Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Hortobágy, Magyarország, Hajdú-Bihar vármegye, Hajdú történelmi vármegye - Papegyháza
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
HORTOBÁGY — Máta, Szeghatár-halom.
A Pap erét a Szeghatár-halom mellett egy 1921-ben készített, a régi halastavat a Hortobágy folyóval összekötő csatorna metszi. Ennek kotrásakor figyeltek fel a Hortobágyi Nemzeti Park szakemberei a csatorna partjára kitúrt embercsontokra, téglatörmelékre. Jelentették a Déri Múzeumnak, s 1985 júliusában régészeti-honismereti tábor keretében középiskolás diákokkal, majd 5 felnőtt munkással a Hortobágyi Nemzeti Park anyagi támogatásával feltárást végeztünk a területen.
A csatorna északi partján végzett kutatás eredményesnek bizonyult. A magassági ponttal megjelölt halom mellett, a csatorna partjával párhuzamosan nyitottunk egy — I. szelvény — 4x8 méteres, majd erre merőlegesen egy — II. szelvény — 11 x 9,5 méteres szelvényt. A két szelvényből XI — XIII. századi sírok kerültek elő. A II. szelvényben döngölt agyag alapozású, vakolt falmaradványú,eredetileg hatszögletű templomalap került elő igen roncsolt állapotban. A XI. század második felére datálható kis templom átmérője 8,5 méter, a falalapozás szélessége 1—1,20 méter. Tőle nyugatra 1—2 méterre találtuk meg a XII. századi döngölt agyag alapozású másik templomot felmenő téglafallal, patkó alakú szentéllyel. A templom méretei: teljes h.: 7,80 méter, sz.: 4,40 méter, falsz.: 80 cm.
A két templom körötti temetőből 48 sírt sikerült feltárnunk. A sírokból S végű hajkarikák, bécsi dénárok, valamint egy ezüst fejesgyűrű került elő. Az 1261. évi oklevél alapján a templomok a XIV. század végére pusztásodott Papegyháza faluhoz tartoztak. A régészeti feltárást követően 1985 október-novemberében a Hortobágyi Nemzeti Park anyagi támogatásával sor került a XII. századi templom műemléki bemutatásra alkalmas helyreállítására az eredeti falmaradványok konzerválása után.
Forrás: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve - A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve 1985 (Debrecen, 1986) - Régészet - M. Nepper Ibolya–Sz. Máthé Márta: A Hajdú-Bihar megyei múzeumok régészeti tevékenysége 1981–1985 (Leletkataszter)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Régészeti osztály befejezte ..... A KISZ Hajdú-Bihar Megyei Bizottsága és a Hortobágyi Nemzeti Park anyagi támogatásával „Környezet- és természetvédelmi szaktábor" keretében az osztály munkatársai feltárták a Hortobágy-Papegyháza kora Árpád-kori templomainak, s a templom körüli temető egy részét. Sor került egy itteni, XII. század eleji templom műemléki helyreállítására, is a Hortobágyi Nemzeti Park finanszírozásával.
Forrás: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve / A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve 1985 (Debrecen, 1986) / Muzeológia / Gazda László: Jelentés a Déri Múzeum és a megyei múzeumi szervezet 1985. évi munkájáról
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A hortobágyi Papegyháza.
Papegyháza, amint e névből következtetni lehet, hajdan egyházas község volt. Területe azonban emberemlékezetet haladó idők óta Máta-földjének, vagy tágabb értelemben a hortobágyi pusztának alkotó része. Úgy vélem, hogy azon falvak közül, amelyek a hortobágyi puszta területén állottak, leghamarább Papegyháza pusztult el. Okmányilag is csak egyszer említtetik, az Árpádok kora vége felé : IV, Béla királynak az egri egyház részére 1262-ben kiadott oklevelében mint a Hortobágy vize mellett fekvő „villa Popeghaz" fordul elő.
Végh Kálmán Mátyás a „Hortobágyi apátságok" című értekezésében Papegyházát e vidék monostoros helyei közé sorozza.
Bizonyos, hogy későbbi oklevelekben nem fordul elő. A legrégibb pápai tized jegyzékek sem szólnak róla. Neve mégis fenmaradt sok száz esztendő * változásai és viszontagságai között is „papegyházi telek" és „Papere" elnevezésekben.
Papere egyik legnagyobb vize a hortobágyi pusztának ; a Hortobágy folyóból ágazva ki, harmadfél kilométer hosszú, széles és mély medret vájt a puszta sík területén. Jobb oldalán, folyásának csaknem a közepe táján fekszik a „papegyházi telek", a környék legmagasabb része, akácerdőcskével koszorúzottan.
Az erdő északkeleti sarkán, éppen az ér mellett, kis laponyag domborodik. A pusztai lakók vélekedése szerint e helyen állhatott a papegyházai templom ; véleményüket a laponyag kövér füves mezején szétszórt tégladarabokkal támogatják.
Forrás: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve / Zoltai Lajos: Jelentés Debreczen sz. kir. város múzeuma 1910. évi állapotáról (1911) / Jelentések halmok megásatásáról / II. A hortobágyi Papegyháza
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Az apátság helye és kegyurai kérdésében hosszú tudományos vita indult 1904-ben. Az előző évben jelent meg az Egri Egyházmegyei Közlönyben - különlenyomatban is - Végh Kálmán Mátyás ároktői plébánosnak Hortobágyi apátságaink című tanulmánya. Ebben sorolja, hogy a Hortobágyon három apátság és egy prépostság létezett az Árpád-korban. Még pedig a Bunyitai és Balássy által ide azonosított zámi szerinte eredetileg bencés majd cisztercita a Szent Kereszt tiszteletére szentelt apátság, az ohati a tatárjárás előtt bencés, később szintén cisztercita Szent Miklós püspök tiszteletére emelt apátság, a fejérszentmargitai Szent Margit szűz és vértanú bencés apátsága, melyet a tatárjárás után a johanniták vettek át és a drassai bencés prépostság Máta puszta Papegyháza nevű részén. Védőszentje talán Szent Mátyás lehetett, amire a közeli Matyófenék és Máta helynevek utalnak. Arról is említést tesz, hogy Ároktő határában létezett a tomaji apátság. A fent soroltaknak mintegy "anya kolostora" volt az Aba nembeliek által 1067-ben alapított zazty-i Szűz Máriáról nevezett monostor.
Forrás: A Hajdú-Bihar Megyei Levéltár évkönyve / A Hajdú-Bihar Megyei Levéltár évkönyve 23. 1996 (Debrecen, 1996) / Tanulmányok / Módy György: Ohat nemzetsége és a kései Ohati család birtokai
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A papegyházai Szeghatárhalom megtekintése.
Csanak József műszaki tanácsos, a Debreceni Vas- és Rézbútorgyár igazgatójának szíves figyelmeztetése és segítségének felajánlása folytán okt. 19-én dr. Veress Géza gazd. tanácsnok által, rendelkezésemre bocsátott városi kocsival felkerestem a vadlibás hortobágyi pusztán Papegyházát, a Darassa határán emelkedő Szeghatárhalmot, melynek felszíne téglatörmelékes és állítólag a halmot durván átvágó határárok falában emberi csontok látszanak. Papegyháza középkori templomhelyét sejtvén azon a helyen, próbaásatással vallattam mind a felszínt, mind az árok északi falát éspedig a halom keleti felén. A felszín alatt néhány középkori téglatörmeléket, az árok falában pedig két helyen, de minden melléklet nélkül 1—1 félsírt találtam. A halmot keresztül szelő árok bármennyire is szétdúlta az eredeti terepet, nincs kizárva, hogy egy alapos megvallatással eredményt is lehetne elérni a középkori Papegyházát illetőleg. Kiszállásom ezúttal csak terepszemle volt.
Forrás: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve / Sőregi János: A Debreceni Déri Múzeum Évkönyve 1935 (1936) / Régészeti kutatások és ásatások 1935-ben / 10. A hajdúdorogi szarmata-jazig temető
GPS: | É 47° 39.448 (47.657459) |
K 21° 9.081 (21.151354) |
Információk: a Tiszacsegéről Balmazújvárosba tartó úttól, a református templomtól 10 km-re, indul dél-keleti irányba az a földút, melyen 4 km megtétele után érhetünk Papegyháza templomromjához.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.