Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

NagyberkiMagyarországSomogy vármegyeSomogy történelmi vármegye - Szalacska

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Nagyberki-Szalacska

Nagyberki jelenlegi közigazgatási területéhez tizenhat nyilvántartott régészeti lelőhely tartozik. Ezek közül kiemelkedik a szalacskai várhegy és környezete, ahol találunk szórványleleteket és kincsleleteket az újkőkorból, a bronzkorból, a vaskorból és a római korból, éremleletet a római korból, ismeretlen korú sírt és temetőt, Hallstatt-kori és római kori temetőt, halomsírokat, rézkori, bronzkori, vaskori kelta, római kori település nyomokat, több korszakú földvárat, kelta éremverő műhely maradványait, valamint középkori település nyomokat, középkori templomot és templom körüli temetőt.

...

Nagyberki-Szalacska a történeti és régészeti irodalomban jól ismert, azonban középkori történetéről eddig nem sokat tudtunk. Korábban csak néhány szórvány lelet került be a múzeumba. Az 1980-as években megindult tervszerű régészeti kutatásoknak is köszönhetően azonban nagyobb számban kerültek elő régészeti objektumok és leletek. Az eddig összegyűjtött adatok és feldolgozott leletek alapján elmondható, hogy Szalacska feltehetően már a honfoglalás ideje után benépesülhetett, majd egészen a török kor végéig lakott település volt. Bár írott forrásokkal csak a 16. századtól kezdve rendelkezünk, valószínű, hogy a falu a 10. századtól folyamatosan működött. Templomáról nincs biztos adatunk, de feltételezhető, hogy a szalacskai várhegy déli oldalán feküdt, ahol középkori sírok is előkerültek. Szintén nincs adatunk arra, hogy az őskori földvárat a középkorban (újkorban) is erődítésként használták volna, bár utóbbira több dolog is utalhat: viszonylag nagyobb számú, katonasághoz köthető leletek (buzogányok, sarkantyúk, nyílcsúcsok), valamint a Berki-gát vára nevezetű erődítés, amelyet eddig nem sikerült lokalizálni, de lehetségesnek tartjuk, hogy a szalacskai szőlőhegyen keresendő. Jelenleg számos bizonytalan pont található még, ezért további kutatások szükségesek még ezek felderítésére.

Forrás: Varga Máté - Középkori leletek Nagyberki-Szalacskáról I. - Rippl-Rónai Múzeum -  H-7400 Kaposvár, Fő u. 10., - A Kaposvári Rippl-Rónai Múzeum Közleményei -  01: 217–234 -  Kaposvár, 2013

GPS: É 46° 18.844 (46.314064)
K 18° 1.100 (18.018341)

Információk: a szalacskai szőlőhegyre jól járható út vezet Nagyberkiből Kisberkin keresztül. 

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025