Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Fehérkút - PríbelceSzlovákiaFelvidékHont történelmi vármegye - Felsőfehérkút-Evangélikus templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Térkép
  • Szállás

Felsőfehérkút evangélikus templom

Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai - HONT VÁRMEGYE monográfiájában: "Felsőfehérkut, azelőtt Felső-Pribel, tót kisközség a Kopasz-hegy alatt, 49 házzal és 251 ág. ev. vallású lakossal; vasúti és táviró állomása Balassagyarmaton, postája Csábon van. 1265-ben Pribul néven szerepel. Első urai a Hunt-Pázmán nemzetség tagjai voltak, a kiket a XIII. század derekáig uralt a falu; akkor az egyik Hunt, a ki II. András király alatt honti ispán és a bozóki prépostság kegyura volt, pribeli birtokát a bozóki prémontreieknek adta. 1464-ben a Balassák kapták királyi adományul. A XVIII. században a Laszkáry családot találjuk a birtokban, de részük volt itt még a gróf Teleki, a Pongrácz, Nedeczky és a Majthényi családoknak is. Jelenleg Laszkáry Pálnak van itt nagyobb birtoka, ő lakja a Laszkáryak régi kastélyát is". 

A felsőfehérkúti evangélikus templom eredete valószínűleg a korai gótikus korszakra nyúlik vissza. A későbbi kiegészítések azonban nagyrészt eltüntették középkori megjelenését. A templom ősi múltjára ma elsősorban elhelyezkedése és aránytalanul masszív tornya emlékeztet. Egyhajós épület volt, ismeretlen alakú szentéllyel (a környékbeli analógiák alapján négyszögletes presbitérium lehetett). A templomot valószínűleg a 13. század végén építették. Írásos forrásokban először az 1332-1337 közötti pápai tizedjegyzékben szerepel, amely megemlíti az eredeti Szent Erzsébetnek szentelt templomot is. A helyi egyházközség levéltárában 1440-ben található egy feljegyzés a templom építéséről, és építői feltehetően husziták voltak. Ebben az esetben azonban úgy tűnik, hogy téves adatról van szó, mint több „huszita” templom esetében. A reformáció idején a templomot a protestánsok vették át. A reneszánsz idején átalakították és kerítésfallal vették körül. A 18. század második harmadában barokk restauráláson esett át, ebből az időszakból maradt fenn a belső berendezés egy része (oltár, szószék). A középkorból az épület külső falainak legalább egy része megmaradt. Az építészeti részletek között található egy egyszerű, tört ívű gótikus portál.

GPS: É 48° 11.948 (48.199139)
K 19° 15.030 (19.250505)

Információk: a templom a település észak-nyugati végében kereshető fel.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025