Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

RábaszentmiklósMagyarországGyőr-Moson-Sopron vármegyeGyőr történelmi vármegye - Szent Miklós-kerektemplom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Rábaszentmiklós templom

... először egy körtemplom épült Rábaszentmiklóson. Szentélye azonban eredetileg talán kisebb volt, de mindenesetre alacsonyabb. Körtemplomaink szentélyei a hajóhoz viszonyítva ennél kisebbnek mutatkoznak (Öskü, Kallósd, Gyulafehérvár)...Amennyiben a rábaszentmiklósi első szentély alapterülete megegyezett a ma is álló szentéllyel, úgy feltételezhető, hogy a templom háromkaréjóssá való alakításakor a régi szentélyt felmagasították...A rábaszentmiklósi templom három karéja egyforma alapterületűnek mondható, amely egységes építészeti elgondolásra enged következtetni. Elképzelhető azonban az is, hogy a meglevő szentély méreteit figyelembe véve építették fel az északi és déli karéjokat. Az északi feltehetően sekrestye céljaira, a déli pedig kápolnának épült. A sekrestyére vonatkozó feltevést némileg alátámasztja az a tény, hogy a hajó falát itt csak egy ajtónak törték át. Szemben a déli falat nagymértékben megnyitották, s  ezzel az új részt a templom terébe kapcsolták. Természetesen az északi fal hasonló megnyitásával is számolhatunk, amit esetleg később elfalaztak. 

A felvetett kérdésekre a végleges választ csak a további kutatás, ásatás, falkutatás adhatja meg. Azt azonban az eddigi vizsgálatok alapján is csaknem bizonyosra vehetjük, hogy előbb egy körtemplom állt Rábaszentmiklóson, s azt később, feltehetően a XIII. században háromkaréjos templommá alakították.

...

Rábaszentmiklós korai történetére csak egy 1287-ben kelt oklevél vet némi fényt az eddig közöltek közül, de alaposabb vizsgálatával eddig nem foglalkoztak. Ez az oklevél még néhány igen fontos adatot tartalmaz azon kívül, hogy IV. László az Osl nemzetségből származó Imre fiának, Gergelynek adományozza a Byka nevű földet Győr megyében, ahol a Szt. Miklós tiszteletére szentelt egyház áll.... A Rába és a Marcal ezen szakaszának vidékén - ahol Rábaszentmiklós is fekszik - a XII - XIII. században a Pok-, az Osl és a Tét nemzetségeket emlegetik birtokosként. E területen laktak azonban a besenyők is, akiknek külön grófjuk és főbírájuk volt. 

Forrás: Kozák Károly: Három- és négykarélyos templomok Magyarországon

 

GPS: É 47° 32.332 (47.538872)
K 17° 24.911 (17.415190)
Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció