Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Podvrsko - Podvrško, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Pozsega vármegye - Podversa, Podvarsa
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A vár története: „….Valamivel délebbre fekszenek Podversa (Podvrško) várának maradványai [13] . Ezt a helyet, már 1264-ben megemlítették majd. mint, curia Podvarsa 1413-ban, amikor is de Thomassi Iván (Tamási János) vette meg. 1443-ban, Héderváry Lőrinc, budai káptalant és fiát, Imrét vezették a birtok tulajdonjogába, ami ellen még 1453-ban is tiltakoztak a serkei Lorántfyak, akik ugyancsak igényt tartottak a Tamásiak örökségére. 1521-ben, Héderváry Ferenc, 3.000 forintért elzálogosította Keglevich Péternek, amit azért tett meg, hogy így kicselezze a Nándorfehérvár elvesztéssében felmerült felelossége miatti birtokelkobzást, ám a király ennek ellenére is elvette tőle Podversát és engedélyt adott arra, hogy Mersich Simeont (Šimeon Meršić, neve a magyar történelemben nem ismertes, de a vár és birtokának birtokjogába, sohasem került bevezetésre. Dr. Dénes József) vezessék a birtok és a vár tulajdonába.
A váracska egy hegy aljában helyezkedik el, az alaprajzát alig lehet kivenni, annak ellenére, hogy egy kör alakú tornya fönnmaradt.. A fentiek alapján meglehet, hogy a vár hasonlíthatott a Kaptolban és Csernekben (Cernik) találhatókhoz….”
Engel Pál adatai szerint:
Podversa vára, mint Podversa kastélya szerepel a történeti okiratokban, melyek szerint a Borics bán nembeli Podversai család tulajdonában volt 1264-1445-ig, azon belül a Tamási családé 1412-1444-ig. Ez után a Héderváry családé 1454-1525-ig. A várat és a települést a törökkorban Podversje-ként tartották nyilván.
A vár mai állapota:
A vár, egy leborított kosár (varsa) alakú hegy déli lábaitól kiinduló, észak-dél irányú hegyhát közepén, egy szilváskertben található. A hegyhát erősen lejt nyugatnak (a temetőnek) és keletnek is (a falu felé). A vár a pozíciója alapján, könnyen felügyelete alatt tarthatta a hozzátartozó falut és közvetlen környékét. Az elhelyezkedése alapján a várnak különösebb stratégia szerepe nem volt, inkább csak a birtokos hatalmát kifejező, uradalmi székhely lehetett. A várból nem sok maradt fenn. A vár területe szabályos, észak-dél irányú téglalapot formáz, melynek négy sarkát Gj. Szabo szerint egy-egy hengeres toronnyal erősíthették, jóllehet ennek nyomai nincsenek, az egyetlen délkeleti saroktorony bozóttal sűrűn benőtt, kb. 5- 6 méter magas romjain kívül. Az egykori várat övező falak csak sáncszerűen őrződtek meg, a már említett torony és közvetlen melléke kivételével. Védőárkoknak mára nyoma sincs, feltehetően a szilváskert kialakításakor feltöltötték azokat, létükre azonban a terepalakulatok halványan utalnak. A várba csigavonalszerű út vezetett, mely először a vár nyugati homlokterében haladt el, hogy a feltételezhető északnyugati torony mellett jobbra befordulva, egy ma is létező árokszerű mélyúton, a szintén csak feltételezhető északkelti saroktorony mellett megint csak jobbra fordulva, a vár keleti falának közepén sejthető kapuhoz érjen. A jelenleg rámpaszerű egykori bejáratot, balról (a délkeleti sarokban), egy újabb torony védhette. A vár falain belül semmilyen épületnyom sem sejthető, de még terepalakulat szintjén sem, noha egykor létezniük kellett. A meglévő terepalakulatok és a toronymaradvány alapján, szintén Gj. Szabo véleménye szerint, a vár kinézetében a közeli Csernek (Cernik) várkastélyához hasonlíthatott, jóllehet a másik három saroktoronynak megfogható maradványa nincs.
A várat 2005. 10. 02-én bejárta: Szatanek József – Dr. Montskó Péter
Forrás:
Gjuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, Zágráb, 1920.
Podvrško
GPS: | É 45° 21.771 (45.362843) |
K 17° 25.207 (17.420113) |
Megközelítése: A magyar államhatárt Drávaszabolcsnál átlépve, egyenesen haladunk Slavonski Brod irányába az 53-as főúton, melyről Duboka községnél jobbra, Pozsega felé fordulunk. Utunkat ez után egyenesen folytatjuk Pozsega irányába, majd a városon áthaladva Nova Gradiška, illetve a Nova Gradiška-i autópálya-felhajtóág felé. A felhajtóág elott 11 kilométerrel, még mielőtt beérnénk Bacin Dol faluba, jobbra egy éles kanyarban, Opatovac település irányába haladunk. Opatovac falun északnak keresztül haladunk a célunkat képező, következő faluig, Podvrško-ig. A faluban továbbra is északnak haladunk, míg a bekötőút egy éles kanyarral balra nem fordul. Innen már csak 50-80 métert megyünk nyugatnak, míg nem a falu régi, észak dél irányú főutcájához nem érünk. A kereszteződésben egyenesen haladunk egy kőzúzalékos úton fölfelé, mely elsőször balra ível, majd jobbra, aztán egyenesbe váltva halad egyenesen a hegyek közé. Az egyenes részen még kb. 200 méter megyünk egészen a falu temetőjéig (grobnik), mellyel pontosan szemben található Podvarsa kastélyának szerény maradványai.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.