Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

KishódosMagyarországSzabolcs-Szatmár-Bereg vármegyeSzatmár történelmi vármegye - Klastrom-domb

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Kishódos, Klastromdomb

Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázisában: A felszínen számos mázas tégla töredéke utal az egykori kolostor épületére. Az újabb helyszíni szemle során többek között egy könyvkapocs töredéke és egy Ferdinánd érem került elő. Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/60990, 2024. július 3.

Feltételezhetően a hely azonosítható Tisztaberek elpusztult pálos kolostorával.

http://www.palosepiteszet.hu szerint: „Tisztaberek Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti részén, a Szatmári-síkságon fekvő település, hol egykor pálos monostor állt. Nyíregyházától mintegy 103 km távolságra található a település. A 491-es útról Mándnál leágazó alsórendű úton érhető el. A település nevét az oklevelek 1314-ben említik először, Thyztaberuk formában. 1332-ben Chyzaberug-nak nevezték, 1342-ben Thyzthaberuk, 1470-ben Thyzthaberek, 1486-ban Berek alakban írták. Neve földrajzi közszó, 1314-ben a Gutkeled nemzetség birtokai közé tartozott. Egykori magyar határnév vált településnévvé. Minden bizonnyal olyan erdőt, ligetet jelölt, amelynek nem volt aljnövényzete, ezért „tiszta”. 1352-ben a Rozsályi Kun család, 1393-ban a Drágffy család volt a földesura. 1437-ben a Gacsályi, 1470-ben a Csató család is birtokosa. A 14. század elején már egyházas hely volt. Tisztaberek 1486-ban már a Szatmári vár-hoz tartozott.

Az írott források szerint Bélteki Drágffy Miklós alapította, akinek családja 1470-ben a falu másik felének birtokát is megszerezte. Az alapítás ezután történhetett: 6 ökröt, 10 tehenet, 32 kaptár méhet, lovakat kocsikkal, 50 sertést kaptak a pálos atyák, ígéretet malom építésére, egyiket a Túr, a másikat a Hodos vize mellett és erdőirtást szántóföld nyerésére. 1486-ban a remeték a szomszédos Kishodos faluban lettek részbirtokosok Remetefoka halastóval együtt. 1519-ben Ugocsa vármegyében Tamásváralján kaptak birtokot. 1549-ben Szatmár vármegye adójegyzéke szerint Kishodoson és Penészleken 4-4 portájuk adózott. A remeteség színhelye a község messze északra nyúló határában, Sonkád felé, a Túr közelében kereshető. Védőszentje és további sorsa ismeretlen”.

GPS: É 47° 59.844 (47.997398)
K 22° 48.404 (22.806725)

Információk: a települést északi irányba elhagyva a harmadik kanyarból indul, nyugati irányba az a mezei út melyen a Klastrom-dombot megközelíthetjük.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció