Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Alsólászló - Unterloisdorf, Ausztria, Burgenland, Sopron vármegye - Tábor
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Unterloisdorf (384 lakos, 81 ház) és Mannersdorf (683 lakos, 179 ház) két helység az Oberpollendorf -i járásban, melyek közt a Répce folyik.
Az 1955-ös Osztrák Állami Évkönyv szerint Mannersdorfban található egy Tábor-vendéglő (Taborwirtshaus) és Unterloisdorfban egy Tábor-malom (Tabormühle). A két objektum a terepen csak 300 méterre fekszik egymástól.
A 3. katonai felmérés (1880-ból) 5057/1 szelvényén látható, hogy a Tábor-malom kb. 400 méterre nyugatra az Unterloisdorf-i templomtól a Répce mellett fekszik és a Tábor-vendéglő kb. 250 méterre délnyugatra van a templomtól, de már Mannersdorf-i területen a járási út mentén helyezkedik el. A vendéglő épületében még egy Tábor-mozi (Taborkino) is van. A burgenlandi kalauzban (Burgenlandführer) a Mannersdorf címszó alatt a követkető található: „Itt vert 1277-ben IV. László a seregével ‘tábort’, ahol még a 17. sz.-ban egy kastély állt.”
Az álltalánosan ismert, hogy a ‘Tabor’ kifejezés (legalább is az osztrák németben) egy védmű létére utal. Közelebbit Schad’n műveiben találhatunk. Burgenland viszonyában Schad’n a következő védműveket (Wehranlagen) találta ezzel a kifejezéssel összefüggésben:
Buchschachen „Tabrhöhe” (egy motte)
Drassburg „Taborac” (őskori sáncgyűrű, újabb időkben mentsvár) Gerersdorf „Taborriegel” (motte)
Neusiedl am See „Tabor” (középkori lakótorony)
Az osztrák Várkatalógusban (Österr. Burgenverzeichnis) további „Tabor” nevek találhatók: Doiber „Tabor” (valamikori kastély)
Neuhausen am Klausenbach „Tabor” (kastély) Mannersdorf a. d. R. „Tabor” (castellum)
Feltételezhetjük, hogy ebben az esetben is egy védműről van szó, vagy legalább is a maradékairól. Az egész környéket ezért 1955 tavaszán szisztematikusan bejárták. Mindkét objektum közelében első megközelítésre semmi nyoma nem volt felismerhető bármiféle védműnek.
Mindenesetre a Tábor-fogadónál található egy valamikori nemesi majorság, amit mára elbontottak, de nagyon gyakori, hogy egy ilyen épületegyüttest gazdasági okokból körülsáncoltak.
A 2. Katonai felmérés (Coll. 3 -6 szelvény), ami 1784-ben főhadnagy báró Schirnding 1:28800-as méretarányban készített, Unterloisdorfnál többek közt a következő leírás található: „A Répce közepes esőnél gyorsan, 2 nap alatt megárad, átlépi a partvonalát és minden mezőt amin átfolyik vízzel lep el úgy, hogy az ember szokásos fogattal nem tud közlekedni. A víz csak 4-5 nap után és az eső erejétől, vagy a hóolvadás mértékétől függően akár több nap múlva vonul csak le.”
Így hát világos, hogy legalább a magja ennek a keresett védműnek árvízbiztos, azaz valamennyire kiemelkedő helyen kell lennie. Valóban 500 méterre északra van a Tábor-malom, az Unterloisdorf-i határban, magas víz ellen biztos helyen, ahol egy gyűrű szerű sánc található.
A motte egy plató szélén áll, ez egy kb. 3 méter magas valamikori partleszakadása a Répcének és innen párhuzamosan, de 300 méter távolságban néhány kilométer hosszan fut. A hely egy kissé kiemelkedik és jó kilátást biztosít a környékre, így alkalmas egy sereg körülsáncolt táborának.
Ez a terület a valamikori, mára elhagyott Unterloisdorf-i temető. Az Anna-kápolna még áll. Felirata szerint 1822-ben építették, majd 1946-ban renoválták és látogatók beszámolója szerint 1873-ban is felújították. Az 1851-es Unterloisdorf-i felmérési térkép (1:7200) már a mai temetőt tartalmazza, míg a régi temető mint közbirtok szerepel, de már akkoriban elhagyatott volt.
A tojas alakú gyűrű átmérője 50 m., Belső magassága 0,5 m. külső magassága háromnegyed m.-től 2 m-ig terjed és a koronája 1 m széles. A sáncot sűrű bozot fedi. A sánc körül egy lapos árok vezetett, ami mára már majdnem teljesen feltöltődött, de az északi oldalon még határozottan felismerhető. A belső terület teljesen lapos és fűvel benőtt. Úgy 30 évvel ezelőtt a területet alaposan elplanírozták és kb. 60 cm mélyen csontokat találtak, ahogy egy helybéli, aki részt vett a munkákban, meséli.
A négyszög alakú kápolna (3,3 x 3,9 m) a sánc délnyugati oldalában áll, ami ezen a helyen mutataja a legnagyobb átmérőjét.
A következő két lehetőséget kel figyelembe venni:
a) hogy tenylegesen egy sáncgyűrűről, azaz egy védműről van szó, amit a későbbi időkben temetőként használtak.
b) hogy eredendően is temetőnek használták, ami a temetőkerités miatt egy enyhe sáncszerű képződményt kapott. Ebben az esetben csak egy véletlen egybeesésről lehet szó.
Az első feltélelt teljesen alátámasztja a „Tabor” név a legközelebbi környezetben. Mivel Unterloisdorf korábban és még ma is a 17. sz.-ban létesített Mannersdorf-i plébániához tartozott, a temetéseknek korábban a plébániatemplom hatáskörébe tartozó temetőben kellett történnie. Csak később kaptak jogot a falvak, ahol alárendelt templom állt, saját temetőt létesíteni. Az nem igazán érthető, hogy miért nem a már akkor is álló szent Radegunis templomnál létesítették a régi Unterloisdorf-i temetőt. Nagyon szembetűnő, hogy a régi temető 650 m távolságban van a falutól. Ez a szokatlan nagy távolság azzal magyarázható, hogy a hajdani védmű egy különben használaton kívűli hely, ami temetőnek épp megfelelt. A vár létezését igazolhatja az is, hogy Délburgenland területén különösebb oka nem volt egy ilyen jellegű temetőkerítésnek. Az ismert szakértő prf. Schad’n, aki a védművet 1955 nyarán bejárta, azt a nézetet képviseli, hogy itt valóban egy védműről van szó.
A már említett 2. Katonai felmérésben az Anna-kápolna kerítéssel van körülvéve. A Ferenc féle felmérés is (51 rész/XXII oszlop), amit 1845-ben Kirchsberg főhadnagy készített a kápolnát bekerítve ábrázolja, és a tőle délre lévő Tábor-malom is szerepel rajta.
A berendezést 1955-ben felmérték és 1:1000 léptékben megrajzolták. A vár hasonlóságot mutat a Hagensdorf- Luising-i mottével, ahol szintén egy temetőről van szó. Azonban ez esetben a dombon egy torony nyomai is látszanak.
(ford.: Jakab József)
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.