„…A zágrábi Káptalan miután elveszette a Keglevichek usztiloniai (Ustilonija) várát, kénytelen volt a Száva és a Kupa összefolyásánál, Sziszeknél16, az 1545-től, 1550-ig terjedő időszakban volt egy új várat felépíteni. Már 1552-ben szemlét tartott, a zágrábi gyalogság prefektusa, Mindszenty Gergely a várban, aki örökül hagyta a vár pontos leírását. A várat háromszög alakúra építették, három bástyatoronnyal (37. ábra), amit 10 különböző méretű ágyúval, 40 nagyobb és 4 kisebb puskával védtek. A várról különböző időkből különböző művekben rengeteg rajzot közöltek, ám nincs kettő közülük, melyek összhangban lennének. A vár belülről még mindig egyszintes. Az földszint egésze mára feltöltődött.
Lehetséges, hogy a az építkezések kezdetén, még nem is gondoltak arra, hogy olyan kör alakú tornyokkal építésék fel (a várat olasz mesterek építették fel), amilyenekkel már a XV. századtól erősítették a várakat. Azonban, míg a tüzérség gyenge volt, bizonyos fokig célszerű volt ilyeneket szolgálatba állítani, ám mihelyst a tüzérség megerősödött, ezek használhatatlanná váltak. Az összes rajzából (Valvasoré különösen rossz) a legtöbb, annak a bécsi császári és királyi hadilevéltárban lévő rajznak - amit Klaić közöl, a Horvátország története című művében -, valamint Stier 1650-es, és 1672-es alaprajzának a másolata, amit Laszowski közöl. Tudni illik, hogy nem sokkal a már álló háromszög mellé egy másikat is készítettek paliszádból, amivel az egész vár egy rombusz alakot kapott. Később a paliszád helyére kőfalat csináltak, és ennek az új háromszögnek az élére egy ötszögletű bástyát építettek, ami ma is áll.
Ennek az új háromszögnek, a B torony melletti falában volt valaha a vár bejárata. A tornyok háromszintesek és mindegyiken nagyobb lőrések vannak a tüzérség számára, melyek úgy helyezkednek el, hogy a vár minden oldala lőhető legyen (38. kép). A tornyok közti falakon, fából készült építmények, folyosók voltak a szokásos puska lőrésekkel. 1593-ban itt volt az a nevezetes csata, melyben tönkreverték Hasszán, boszniai pasát.
16. Laszowski: Hrv. Povj. Gradjevine I. 181. (Horvátország történeti építményei, I. kötet, 181. oldal)…”
Sziszek (Sisak) A zágrábi káptalannak, a Kupa folyó szávai torkolatában elhelyezkedő sziszeki várát, 1672-ben vette át a határőrvidék, De Suoches parancsnokolta katonasága [126]. Az ez utáni évtizedben, amikor a sziszeki kastély katonai irányítás alatt volt, készült az az alaprajz, melyet pontosnak tekinthetünk. Ezen látható, hogy ebben az időben a régebbi, reneszánsz kastély területét, mely magába foglalta magát a kastélyt és a hozzátoldott, háromszögletű külső várat, egy egyszerű, szerény értéket képviselő erődítéssel vették körbe. Az új erődítés – már amennyire a rajzról megállapítható -, száraz árkokból, sáncokból és paliszádból állt. A sáncároknak a Kupára eső részét elhagyták. Az erődítés alaprajzában felismerhető a tenaille rendszerű koncepció.
A sziszeki vár perspektivikus ábrázolásán, van egy jelmagyarázat is, melyben megemlítik, hogy az új sáncokat, De Souches parancsára építették fel [127], ami azt jelenti, hogy a sáncokat a határőrvidéki katonaság foglalása után készítették el.
Az előbb említett erődítéseknek mára nyoma sem maradt.
Az új erődítésekkel – melyeket a katonai hatóságok létesítettek, miután átvették a kastély parancsnokságát – kapcsolatban az, az érdekes, hogy ezek a viszonylag modern erődítési elemek, teljesen mellékes, sőt alárendelt szerepet játszottak a régi kastély védelemében és semmit sem változtattak annak védelmi koncepcióján. Így az erősség megközelítésének módja is azonos maradt és az újonnan emelt sáncok, csak egy újabb akadályt képeztek a kastély gyors megközelítése ellen.
A vár mai állapota:
A vár bejárása 2009. 03. 05-én történt, Keserű László és Szabó Tibor társaságában. A várban éppen a megnyitás (kb.
2009. 07-08. hónap) előtti takarítást végezték, így az együttes nem volt látogatható. Szerencsére, a gondnok szívességből beengedett bennünket az udvarra és a nyugati torony pinceszintjére, így sikerült fényképeket készítenünk belülről is. Maga a vár nagyon jó állapotban van, köszönhetően az 1960-as évekbeli felújításnak. A háromszögletű várat a sarkakon egy-egy, eltérő méretű, háromemeletes toronnyal erősítették, s utólag egy szintén háromszögletű külsővárat is kapott. A külsővárnak egyetlen, szabálytalan ötszögletű tornya volt, mely feltehetően a kaput védte. A külsővár északnyugati falára, utóbb egy gazdasági épületet építettek, amelyben jelenleg egy étterem üzemel. Miután a vár és környéke a helyi lakosok kedvenc kirándulóhelye, így a vár környezete is gondosan karbantartott. A várkerület keleti sarkában, egy skanzenszerű lakóház található, mely a környék jellegzetes faszerkezetű lakóépületét mutatja be.
/Szatanek József/
Forrás:
Đuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
Andrej Žmegač: Bastioni kontinentalne Hrvatske (Golden marketing, Institut za povijest umjetnosti, 2000.)
Branko Nadilo: A sziszeki erőd és más erősségek a Kulpa (Kupa) mente alsó szakaszán „Građevinar” folyóirat 2003/55.
GPS: | É 45° 28.236 (45.470592) |
K 16° 23.167 (16.386118) |
Sziszek (Sisak) városát a legegyszerűbben a Barcs - Kutina úton lehet megközelíteni. Kutina-nál akár fel is hajthatunk az autópályára, de azt a következő - Popovača-i leágazónál (17 km), Sisak irányába, már el is kell hagynunk. Ha e rövid szakaszon nem akarunk a pályán haladni, akkor a régi főutat kell igénybe vennünk, amelyen szintén a Sisek tábláknak megfelelően kell haladnunk. Sziszeket így keletről, Galdovo falu irányából közelítjük meg. A Száva hídján át kell mennünk, de a közlekedési rendszer kialakítása miatt, nem tudunk közvetlenül a vár irányába fordulni, ezért a híd után addig kell egyenesen mennünk, míg egy 180 fokos fordulattal meg nem tudunk fordulni. Sikeres megfordulás után, visszatérünk a korábban elhagyott hídhoz, melynek innenső hídfőjében jobbra, a Száva partján haladó útra kell fordulnunk. Ez az út, már egyenesen a várhoz vezet, mely előtt leparkolva a vár már könnyedén bejárható.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.