Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Várgede - Hodejov, Szlovákia, Felvidék, Gömör-Kishont történelmi vármegye - Gedevár, Gedővár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Története
1242 után – Az országot romlásba döntő tatárjárás utáni nagy várépítési időszakban, közelebbről ismeretlen időpontban építette fel Gede várát a környék földesura, az egyre nagyobb hatalommal bíró Aba nemzetség. A királyi udvarban jelentős politikai befolyással, hatalommal bíró Abák közül többen is elérték a nádorispáni méltóságot, így az óriási magánuradalmak uraiként, valamint királyi tisztségviselőként ÉK-Magyarország legnagyobb oligarchájává váltak.
1281 előtt – Aba nembeli Finta nádorispán viszályba keveredett IV. Kun László királlyal.
1281 – Az uralkodó haddal vonult a kegyvesztett, és nádori méltóságáról leváltott Finta báró ellen, akinek várait sorra megostromolta és elfoglalta. Így vették be a királyi fegyveresek Gede, Gönc és Szalánc erősségeit, ezeket azonban rövidesen IV. László király Finta testvéröccsének Amadénak adományozva, az Aba nemzetség befolyása továbbra is megmaradt a királyi udvarban.
1306 – 1310 körül – Az Árpád-házi királyok nemzetségének kihalása utáni belháborús, anarchikus időszakban Gömör vármegye más erődítményeivel együtt Gedét is elfoglalta a Trencsén székhellyel óriási magántartományt kialakító Csák Máté nagyúr.
1320 – Fülek és Sirok várainak sikeres ostroma után ezt a területet is ellenőrzése alá vonta az Itáliából trónkövetelőként magyar földre érkezett, majd itt egyre sikeresebb harcokat megvívó Károly Róbert király csapata.
1320 után – Az uralkodó a táborához tartozó, a Rátót nemzetségből származó Jolsvai családnak adományozta oda örökbirtokul a gedei váruradalmat.
-- Engel Pál történész szerint még Lóránd nádorispán {+ 1307} kapta meg adományul a királytól, de Csák Máté bitorlása miatt nem vehette ténylegesen birtokba.
1341 – Egykorú oklevél bizonysága szerint a Jolsvai família, akik a birtokról magukat Gedei családnak is nevezték, lakta a meredek hegycsúcson emelkedő várat.
-- 1414 jan. 22 – Ezen a napon Bartók várnagy irányította a Jolsvai György báró tulajdonát képező erődítmény lakóinak mindennapjait.
-- 1426 jún. 2 – 1427 márc. 31 – Kutasi András fia László töltötte be a Jolsvai György főnemes birtokában lévő Gede várnagyi tisztét.
1427 – Miután Jolsvai György báró halálával magvaszakadt a főnemesi családnak, a váruradalmaik visszakerültek a királyi Kamara kezelésébe.
-- 1429 okt. 6 – Korabeli dokumentum szerint Keszi Sándor László és Kálnói Etre Mihály királyi várnagyok közösen igazgatták, mint 6 ezer forinttért, a zagyvafői uradalommal együtt zálogba vett várbirtokot.
1430 – Luxemburgi Zsigmond király elzálogosította Besenyő Pálnak és fiának, Miklósnak.
1435 előtt – Miután Besenyő Miklós zálogbirtokos fiú utód hátrahagyása nélkül halt meg, Gede ismét királyi kezelésbe került vissza.
1435 után – Királyi adományként Frigyes litván herceg fennhatósága alá került.
1439 – Egykorú oklevélből ismerjük, hogy a közeli Serke várát uraló Lórántffy György nemes úr a fegyveresei élén megtámadta és elfoglalta Gedét a litván hercegtől.
1443 – Jan Giskra cseh huszita zsoldosvezér, akit Erzsébet özvegy királyné hívott az országba az utószülött fia védelmére, harcedzett katonáival bevette Serke várát, míg a közeli Gedét sikerült megvédenie Lórántffy György gömöri főispánnak.
1446 – A Gömör vármegyében zajló hatalmaskodások részeként Gede várának földesurai, a Lórántffyak a fegyvereseik élén arra kényszerítették az uraji jobbágyokat, hogy minden vagyonukkal együtt az ő földjeikre költözzenek, és a továbbiakban azt műveljék.
1451 – A cseh husziták ismételten megtámadták a várat, de eredményt most sem értek el.
1456 – Serkei Lórántffy György báró egy birtokmegerősítő adomány levelet szerzett az által még 1439-ben jogtalanul elfoglalt Gedére, és a hozzá tartozó jobbágyfalvakra.
1456 után – Közelebbről ismeretlen időpontban a cseh husziták megszállták az erődítményt.
1459 – 1460 körül – Hunyadi Mátyás király megbízásából Rozgonyi Sebestyén erdélyi vajda a csapataival sorra foglalta vissza a gömöri várakat, így Gedét is.
-- Ennek sorsa pontosan nem ismert, hogy a királyi Kamara vagy a Lórántffyak kezelésébe került-e? 1502 – II. Ulászló király az egyik hívének, Kubinyi II. László nemes úrnak adományozta oda a váruradalmat.
1526 – Korabeli dokumentum bizonysága szerint Feledi Lesták nemes a fegyveresei élén csellel megszállta az erősséget. Ezzel vette kezdetét a század végéig elhúzódó birtokjogi pereskedés a Kubinyi és Feledi, illetve az utóbbiakkal rokonságban álló Lórántffyak között.
1554 – Miután az egyre nagyobb területeket elfoglaló törökök bevették a közeli Fülek és Salgó erődítményeit, a kicsiny Gede is a királyi Magyarország maradékát védelmező végvári rendszer egyik támaszpontjává vált. Ennek ellenére nem ismeretes, hogy a korabeli harcászatnak megfelelően kiépítették volna, mivel nem alakítottak ki benne az ágyúk elhelyezésére szolgáló bástyákat. Az viszont lehetséges, hogy a környékbeli jobbágyság robotjával, „magyar módra” palánkból egy külső huszárvárral bővítették ki a korábbi kőépítményt.
1560 – Török csapatok sikertelenül támadták meg a magyar végvárat.
-- Lehet, hogy erről az esetről szólt egy korabeli feljegyzés, miszerint a füleki török portyázó lovasok Gedő vára alá száguldottak és a sorompón át be akartak törni. A magyar vitézek befelé, a törökök pedig kifelé húzták a sorompót, ami erős fából készült rácsos kapu volt. Végre is a magyaroknak sikerült a sorompót bezárni, így a vakmerő törökök lógó orral voltak kénytelenek a helyszínt elhagyni. {Takáts Sándor gyűjtése alapján} 1567 – A pozsonyi országgyűlés törvényben kötelezte Gömör vármegye elöljáróságát, hogy a hódító muzulmánok által veszélyeztetett Gede és Balog végvárait a környékbeli jobbágyok robotmunkájával erősítesse meg.
1570-ig – Idáig Simon András viselte a gedei várkapitány tisztét, aki visszatért Egerbe lovaskapitánynak.
1571 jún. 10 – Ezen a napon Gede várát megtámadták és elfoglalták a füleki törökök, akik a budai pasa parancsára felrobbantották a királyi végvárat. Gedét többé nem építették újjá, falai egyre jobban pusztulásnak indultak, amit meggyorsított, hogy a köveit a helybeli lakosság elhordta az építkezéseihez.
2003 – Napjainkra csak igen kevés maradványa látható a középkori Gede várának.
Leírása:
Gede középkori várának igen csekély maradványa Várgede {szlovákul Hodejov} község fölé magasodik egy meredek oldalú kisebb magaslaton. Mivel a várromból igen kevés maradt meg, és a területet még nem kutatták ki régészeti úton, csak feltételezni lehet, hogy mindössze egy lakóépületből {toronyból?} a meredek hegyoldal szélét övező kőfalból és a várudvaron emelkedő gazdasági helyiségekből állhatott. Nagyobb méretű kiépítésére, például a XVI. században bástyák létesítésére nem került sor, erre anyagi fedezete nem volt a kicsiny magánvárat uraló földesúri családnak.
Forrás:
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. {1996} 316. old.
Ludovit Janota: Slovenské hrády I. {1935, hasonmás 1996} 253. 271. old.
Csorba Marosi Firon: Vártúrák kalauza III. {1983} 268. old.
Szombathy Viktor: Szlovákiai utazások {1980} 155. old.
Szombathy Viktor: Száll a rege várról várra {1979} 311. 317. old.
Csorba Csaba: Legendás váraink {1999} 115. 116. old.
Takáts Sándor: Rajzok a török világból I. – II. – III. {1915}
Veresegyháziné: Magyarország történeti topográfiai kislexikona {1996} 86. old.
Engel Pál: Királyi hatalom és arisztokrácia a Zsigmond korban {1977} 112. – 113. old.
Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon {1994} 231. old.
Fügedi Erik: Vár és társadalom a XIII. – XIV. századi Magyarországon {1977} 135. old.
Borovszky Samu: Magyarország vármegyéi és városai – Gömör vármegye {1900}
B. Kovács István: Gömörország {1997} 12, 34. és 39. old.
Nagy Miklós szerk.: Magyarország képekben – honismertető album {1870, reprint 1989}
(Szatmári Tamás)
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.