Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

SárszentmihályMagyarországFejér vármegyeFejér történelmi vármegye - Református templom

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Térkép
  • Szállás

Sárszentmihály református templom

A falu eredeti neve: Kér, mivel 1002-től az ő nemzetségük birtokában volt. 1324-ben a székesfehérvári káptalan birtoka, majd 1436-ban a székesfehérvári prépost birtoka. Ebben az évben a település neve Zent-Mihal, melyet az 1438-ban végzett határjárás okmánya is igazol. 1438-ban Szent Mihály arkangyalnak szentelt templomot építenek, innentől kezdve egyre gyakrabban említik a falut Szentmihály néven. A törökdúlás idején a falu elpusztul, az 1550-es években a palotai vár birtokaihoz csatolják. 1650-től a Zichy család birtoka. Mivel Szentmihály Fehérvár közelében található, a török hódoltság idejében korán az új szandzsák birtokába került, és a töröknek adót kellett fizetnie. Ezen időszakra esett a reformáció terjedése (1567) és az egyházzá való szerveződés is, az eklézsia a hagyomány szerint a török uralom idején is létezett. A reformátusok 40 Ft-ért vásárolták meg templomukat a törököktől. (A református gyülekezet tagjainak anyakönyvezése 1739-ben indult, a katolikusoknál 1818-cal kezdődően vannak anyakönyvek.) 1650-ben III. Ferdinánd gróf Zichy István és neje Baranyai Máriának és örökösének adományozta a települést, innentől fogva 1930-ig a Zichy nemzettség tulajdonában állt. Az itt született Zichy Jenő gazdálkodott a birtokon. A XVIII. században Szentmihály környékén lévő Pentele, Úrhida és Kiskeszi települések a Farádi Vörös család tulajdonába tartoztak. Pentelét 1826-ban Sárvári és Felsővidéki gróf Széchenyi Lajos megvásárolta, 1945-ig gróf Széchenyi Viktor tulajdona volt.

A községben a református templom kutatásakor megtalálták a középkori, gótikus templom részben beépült falainak maradványait és a templom körüli középkori temető sírjait. Református egyház már a török időkben létezett, templomukat 40 forintért a töröktől megváltották, bár olyan adat is van, hogy a török Csíkvárra, az erődítményhez Sárszentmihályról templomköveket szállított el. Első református lelkész Székelyhídi András, aki 1668-1680-ig volt Szentmihályon.

REFORMÁTUS TEMPLOM

Az országosan védett műemlék épülete kertben, szabadon áll. Az 1980 és 1984 között végzett kutatások során egy szegmensíves ajtókeretet, egy középkori résablakot és a karzat emeletén egy barokk ablakot találtak, valószínű tehát, hogy az egykori Kér Szent Mihálytemplomának felhasználásával készült 1800 körül.

Téglalap alakú épület homlokzat elé lépő, kétemeletes, órapárkányos, tört vonalú gúlasisakos toronnyal. A D-i oldalon karzatos bejárati előcsarnok, síkmennyezetes belső tér. Ónkanna, fedelén dátum: 1797, fenekén hevenyészett bekarcolás: 1638dik Eszt ben kana helyett készült. Harang, felirata GOS MICH IN OFEN JOSEPH STEINSTOCK 1737

A község lakóinak többsége református vallású. A falu egyik nevezetessége a református templom. Az itt látható karzat 1743-ból való, népi barokk díszítésű. A templom gótikus műemlék. 1982 után állították helyre. Bejáratának míves kovácsolt vas kilincse a külső oldalon a halat , míg belül a kakast ábrázolja, melyek a református hit jelképei közül valók.

Forrás: 

Sárszentmihály Településképi arculati kézikönyv 2017.

http://sarszentmihaly.hu/index.php/telepulesunk/tortenete

 

A galéria alsó részében a helyszínről belső fotók és panoráma képek is megtekinthetők.
GPS: É 47° 9.245 (47.154079)
K 18° 20.200 (18.336660)

Információk: a templom a Május 1 utcában kereshető fel.

Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025