Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

MosonmagyaróvárMagyarországGyőr-Moson-Sopron vármegyeMoson történelmi vármegye - Gyűrűvár, Rókadomb (Templomdomb)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Mosonmagyaróvár, Gyűrűvár, Rókadomb (Templomdomb)

Mosonmagyaróvár városától északnyugatra, az M10-es főút mellett, attól északra a Lajta-jobbparti csatorna mentén található a Gyűrűvárként, Rókadombként és Templomdombként ismert magaslat. A környezetéből markánsan emelkedik ki, az ÉNy-DK-i irányban hosszan elnyúló homokos domb, melynek magasabb részeit korábban elbányászták. Napjnainkban az erősen megbolygatott területet, javarészt fás, erősen bozótos takarás fedi. A domb terepalakulatai, a keleti és az északkeleti oldalon viszont jól kivehetőek.

A Róka - Templomdombon a múlt század közepi homokbányászat alkalmával csontvázakra bukkantak. A Bottyán Árpád által végzett 1943-as leletmentés, Árpád- és középkori temető sírjait hozta napvilágra. Sikerült azonosítani egy korábban itt állt templom jelenlétét is. A templom alapfalait, kőanyagát, ismeretlen időponttól a környék építkezéseihet hordhatták el. Sok kőtörmelék, habarcs, tégla utalt csak egykori jelenlétére. A domb laposabb délkeleti részén középkori töredékeken kívül római leletanyagot is találtak.

A Lajta árteréből kiemelkedő dombot, az I. a II. és a III. katonai felmérés is ábrázolja, de csak a legutolsón szerepel a Kirche - templom felirat. Illetve ezen érzékelhető legjobban a korábban templomnak helyt adó, középső, 126 méter tfsz. magassággal ábrázolt dombrészlet.

Mosonmagyaróvár erődítései között Aszt Ágnes, Mosonmagyaróvár castrumai című munkájában mutatott rá, hogy a „gyűrűvár" sokszorosan cáfolt romantizáló elképzelés. A lelőhelyről azonban mindenképp elmondható, hogy Óvárról csak a Rókadombról ismertek kora Árpád-kori településnyomok.

A Rókadomb - Templomdomb magaslata alkalmas lehetett a mocsaras környezetben egy erődítés létrehozására. Az eddig előkerült leletek és a jelenleg érzékelhető terepalakulatok, azonban nem igazolják erődítés nyomait. Sajnos az Árpád-kori templomról nem sikerült adatokat szerezni, így egyenlőre ennyi információ tudható a helyszínről.

Keserű László - 2024

Források:

Aszt Ágnes: Mosonmagyaróvár castrumai, Arrabona - Múzeumi közlemények 44/2. - A Castrum Bene Egyesület 12. Vándorgyűlése (Győr, 2006)

Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Adatbázis, https://archeodatabase.hnm.hu/hu/node/64761, 2024. december 4.

Keserű László: Mosonmagyaróvár, Gyűrűvár, Rókadomb (Templomdomb), Terepbejárási feljegyzések 2023 - Magyar Várarchívum Alapítvány - www.varak.hu

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 47° 53.296 (47.888264)
K 17° 14.535 (17.242250)

Információk: Mosonmagyaróvár városától északnyugatra, az M10-es főút mellett, attól északra a Lajta-jobbparti csatorna mentén található a Gyűrűvárként, Rókadombként és Templomdombként ismert magaslat.

A 10-es főútról a Templomdombi utca földútján, a Lajta-jobbparti csatorna irányába haladva közelíthető meg a helyszín.

Napjnainkban az erősen megbolygatott területet, javarészt erősen bozótos takarás fedi. A domb terepalakulatai, a keleti és az északkeleti részen viszont jól kivehetőek.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025