Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Gór, Magyarország, Vas vármegye, Vas történelmi vármegye - Kápolna-domb
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
GÓR ÉS A GUARY CSALÁD TÖRTÉNETE
A falu nyugati oldalán emelkedő Kápolnadombon neolitikus, késő bronzkori és vaskori telep volt egykoron, az pedig a templom kutatásakor kiderült, hogy a rómaiak is uralták a környéket (sírkő az oltár lépcsőjében, a templom falainak római kori az építőanyaga).
A település első említése 1238-ból való „Castrum Guor” formában. Ez az adat egy, a Káptalandombtól északra 1989-1993 között föltárt vár kapcsán került napvilágra. A fából épült várat Dénes József a XII. század első felére keltezi, elsősorban a dendrokronológiai adatok alapján, feltételezi, hogy a Ják nemzetség birtokolja egészen 1279-ig. Ekkor már a Héderek nemzetségének birtokaként jelenik meg, ők valójában a Kőszegi család. A település nevét 1333-ban Gwar, majd Gwarr, később Gworr alakban említik. A XV. század első felében tűnik fel az Ablonczi család (1429), majd 1475-ben, de ekkor már a guari előnevet is használják. 1441-ben Gór a kőszegi vár birtokaként szerepel, több ízben tűnik fel a rohonci vár tartozékaként. A Guary család, amely a Szelestey és Gosztonyi nevet is használta, 1520 után telepedik meg Górban. A 16. század második felében a reformált vallás Górban is uralkodóvá vált. Az 1633-as egyházlátogatásból tudjuk, hogy a parochiának már volt 31 hold földje és rétje is két táblában. 1706-ban még olvashatunk az evangélikusok tanítójáról, de 1725 a góri már nincs az anyaegyházak között, ekkor a templomot már újra a katolikusok használják. A Guary család a XVII. század második felében már nem a gazdag középnemesség sorába tartozik, inkább a kevésbé módosok közé sorolják, Vas Vármegye egyik legrégibb és hajdan tehetősebb családjaként tartják számon, amelyek tagjai főleg megyei hivatalokat viseltek. A családról tudjuk, hogy egészen a XX. század közepéig birtokos volt a faluban.
A TEMPLOM ÉPÍTÉSTÖRTÉNETE
A Falu és a Guary család történetére vonatkozó dokumentumokból nem derül ki, hogy a templomot kik és mikor építették, középkori történetére vonatkozóan egyedül a helyszíni kutatás szolgál némi támpontokkal. Az ablakok részletformái alapján a templom építését a XIV-XV. századra tehetjük. A Győri Püspöki Levéltárban őrzött egyházlátogatási jegyzőkönyvekben csak a XVIII. században tűnik fel, de tudjuk, hogy a XVIII. század elején még az evangélikusok használják. Az 1733-as Canonica Visitacio megemlíti, hogy a bői egyház filiája a góri templom. Az 1748-as vizitáció már részletesebb, megemlítik, hogy a Szent Kereszt tiszteletére szentelték. A templom épülete ekkor romos, rossz állapotú, viszont van kriptája, amit a Nádasdy család építtetett. A temető már ekkor is a templomdombon volt. Az 1780-as egyházlátogatás jegyzőkönyvében kőböl (téglából) épült, boltozott apszist, karzatot említenek, valamint a tornyot, amely 1749-ben épült és a tetején vasból készültkettős keresztet helyeztek el. A templomnak ekkor két kapuja van, az egyik délen, a másik nyugaton. A déli kapun nem a középkori kaput, hanem a szentély déli oldalán az ablak alatt feltárt kaput kell értenünk. A középkori kaput 1780-ban már nem használták, a mögötte álló barokk pillér miatt. A templom közepén álló kriptát Meszlényi Benedek Vas vármegye ispánja építette. Ez a kripta azonban nem lehet azonos a Nádasdy féle kriptával, annak megszüntetése után alakíthatták ki. A berendezésből a fából épült szószéket emelik ki, ez valószínűleg a ma is állóval azonos. 1812-ben, bár a templom nem különösebben romos, de azért a felújítását javasolják. A jegyzőkönyv külön hangsúlyt fektetett a kripta leírására. A templom alatt levő kriptát márvány ajtó (kőlap) fedi, sassal jelölve, felirata: Benedictus Meszlenyi V. Comes I. Cttus Castri=Ferrei curavit. Megjegyzik, hogy a kripta a Guary családé és valószínűleg a templomot is ők építették. 1829-ben a templomot újra romosnak találják, felújítása szükséges. 1875-ben arról tudósítanak, hogy 1874-ben a fazsindely tetejét javították és már kicsi a hívek számára. A XX. század első harmadában a torony és a hajó nyugati kapuját átalakítják, kicserélik, majd átalakítják a tetőszerkezetet, a korábban oromfalas tetőt lekontyolják. A Győri Egyházmegyében az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap támogatásával több tucat templom újult meg az elmúlt években. Köztük van a góri templom épületének külső felújítása is, amelyhez a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal 19.357.026 Ft összeggel járult hozzá. A felújítási munkákat a BAUWERK-N Kft. (Csepreg) végezte 2011-2012-ben.
(A Kápolnadombon található információs tábla szövege)
további források: Dénes József - Gór, egy feltárt favár (Castrum Ligneum)
https://www.vasmegyei-varak.hu/magyar/oldalak/gor_kapolna_domb/
http://www.oroksegvedelem.hu/gor_kapolnadomb_kozepkori_vara/
Fidrich Tibor összeállítása
GPS: | É 47° 21.350 (47.355831) |
K 16° 47.767 (16.796110) |
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.