Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében

Koritna-Karatna - KoritnaHorvátországHorvát-SzlavónországVerőce történelmi vármegye - Gradiste (Gradište)

  • Áttekintés
  • Történelem
  • Fotók
  • Alaprajzok
  • Ábrázolások
  • Térkép
  • Szállás

https://djnaploja.wordpress.com/2025/02/15/koritna-varhelye/

Koritna-Karatna - Gradiste

Karatna(-Szent-Miklós). Karachnazenthmiclos. (1395: Dl. 8028.) Horváti majd Garai birtok. – Azonos lehet ezzel a Garaiak birtokában 1478-ban fölmerülő «Korothna». (Dl. 18145.) – Ezenkívül azonban ugyane tájon már 1300-ban említenek egy «Karachna» nevű helységet, s 1443-ban köznemes nevében «Karathna» szerepel. (1300: Árpádk. új okmt. X. 385., 1443: Dl. 13706.) Egy vagy két falu értendő-e, pontosan eldönteni bajos lenne. (V. ö. még Sz.-János, azaz Karatna-Sz.-János a.) Annyi azonban bizonyos, hogy egyedül a Diakovártól ék. eső mai Koritnára (és környékére) gondolhatunk. (V. ö. Horváti helység a.) Forrás: Csánki Dezső: Magyarország történelmi földrajza a Hunyadiak korában - II. KÖTET - VALKÓVÁRMEGYE.

A történeti források szerint Karatna már a középkorban is létezett. Először 1300-ban említik a johanniták birtokaként „Karachna” néven, majd a Horvátiak és Garaiak birtoka. 1395-ben már „Karachnazenthmiclos” alakban szerepel, mely szerint ekkor már állt Szent Miklósnak szentelt temploma. 1433-ban köznemes nevében bukkan fel, 1478-ban pedig „Korothna” néven a Garaiak birtokai között szerepel. A török 1536-ban szállta meg ezt a területet, de az eredeti lakosság nagyrészt megmaradt egészen 1683-ig, amikor a Bécs felé vonuló török sereg feldúlta. Forrás: Wikipedia

Koritna, egy vár a Vuka folyón az azonos nevű település közelében, Đakovótól mintegy 15 km-re északkeletre. Felépítéséről nincs információ. Gradište nagy valószínűséggel felhagyott, miután 1536-ban a tágabb Đakovo terület oszmán uralom alá került. Az 1960-as évek végén még a vármaradványok jól megőrződöttek, mára azonban az intenzív mezőgazdasági tevékenységek köszönhetően részben elpusztult. – A vármaradványok Koritna központjától mintegy 2 km-re északkeletre, a Nemetinska lelőhelyen, a Vuka folyó kanyarulatában, annak szabályozása előtt mocsaras területen volt. A Vuka folyó eredetileg a vár árkaiban folyt. Ovális alaprajzú, 350 m × 260 m külső méretekkel rendelkező erődítmény volt. Az erőd közepén egy ovális, csaknem kör alakú alaprajzú, mintegy 100 m átmérőjű földhalom volt. Magát a halmot minden oldalról vízzel feltöltött védőárok vette körül, és négy, egymástól vizesárokkal elválasztott, különböző alakú, halom határolta. A legnagyobb közülük északkeletre helyezkedett el és szabálytalan félhold alakban határolta a magot. Forrás: Krešimir Regan - Vlatka Dugački - Leksikon Utvrda Hrvatske

GPS: É 45° 24.141 (45.402348)
K 18° 34.832 (18.580532)
Ha ezt az üzenetet látja, hirdetésblokkolója letiltotta a térkép betöltését. A hirdetésblokkolót a címsorban megjelenő adatvédelem vagy követés elleni védelem ikonokra kattintva kapcsolhatja ki.
Tekintse meg partnereink ajánlatait a bal oldali térképen, melyen minden szálláshelyet egy ármező jelöl. A térkép a kurzor segítségével mozgatható és nagyítható. További szálláshelyek betöltéséhez nagyítson rá egy településre. Az adott szálláshelyről további információ az ármezőkre kattintva érhető el.
Várak.hu támogatás kérés 2025