gyulával együtt végzett terepbejárásunkon megállapítottuk, hogy a szintvonalas felmérés részleteiben (főleg az É-i és D-i sánckapunál) pontatlan. Akkor még úgy gondoltuk, hogy elegendő, ha ezekről a helyekről készítünk új felmérést, és ezeket beillesztjük a korábbi mérésbe. Ezért 1996-ban Nováki Gyulával az É-i sánckaput, majd 1999-ben Egyed Endrével a D-i sánckaput mértük fel. Befejezni akkor - Egyed Endre váratlan halála miatt - nem tudtuk. Végül 2003-ban Nováki Gyulával újramértük az erődítés teljes vonalát.
A vár leírása
A védett terület kiterjedése 570 x 160-330 m (kb. 14 ha). Az ÉNy-DK-i irányú, D felé szélesedő dombba D felől mély horhos nyúlik be, amely - jelenlegi állapotában - kettévágja a védett terület D-i felét. A földváron áthalad egy dűlőút is, amely az É-i és D-i sánckapu környékén mélyéit jellegű. A domb Ny-i és K-i hosszanti oldala igen meredek: ezen a szakaszon csupán egy 8-10 m széles terasz figyelhető meg, a platótól kb. 2-5 m-rel lejjebb. A külső peremen egykor húzódott sáncra két rövidebb szakasz utal, ahol még megfigyelhető a sánc belső oldala is. Északon keskeny nyereggel kapcsolódik a vár a domb folytatásához, a D-i szakaszon az erődítés vágja át a domb D-i részét. Mivel É és D felől nincs természetes védelem, ezeken a részeken többszörös védelmi vonal figyelhető meg. A már említett dűlőéit a D-i sánckapun át lép be a várba. K-i oldalán egy erősen kiemelkedő (kb. 4-5 m) domb, és ahhoz É felől kapcsolódó, kb. 30 m hosszéi, mintegy 1 m magas sánc látható. A domb felső átmérője kb. 15-20 m. Közelében, a K-i oldalon kezdődik a horhos, amelynek bizonyára fontos szerepe volt a védelemben. A kapu Ny-i oldalán, a felső perem vonalában kb. 90 m hosszan követhető egy sánc, amely az É-i és D-i végén is lezárul. Ez alatt mintegy 7 m-rel lejjebb indul a széles terasz és a külső perem, amely kb. 500 m hosszan nagyjából egyenes vonalban halad É felé és ott bekanyarodik K-i irányban, az É-i sánckapu felé. A Ny-i terasznál néhány helyen megfigyelhető az egykori sánc belső oldala is. Az erődítés K-i oldalán a horhos közelében kezdődik a terasz, de itt nem maradt nyoma a valamikori sáncnak. Ezen az oldalon a terasz ÉNy-i irányban fut az É-i sánckapuhoz. A kapu közelében a Ny-i és K-i oldalon is többszörös védelmi vonal figyelhető meg: Ny felől a kapu közvetlen közelében kettős sánc látható: a perem vonalában kb. 25, néhány méterrel lejjebb pedig 15 m hosszan. Utóbbi vonalában, DNy-i irányban keskeny terasz, illetve - 40 m hosszan - sánc figyelhető meg. A kaputól K-re kb. 30 m hosszan építettek sáncot. A kapun kilépve összeszűkülő nyereg választja el a telepet a domb folytatásától.
Korhatározás
Mint láttuk, a földvár első ásatója, Wosinsky Mór eleinte feltételezte, hogy a sáncot a kőkorban építették, és a bronzkorban tovább használták, de később már határozottan állította, hogy csak a bronzkorban készíthették az erődítést. Tompa Ferenc 1928-ban G. Bersuval együtt átvágta a sáncot, és az alapnál későhallstatt és kora La Tene cserepeket talált. Valószínűnek tartotta, hogy a Ny-ról betörő kelták ellen építették a sáncot, de feltételezte, hogy már a bronzkorban is erődített volt a telep. Az árokról megállapította, hogy koravaskori és V alakú. Kőszegi Frigyes a BD-HA leletekkel foglalkozik. Szerinte a továbbélő halomsíros kultúra népessége letelepedett a földvárban, de csak rövid ideig lakta. Patek Erzsébet - Tompa Ferenccel ellentétben, aki késő Hallstatt korinak határozta meg a sáncot - feltételezi, hogy már az urnasíros kultúra idején is erődített volt a telep. Részletesen foglalkozik a leletekkel is, amelyek szerinte az urnasíros kultúra régebbi fokozatát képviselik.Bándi Gábor és Kovács Tibor - Dél-Magyarország bronzkorával foglalkozva - a halomsíros kultúra lelőhelyei között említik a lengyeli földvárat.16 Bóna István megállapítja, hogy a Wosinsky által feltárt telepjelenségek elsősorban a mészbetétes kultúrához tartoznak, de a sánc kora vaskori. Gaál István - 1982-1983-ban - késő neolit (lengyeli kultúra) és bronzkori leleteket tárt fel. Kutatásai során elsősorban a Wosinsky által részben már kiásott késő neolitikus temetőt vizsgálta; ezen kívül két helyen részlegesen átvágta a sáncot. Miután teljes átvágásra nem volt lehetősége, a sánc korára, szerkezetére vonatkozóan új adatokat nem tudott meg. Mivel az eddigi ásatások során a földvár bronzkori betelepültsége, illetve az erődítés kora ma sem tisztázott egyértelműen, felvetette, hogy „a feltehetően bronzkori védőműnek esetleg neolitikus előzményei lennének.”
Az eddigi kutatások szerint feltételezhető, hogy az erődítést az urnamezős korszakban építették, és a kora vaskorban megújíthatták.
Forrás: MIKLÓS ZSUZSA - TOLNA MEGYE VÁRAI - Históriaantik Könyvesház Kiadó Budapest, 2007, 95-101 oldal.
GPS: | É 46° 25.228 (46.420464) |
K 18° 20.345 (18.339087) |
Információk: a Lengyel-Kurd közötti országútról induló jelzett turistaúton (piros négyzet) kereshető fel a sáncvár.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.