Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vrebački Pavlovac - Pavlovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Lika-Korbava történelmi vármegye - Slivnik
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Pavlovac környékén is csak várak nyomai vannak – az egyik a Zorojev család háza fölött (Zorojeva kuća), a másik némileg távolabb a Supljacsának nevezett magaslaton állt (Šupljača) . Glavinić az alábbi észrevételeket tette 1696-ban: „castellum Paulovac in gratioso colle; muri ad huc assurgunt et iniuriis temporum sine tecto semper expositi” (kb.
Paulovac castelluma egy kellemes dombon (áll), hozzá falak emelkednek és a könyörtelen időnek mindig tető nélkül (volt) kitéve).
20 Pavlovac Vrebački, Szlivnik/Supljara – Slivnik/Šupljara
A várat egy 1359-es bírósági okiratban említik meg, amikor is Diminoszláv (Diminoslav) fivére Cvitak, a Lika megyei Pocsitelj vár várjobbágyaként, a megyei esküdtszék írnokaként (segédtisztjeként) némi törvénytelenség ügyében hajtott végre hivatali szolgálatokat. A 16. szd. elején, egy bírósági tárgyalás tanúiként tesznek említést a váraljai településen élő nemesi családokról, akik 16 házban laktak, ami a település méretéről is tanúskodik. A vár építtetői, nagyvalószínűséggel Pocsitelj vár nemes várjobbágyai lehettek, akik közé, a vár első említésében szereplő Cvitak is tartozhatott. Mercator a térképen Szlivniket (mint Sliunic), közvetlenül a Jadova patak mellé, Mogorovics és Zeba közé, Ribnik irányába helyezte el. Pavičić [21] Mercator térképe alapján Szlivniket a mai Pavlovac (Vrbački) falu területén lévő, „Šupljara” hegyen található romokkal azonosította. Itt, egy természetes barlang (mely akár a vár kapujaként is szolgálhatott) fölötti meredek hegytetőn egy kerek torony maradványai találhatók, melyről Brunšmid [22] a következőket írta: „(Zelića) Glavica-val szemben emelkedik a meredek Šupljača hegy Fras n. n. m. jegyzetei Šupljara-ról) amit a hegy csúcsa alatti barlangról neveztek el (šupljina=üreg). A barlang északról délnek, átszeli az egész hegyet. A barlangot, melynek északi nyílását védőfallal látták el, már időtlen időktől lakták, s jelenleg is cigány kovácsok lakják. A hegyen, olyan karakteres teraszok figyelhetők meg, mint Lika megye többi őskori telepénél… A Šupljača hegy csúcsán, egy vár jelentéktelen falmaradványai láthatók. A falak átmérői, nyugatról keletnek 14 m-t, északról délnek közel 10 m-t tesznek ki. A falakkal övezett fennsík közepén egy, a sziklába mélyített, faragott ülőhely, un. „török szék” található, amiről a helyi nép azt tartja, hogy oda a törökök ültek fürdés közben. A fennsík északi oldalán, a barlang alatt, egy félköríves fal van, mellyel tovább nehezítették a várba való bejutást. A fennsík alját, az egész hegyet körbe ölelve, egy fallal övezték, ami teljesen egy középkori menedékhely benyomását kelti, ahova vész esetén a környékbeli lakosság meghúzódhatott. Šupljača „várának” múltjáról semmit sem tudni. Glavinics püspök Lika és Korbava 1696-os összeírásakor, mint castellum Paulovacz említi meg (Lopašić Spom. hrv. Krajine III. 49.), és úgy véli, hogy ezen az elragadó hegyen 100 lakosnak (accolae) van hely, továbbá, hogy a falai jelenleg is állnak, de még mindig tető nélkül kitéve az időjárásnak.” A szikla déli oldalában, a barlangszájától jobbra habarcsnyomok láthatók. Valamiféle párhuzamos falak is maradtak fenn a barlang északi oldalában, melyekkel a barlang tengelyét rekesztették le. A Brunšmid által még megfigyelt félköríves fal, mely az amúgy is nehéz felvezető utat erősítette, maradványai ma már alig megkülönböztethetők.
magának a barlangnak a területén is találhatók falmaradványok, melyeket addig nem lehet értelmezni, míg egy régészeti föltárás több adatot nem szolgáltat. Némi falmaradványok figyelhetők meg a barlang északi kijáratánál is. Ezek, a barlanghoz köthető, viszonylag nagyszámú faltöredékek, felidézik azt a fent említett lehetőséget, hogy a fal kapujaként szolgált, ha nem is a várnak, de legalább is a legmagasabb ponton lévő öregtoronynak. Pavičić megemlíti azt is, hogy viszonylag tágas és erős volt a vár, s a felvezető utat egy félköríves fallal zárták le, Brunšmid szerint pedig az egész hegyet körbevették egy fallal. Ennek a falnak a nyomai, a hegy déli oldalában sejlenek fel.
A várheggyel szomszédos hegyen, egy középkori templom maradványai vannak, ami alapján Pavičić azt állapította meg, hogy az, az egykori Szlivnik település központjában állt. A vár helyének vizsgálata, valamint a falaknak, és a szikláknak a barlanggal való kölcsönös viszonyának meghatározása, talán választ adhatna azokra a hasonló kérdésekre, melyek más, hasonló korú, likai várhelyekkel kapcsolatban is felmerültek, ahol az élő sziklák, a vár védelmi rendszerének szerves részét képezték.
A török várfoglalásokat felsoroló 1577-es feljegyzésben, Vrebac-ban is két várat említettek meg, melyek közül az egyik talán Szlivnik lehetett, de az is lehet, hogy a Mogoricsnál is megemlített két vár egyike volt. Én személyesen, Szlivnik várát inkább a két Mogorics vár egyikében keresném, amit az a tény is alátámaszthatna, hogy Szlivnik feltételezett helyéhez, Mogorics közelebb esik, mint Vrebac, s Vrebacon van még egy várhely a „Kulina” nevű helyen, amelyben én a feljegyzésben megemlített – másik Vrebacnak tartok. Hogy melyik várat is kell keresni a dupla nevű, kétséges helyű várak (Barlete, Vrebac, Mogorić és Novak) esetében, azt csak egy, a várakat érintő régészeti kutatással lehetne eldönteni.
A vár mai állapota:
A várat 2011. 04. 04-én, Keserű László és Szabó Tibor társaságában látogattuk meg. A vár Pavlovac Vrebački településen áthaladó út keleti szélén található, üreges sziklán helyezkedett el, a település Kulina-nak nevezett másik várától alig, 800 méterre. Az érdekes kialakítású sziklatömbön elhelyezkedő várnak ma már csak csekély maradványai vannak. A várnak helyet adó magaslatot a helyiek Šupljača-nak nevezik, ami kb. Odvas, Üreges hegyet jelent. Ez fedi is a valóságot, ugyanis a várhegy közepén egy hatalmas barlangszerű üreg található. A maradványok és a terepalakulatok alapján, a várhegy csúcsán egy kb. 5 méter külső átmérőjű torony állt, melytől keletre egy fallal övezett kis udvar, esetleg egy lakóépület volt. A vár a meredek sziklaoldalakkal határolt hegytető egészét elfoglalta. A várplatótól kb. 10 méterrel lejjebb a szikla oldala egy lankásabb domboldalba vált át, melynek északi részén egy hatalmas üreg tátong. A barlang egy nagyobb és egy kisebb nyílással a várhegy leginkább megközelíthető déli oldalába fut ki. Az üreg északi szájában, kb. 50 cm vastag, „T” alakú falmaradvány látható, míg a déli üregnyílás előtt egy sánccá kopott, derékszögű falvonulat található. A falmaradványok alapján, az vár alatti üregrendszer a vár védelmének része lehetett, ám a tényleges szerepe, kialakítása, ásatások nélkül már nem tisztázható. A felhasznált források azt is megemlítik, hogy az egész várhegyet is körbevették egy védőfallal, valamiféle külsővárat kialakítva. Ennek nyomaira nem leltünk, de a terep adta lehetőségek alapján, ha volt is külső/alsó vár, az leginkább a déli oldalon lehetett.
A sziklatetőn elhelyezkedő várhoz felvezető utat nem készítettek, igaz hely sem igen lett volna rá, így feltételezhető, hogy az üregek előteréből egy gyalogösvényen, vagy egy fából ácsolt lépcsőtornyon át juthattak fel.
/Szatanek József/
Forrás:
Gj. Szabo, 1920. Sredovječni gradovi… (Zagreb, 206. oldal)
Krešimir Matijević: Naseljenje Like-Tekst
GPS: | É 44° 30.610 (44.510174) |
K 15° 32.632 (15.543861) |
Pavlovac Vrebački települését a Gospić - Gračac közti főútról, Bilajnál keletre fordulva érhetjük el a legkönnyebben. Bilaj után, át kell menni az autópályán, majd Barlet faluba érünk, ahol jobbra Gornja Ploča irányába kell mennünk. Slivni várának csekély maradványai a Kulina nevű várhely után kb. 800 méterrel, Pavlovac település vége felé, közvetlenül az út északi oldalán (Gospić felől balra) található. Noha nincs ház a közelében, azért ha egy arrajáró embert találunk, szóljunk neki, hogy a vár romjait kívánjuk megnézni, mert a környék meglehetősen néptelen és az emberek a háború után még mindig bizalmatlanok.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.