Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

AbasárMagyarországHeves vármegyeHeves történelmi vármegye - Koraközépkori udvarház

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Térkép
  • Szállás

Abasár - koraközépkori udvarház

A magyar krónika Aba Sámuel király haláláról megemlékezve tudósít arról, hogy miután az uralkodót meggyilkolása helyén eltemették „néhány esztendő múlva kiásták a sírból: szemfödelét és ruháit romlatlanul találták, sebhelyei begyógyultak. Akkor eltemették őt saját monostorában, Sárott.” Aba Sámuel király sírját már a 18. században az abasári Bolt-tetőn keresték. Az Abasár központjában álló vulkáni tufa kőzetből álló dombba vájt egyik sziklapincét a király sírjának vélték, ezért ide 1773-ban Haller Sámuel tábornok vörösmárvány emléktáblát állíttatott.

(...)

Az abasári Bolt-tetőn feltárt épületegyüttes pontosabb keltezésére közvetlen régészeti adatokkal nem rendelkezünk, de az épülettípus fentebb bemutatott analógiái és a jellegzetes, kváderszerűen megmunkált lapos kövekből rakott falazása 10–11. századi datálást tesznek lehetővé. Az épületcsoport két épülete, a palota és a rotunda, bár nem egyszerre épült, de falazásmódjuk hasonlósága és építési szintjük azonossága alapján inkább két építési fázisnak, mint két külön periódusnak értékelhetjük időrendi különbségüket.

Az ismertetett analógiák egyértelművé teszik, hogy az épületcsoport palotának épült, viszont a rotunda körül feltárt nagyszámú középkori sír, arra vall, hogy funkciójuk még a középkor folyamán megváltozott, és elsősorban egyházi szerepet kaptak. Logikus feltételezés, hogy az épületegyüttes azonos lehet az elsőként 1261-ben említett, és a magyar krónikában Aba Sámuel végleges temetkezési helyeként leírt Sár monostorával. Ez esetben a monostort egy korábbi palotaépületben hozták létre. Amennyiben a krónika értesülése igaz, és a monostort valóban Sámuel alapította, akkor a palotaépületet akár még valamely elődje is építhette, bár az sem zárható ki, hogy a krónika szavaiban csak azt kell értenünk, hogy a később temetkezőhelyévé vált rotunda felépítése volt Sámuel műve, és a szerzetesi közösség létrehozása már később, csak az ő itteni temetésével kapcsolatban történt meg, és valamely utódának tulajdonítható. E kérdések eldöntésére azonban csak további ásatások révén nyílhat lehetőség.

Forrás: BUZÁS GERGELY - KORAKÖZÉPKORI UDVARHÁZ ABASÁRON

GPS: É 47° 47.697 (47.794952)
K 20° 0.093 (20.001556)

Információk: a romkert részben látogatható, a Bolt-tetőn, Aba téren, egy része jelenleg is ásatási terület. 

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció