Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Olaszfalu - WallendorfMagyarországVeszprém vármegyeVeszprém történelmi vármegye - Alsópere-Pusztatemplom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Légifotók
  • Térkép
  • Szállás

Alsópere Pusztatemplom

PERE. Zirci járás.- Elpusztult falu — Bátorkő várához tartozott a keleti Bakony erdejében. A  XIII. században a várat építtető Csák nemzetségé,  a XIV — XV. században a várat birtokló Újlakiaké. Középkori templomának alig felismerhető romjai ma is láthatók Alsópere pusztától keletre, fiatal erdőben. Középkori említését nem ismerjük. Az építészettörténet számára Rómer Flóris fedezte fel és ismertette 1860-ban. Forrás: Koppány Tibor: Középkori templomok és egyházas helyek Veszprém megyében

RÓMER FLÓRIS - A BAKONY , TERMÉNYRAJZI ÉS RÉGÉSZETI VÁZLAT, 1860-ban kiadott könyvében: Ugyanazon vasárnap délután szorgoskodó gazdám kíséretében átmenénk Perére, a Nádasdy grófok birtokára. Eleresztem a kocsit, és a meredek hegyvágányban megint a hippuritekkel találkozván, gyalog mentem el a pusztára. Az itten romba dülésre kárhoztatott—hajdan, mint haliam, nagy fénynyel és költséggel emelt — úrilak újra bánatos érzelmeket gerjesztett szivemben. Hány család, gondolám magamban, szűkölködik minden hajlék nélkül, és itt a XIX-ki század vandalismusa elhagy enyészni egy, még kevés év előtt lakályos, palotát, melyről egy két tized múlva alapfalai után indulva, tudja isten, mit fog a nép regélni; — ha másnak nem , bizonyosan vörösbarátok zárdájának fogja ezt is keresztelni. A közel levő vadászlakban egy kis állatgyüjtemény által lépettem meg... Az erdő szélén állnak egy puszta templom romjai; oda vezettetvén, igen sok, fejnyi nagyságú, pöfeteg gombát fedeztünk fel, s én ezen itt nem ismert eledelt főzésre ajánlám , mert régen egy szilesiai orvostól haliám, miszerént hazájában, a szegény nép nagyobb része, ezen gomba szárított szeleteit használja étkül. A termésköböl álló rom 4° hosszú, 2° széles, egyenesen elvágott karral. A benne álló fák 60 évnél régiebbek, jele annak hogy mind a templom, mind a hajdan itt állott falu, melynek alapjai köröskörül láthatók, már mintegy század előtt elpusztulának. A minden dísz nélküli falak csak észak- és nyugot felé állnak, a keritö fal pedig 5 ölnyire övedzi a romot köröskörül.  

Koppány Tibor: XI. századi királyi udvarház maradványai Zircen írásában: Figyelemre méltó, hogy Zirctől mintegy 10 km-rel délkeletre, Alsópere puszta mellett, Zirccel egyező méretű Árpád-kori templom romja áll az erdőben. A felszín fölé csak északi, 80 cm vastag falának kb. 5 méter hosszú szakasza emelkedik, de a keletelt, íves szentéllyel záródó templom alaprajza a terepen egyértelműen felismerhető. Hajójának külső mérete 8 X 15 méter, amelyhez 7 méter átmérőjű apszis csatlakozik. A rom körül nagyjából 30 méteres átmérővel épített körítőfal látszik, amelynek déli oldalán mély árok húzódik, észak felé pedig lakóházak helye látszik. (Koppány i. m. 139—140. oldal; Rómer Flóris: A Bakony. Győr, 1863. 135. Az alaprajz 1964. évi felmérésem.) A település a középkori okleveles adatokból ismert Perével azonosítható. Első említésekor, 1290-ben a Rátót nemzetség birtoka volt, amelyet Csák-nembeli Márk fiai: István és Péter vettek meg a már tulajdonukban levő Tés falu mellé. A felsorolt szomszédok, a Szalók nemzetségbeli Balaiak, a zirci apát és a fehérvári keresztesek, valamint a fehérvári káptalan az oklevélben említett Perét, Tés, Rátót, Bála, Olaszfalu és Bakonynána közé lokalizálja. (T. T. I 888. 592.) A falu később a Csákok építette Bátorkő uradalmához tartozott. (Csánki III. 246; IIa—Kovacsics i. m. 330.) 1290 előtti birtokviszonyait nem ismerjük. A Rátót nemzetség kaphatta királyi adományként a törzsbirtok Rátóttal határos Perét, de vásárolhatta is azt. A település temploma az előző feltevést támasztja alá. Elképzelhető, hogy Pere a zirci királyi udvarházhoz tartozó falu volt, s ott korai építésű templom állott. Történetkutatásunk lehetségesnek tartja ugyanis, hogy a királyi udvarhelyekhez nem csak egy kápolna tartozott, ahogy ezt Pécsvárad esetében feltételezi Győrffy György. (Győrffy MTA II. O. K. 1969. 214.) A perei templommal kapcsolatban bizonyítékokat — Zirchez hasonlóan — csak teljes igényű régészeti feltárás adhatna. Ennek remélhető megtörténtéig meg kell elégednünk feltételezéssel.

 

GPS: É 47° 13.951 (47.232513)
K 17° 59.133 (17.985556)

Információk: a templomrom az Olaszfalu-Alsópere közötti útról leágazó erdészeti úton közelíthető meg. Az út Alsópere Park Panziótól északra 700 m-re indul keleti irányba - a leágazást Pusztatemplom-tábla jelzi. Ezen az úton 550 m után kell letérni az útról látható kis tisztás felé és 50 m megtétele után érünk a fák között rejtőző romhoz.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025