Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

SopotHorvátországHorvát-SzlavónországVarasd történelmi vármegye - Szent Mihály-templom (Sopot – Sveti Mihael)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Sopot - Szent Mihály-templom

Pregradától 2 km-re délnyugatra, egy patakvölgy feletti dombon épült a Szent Mihály-templom erődített komplexuma Sopot településen. A középkorban és az újkorban Sopot  a Korpona-Kostel uradalom része volt.

A templom pontos építési ideje nem ismert. Az 1664-es egyházi vizitációban Krištofor Kupinić zágrábi főesperes azt írja, hogy a kápolna a falu közepén egy magaslaton áll és uralja a település képét. Ez alapján az épületet általában 17. századinak tartják, bár néhány építési eleme arra enged következtetni, hogy még régebbi lehet. Valószínűleg a 16. század folyamán épült reneszánsz stílusban kisebb egyhajós épületként. Régen a desinići plébániához tartozott, egy ideig önálló plébániatemplom volt, míg a vinagorai plébániához csatolták. Egykor temető övezte, melyet az is igazol, hogy 1970-ben vízvezeték építése közben mellette számos csontvázat találtak.

Szent Mihály tiszteletére szentelt kápolnája sokszögzáródású szentélyben végződik, melyhez sekrestye csatlakozik. A főbejárat felett magasodik az órával ellátott torony, mely alsó részén a középkori templomokra jellemző nagy kövekből épült.  A torony egy magas, négyzet alaprajzú torony, amely masszívsága, zárt formája egyértelműen arra utal, hogy védekező építményről van szó. A harangtorony legmagasabb szintje négy oldalra nyitott nagy félköríves ablakokkal, míg a fennmaradó szintek nyitottak kis nyílásokkal. A templomot teljes egészében az egykori sokszögű erőd falai veszik körül, északról délre 32 m és nyugatról keletre 40 m hosszon.

A templomot funkciója szerint az oszmánellenes menhelyek csoportjába soroljuk, amelyek a horvát Zagorje régióban a 15. század második felétől épültek egészen a 17. századig. Az elhelyezkedését és alaprajzi tipológiáját tekintve a torony a reneszánsz típus jellegzetes képviselője, amely lehetővé tette a védők számára, hogy aktívan megvédjék a templom bejáratát és könnyebben hozzáférjenek a haranghoz amivel riaszthatták a helyi lakosságot.

Forrás: Krešimir Regan - Srednjovjekovne i renesansne utvrde Hrvatskog zagorja

GPS: É 46° 9.354 (46.155907)
K 15° 43.857 (15.730944)
Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025