Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Gornja RijekaHorvátországHorvát-SzlavónországVarasd történelmi vármegye - Nagyboldogasszony-templom (Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Gornja Rijeka - Nagyboldogasszony-templom

Gornja Rijeka, régi nevén Reka első írásos említése 1248-ban történt Miklós és Ábrahám nemesek birtokaként, a kiskemléki uradalom részeként. Nevét a Reka-patakról kapta, mely Reka ősi vára alatt tör elő a Kemléki-hegységből és Miholecnél ömlik a Črnec-patakba. Története során hol Varasd, hol Körös vármegyéhez tartozott. Jobbágyai, több környező településsel együtt a tatárjárás után IV. Bélától nemességet kaptak, mivel Kemlék várát megvédték a tatároktól.

A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt plébániatemplom elődjét már az 1240-es években, majd 1318-ban is említik. 1334-ben Ivan zágrábi főesperes a zágrábi káptalan helyzetéről írott oklevelében plébániatemplomként említi. A templom legrégibb része a 15.–16. századból származó gótikus harangtorony.  A harangtoronyon az Erdödy-Zichy család címere, a horvát heraldika egyik legszebb példája látható. A torony megjelenése mintaként szolgált a Kemlék és Körös régiók többi harangláb építéséhez. Ebben az időszakban a belső teret famennyezet fedte, melyet később boltozatra cseréltek. A 18. század elején a templomot átépítették, ekkor nyitották a nagyobb ablakokat és kórust építettek. 1892-ben az épület radikális átépítésen esett át. Az épületet kívülről és belülről is megerősítették, a kéthajós templomhoz új hajót építettek, a déli hajóból az új főhajóban építették fel az új szentélyt. A szentély és a kereszthajó kivételével az egész templomot újrafedték. A főoltár is ekkor készült, Szent Péter és Pál apostolok 1754-ben készített szobraival. A bal oldali Szent Fábián és Sebestyén mellékoltár 1735-ből való. A hajóban található az egykori kastélykápolna rokokó oltára. A templomban fennmaradt egy 17. századi Fájdalmas Szűzanya szobor és egy 1777-ben készült Szent Borbála szobor is. A neogótikus szószék a 19. század végén készült. A belső festés Petar Orlić munkája.

GPS: É 46° 6.618 (46.110302)
K 16° 23.488 (16.391459)

Információk: Gornja Rijeka települését a legkönnyebben a Letenye - Zágráb közti autópályáról érhetjük el úgy, hogy a pályát a Novi Marofi leágozóban hagyjuk el. A lehajtás után Sudovec felé megyünk, majd a falu közepe felé, balra, Gornja Rijeka irányába megyünk tovább, amit kb. 4 km után el is érünk. A településen addig megyünk egyenesen, míg balra föl nem tűnik a plébániatemplom.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025