Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Felsőpalojta - Horné PlachtinceSzlovákiaFelvidékHont történelmi vármegye - Pogányvár

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Felsőpalojtai Pogányvár

A Pogányvár, Felsőpalojta északi szélétől északnyugati irányban mintegy 2,5 km-re helyezkedik el. Egy északról húzódó hosszú hegygerincből kiemelkedő hegyfok déli részén helyezkedik el, ezért ebből az irányból viszonylag jól megközelíthető. Az egész hegygerinc, amelynek csúcsa 501 m magasan van, észak-déli irányban tájolt, keskeny, és nyugatról és keletről egy-egy patak határolja. A fent említett patakoktól való kiemelkedése jelentős. A Pogányvár déli lábánál összefolyó két patak közötti távolság átlagosan 1 km.

A vár erődítési rendszere a terephez igazodik. A sánc által határolt terület körülbelül 350-400 m x 180-200 m méretű. A sáncok különösen az erőd északi és déli oldalán szembetűnőek, ahol a jelek szerint az eredeti bejáratok is találhatók. Az északi sánc nagyon masszív, és az egyik legnagyobb Kelet-Szlovákiában. Az északi oldalon, a dombvár előterében, az északnyugati részen még két terasz található, amelyek közvetlenül a vár területének fő erődítményéhez kapcsolódhatnak. Az erőd hosszabb oldalai nem mutatják jelentős erődítés nyomait, ezeket valószínűleg egy ma már nem azonosítható palánkrendszer védte. Pogányvár egy olyan központi dombvár típust képvisel, amely körül a Pilinyi és Kyjatice kultúrák erődítetlen települései koncentrálódtak.

A dombvárat már 1933-ban említik, régebbi irodalomra hivatkozva, így nyilvánvaló, hogy az erődítést már jóval korábban felismerték. 1993-ban a vár egy részén fakitermeléssel megrongálták a sáncot és a dombvár kultúrrétegének nagy részét. 

A Pogányvár legrégebbi dokumentált betelepülése az eneolitikumból származik. Az 1990-es évek kutatásai során talált cseréptöredékek a vár bronzkori (Kyjatice-kultúra) használatát bizonyították. A dombvárban talált egyéb leletek is bizonyítják a kelták és szlávok betelepülését, akik nyilvánvalóan használták és javították a már megépített bronzkori sáncokat és természetesen kiegészítették azokat fából készült palánkkal. 

Az erődítményhez információs táblákkal szegélyezett tanösvény vezet.

GPS: É 48° 15.550 (48.259174)
K 19° 15.816 (19.263599)

Információk: a település északi részéből, jelzett tanösvény vezet a várterületre.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025