Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Tolmács, Magyarország, Nógrád vármegye, Nógrád történelmi vármegye - Kálváriadomb
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Tolmács - Kálvária-domb
Tolmács község nyugati széle felett, a temető mellett emelkedik a domboldalból északnyugati irányban önállóan kiugró, 220 m tszf. magasságú Kálváriadomb. Platója szabálytalan ovális alakú, kissé domború, pereme jól követhető. Középen a kálvária három szobra áll. A plató átmérője 47, illetve 32 m. Itt erődítésnek nincs nyoma a felszínen.
Az egyetlen erődítésnyom a domb északnyugati aljában látható, 2,5 m-el alacsonyabb szinten, egy kb. 17 m hosszú árok, amely az északnyugat felöli lankás lejtőtől választja el a dombot. Feltételezhető, hogy az árok a délnyugati, enyhe lejtésű oldal alatt is folytatódott. Ez azonban ma a temető területe, így valószínű, hogy az árkot ezen az oldalon betemették, elegyengették. Úgy tűnik, a domb délnyugati oldalát meredekre faragták. Az északkeleti és keleti domboldal igen meredek, itt valószínűleg eredetileg sem volt szükség árokra. A dombot, mint erődített helyet, a korábbi irodalomban nem említik.
Patay Pál 1972 augusztusában járta be. Álló falat már nem látott, de a délnyugati oldalon a lejtő szélén egy helyen falnyomokra bukkant, az északi oldalon pedig habarcsos köveket talált. Feljegyezte, hogy a Canonica visitatio szerint az egykor itt állt templom a 19. századig használatban volt.
1989-ben Bodnár Katalin ásatást végzett a dombtetőn, ahol egy templom alapfalait tárta fel. Ekkor több sír is előkerült. Az ásatási eredmények közlése még nem történt meg. Bodnár Katalinnak feltűnt az északnyugati oldal alatti árok, javaslatára Sándorfi György, Nováki Gyula közreműködésével 1989 tavaszán felmérte a dombot és a templomot.
A kutatás során a rövid árkot is átvágták, ahol tisztán látszott az egykori mély V alakú árok metszete. A felső plató szélén nem került elő fal. Az árok külső oldalán viszont erős kőfal alapozása volt megfigyelhető. Az objektum leírására és a felmérésének közzétételére 1992-ben került sor.
Történelme:
Tolmács eredetileg várbirtok volt, amely Bánk bán kezére jutott, majd tőle II. András elkobozta és Dénes fia Dénes nádornak adományozta, aki a vár javak 1239. évi visszavételekor a Johannita ispotályos keresztes rendnek adta. 1274-ben a szomolyai, tolmácsi és sziráki johannita keresztesek praeceptora jelen volt az esztergomi rendi káptalanon. 1299-ben egy itteni részbirtok bérbeadásakor a keresztesek tolmácsi földjét is említik. 1343-ban a dömösi prépost tiltakozott a budai káptalan előtt azért, mert tolmácsi birtokát, ahol Szt. Lőrinc egyháza van, Losonci István bán elfoglalta és használja.
A johanniták templomáról még az 1697., 1711. és 1769. évi Canonica Visitatio is megemlékezik, mint rossz karban lévőről. 1800-ban már romos volt, ekkor haranglábat is említenek, majd 1845-ben összedőlt. Valószínűsíthető, hogy a feltárt templom a Johannitáké volt. Az ásatás után a templom alapfalainak nyom vonalán fagyalsövényt ültettek, így az egykori épület alaprajza ma is kivehető.
A Kálváriadombbal kapcsolatosan figyelembe kell vennünk, hogy az erődítést jelentő rövid árok akár a 13. század végén épített templom fennállása előtt, de utána is létesülhetett, így a templom és az erődítés kapcsolata csak további régészeti ásatás során tisztázható.
Források:
Magyarország Régészeti Topográfiája 4. kötet Nógrád megye - 2017
Sándorfi György - Nováki Gyula : Középkori várak Nógrág nyugati részében, Tolmács Kálvária-domb, 1992
MNM Adattár XX. 227/1972.
Györffy Gy., 1987–1998. IV. 308.
AOkl. XXVII. 545.
Aggházy M., 1954c. 425.
GPS: | É 47° 55.667 (47.927780) |
K 19° 6.494 (19.108231) |
Információk: Tolmács - Kálvária-domb, a település központi részétől délnyugatra, a temető területén található.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.