Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Csíkszentimre - SântimbruRomániaErdély és PartiumCsík történelmi vármegye - Margit-kápolna

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Csíkszentimre - Margit-kápolna

BOTÁR ISTVÁN - KÖZÉPKORI KÁPOLNÁK CSÍKBAN írásában: "A Margit-kápolna az Olt árterébe nyugatról befolyó patak teraszán, a falu külterületén található, távol a középkori településtől, a régészeti terepbejárások negatív eredménye alapján a középkorban is elkülönülten, magányosan állt. Korábban, szemöldökgyámos nyugati kapuja alapján, késő gótikus, 15–17. századi épületnek tartották. Külső megjelenése alapján – támpillérek nélküli sokszögzáródású szentély, keskeny résablakok – azonban látszólag jó párhuzama a dobói kápolnának, kortárs keltezését a 14. század első harmadában készült igényes italobizánci falképei is támogatták. Fehér János érdeme, hogy idén (2012-ben) végzett falkutatása során kiderítette, hogy a jelenlegi szentély és a falképeket hordozó hajó nem egyidős, közöttük habarcsváltással is járó falelválás figyelhető meg. A szentély habarcsa viszont a nyugati kapu utólagos beépítésekor használt habarccsal egyezik, így a keleti bővítés és a kapu beépítése a 16. században vagy azt követően történt. Ez egyben arra is figyelmeztet, hogy hasonló alaprajzú épületek építésével a középkor vége felé is számolnunk kell. Az új eredmények hatására ez év nyarán a kápolna belsejében a helyreállítási tervhez igazodva kis felületű kutatószondát nyitottunk. A kápolna déli fala mellé nyitott felületben előkerült a kápolna eredeti félköríves szentély alapfalának déli és keleti fele, illetve beugró diadalíve. Ez alapján a kápolna eredeti külső hossza 10,5 m körüli volt, a hajó belső hossza 6,3, szélessége 4,6 m, a szentély külső-belső hossza a diadalívtől 2,2, illetve 3 m volt. A régészeti feltárás során keltező leletek nem kerültek elő, a már bővített kápolnát ugyanis alaposan kitakarították valamikor a középkort követően, olyannyira, hogy a korai szentély bontásakor keletkezett omladékot is csupán egyetlen cölöplyukban sikerült megtalálnunk. Ebből csupán az derült ki, hogy a szentély falait is többszínű freskó borította. Noha az eredeti kápolna alaprajza az Árpád-kori templomokat idézi, ennek keltezésében az északi fal és a ráfestett freskó viszonyának pontos ismerete dönthet. A freskót hordozó vakolatréteg közvetlenül a falazatra került rá, köztes használatra utaló meszelés vagy vakolat nincs. A kápolna építése tehát nagy valószínűséggel a 14. század elejére tehető, ami egyben azt is jelzi, hogy az Árpád-korral nem zárható le a félköríves szentélyű kápolnák, templomok építésének felső határa".

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 46° 16.235 (46.270588)
K 25° 51.027 (25.850443)

Információk: a kápolna a településről dél-nyugati irányba kivezető kőzúzalékos úton közelíthető meg.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció