Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Csíkszenttamás - TomeştiRomániaErdély és PartiumCsík történelmi vármegye - Szent Anna-kápolna

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Csíkszenttamás - Szent Anna-kápolna

Nagy Iván: Magyarország családai monográfiájában:  ”Sándor család. (Csik sz. domokosi és Csik sz. mihályi) - Ős régi székely család, melyet a székely krónika * a székelyek legrégibb ismert főnökétől Zandirham rabonbántól (888 évben) hoz le. És van származási fa, mely Zandirhámtól a krónika és más hagyományok után a családfát egy pár nemzedék után két fő ágra szakasztva izről izre a legpontosabban és oly szabatossággal adja elé, hogy azon még a legrégibb időkből is minden nemzedéknek felesége is meg van nevezve.... Ez ágból valók Menyhárd, 1549. körűl, kinek neje szárhegyi Lázár Anna volt, továbbá Judit Apor Andrásné 1680-ban. Ez ágból következők voltak Csikszék alkapitányai: Mihály 1638-ban, Péter 1640-ben, Gáspár 1771-ben. * III. Mihály, előbb 1801-ben administrator, 1802-ben Csikszék főkirály birája, meghalt 1841-ben. * Sándor János 1621-ben Bethlen Gábor követe a hainburgi alkudozásra, * tán az, ki e családfa élén áll. János a főkormányszéki titkár (1794), ki Kővárynál tévedésből 1750-ben megholtnak iratik, 1815-ben kir. táblai ülnök volt”.

A kápolna a Sándor család sírkápolnája volt, amelyet Szent Anna védelmébe ajánlottak. A Sándor család Csíkszentdomokosról származott, és a kápolna kriptájába temetkeztek. A kápolnát 1861-ben renoválták,1872-ben újraszentelték. 1924-ben Sándor Árpád nyugalmazott ezredes a kápolnát az egyházközségnek ajándékozta. 1935-ben a kápolna körül 100 akácfa csemetét ültettek, ebből még él egynehány. Az 1970-es évek végén a kápolna kriptáját feltörték. Ebben az időben a megyében több kápolna hasonló sorsra jutott. Minden év július utolsó vasárnapján Szent Anna tiszteletére búcsút tartanak a kápolnánál. Forrás: https://www.csikszenttamas.ro/

BOTÁR ISTVÁN - KÖZÉPKORI KÁPOLNÁK CSÍKBAN írásában: ... „külterületi” kápolnák is vannak Csíkban. Elhelyezkedésük, alaprajzuk (sokszögzáródású, támpillérek nélküli szentély) és méretük alapján a kotormányi, a csíkrákosi és a csíkszentkirályi kápolna vélhetően összetartozó csoportot alkot. Ez utóbbiak is a középkori településeken kívül, azoktól távolabb, elkülönülten helyezkedtek el. Tény ugyanakkor, hogy ez utóbbi épületek jelentős átépítéseken estek át, kutatásuk hiányos, így az alaprajzi hasonlóság, illetve egyes faragványok párhuzamai mellett nem rendelkezünk olyan adatokkal, amelyek alapján a kápolnák első periódusának alaprajzát, felépítésének idejét pontosan meghatározhatnánk. Éppen ezért a javasolt időrendet és értelmezést feltételes munkahipotézisként érdemes kezelni”.

 

GPS: É 46° 33.165 (46.552753)
K 25° 45.759 (25.762648)

Információk: a Kápolna-domb a Szentlélek utca folytatásában, ÉNy-i irányba haladó földúton közelíthető meg.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu mobil applikáció