Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Oroszlánkő - Vršatské Podhradie, Szlovákia, Felvidék, Trencsén történelmi vármegye - Oroszlánkő (Löwenstein, Vršatec)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Oroszlánkő vára
A Vág folyó völgyétől nyugati irányban, Illava városától 10 km-re, a Fehér Kárpátok hegyei között megbújva, a cseh-szlovák határ közelében található Oroszlánkő (Vršatské Podhradie) falu. A település nyugati széle mellett emelkedö, meredek, délnyugat–északkeleti irányban húzódó sziklamasszívum délnyugati részében épült fel Oroszlánkő vára. Az elnyúló sziklaszirtet és közvetlen környékét 1244-ben „Pruszka föld”-nek nevezték. Egy oklevél szerint ugyanebben az esztendőben IV. Béla király Bogomér ispánnak adta ezt a területet. Feltehetőleg ő építtette fel a várat, illetve annak korai magját.
A vár az első okleveles említésekor Csák Máté birtokában volt. Halála után királyi vár, illeve Trencsén várának és a trencséni ispánságnak állandó tartozéka. Zsigmond király 1396-ban Stiborici Stibornak és testvéreinek adta zálogba, majd rövidesen, feltehetőleg 1397-ben ismét a királyé lett.
1407-ben Garai Miklós nádor kezén volt, 1424-ben Zsigmond király neje, Borbála királyné birtokába jutott. 1439-ben Albert király vette el tőle és névleg nejének, Erzsébet királynénak juttatta. Valójában 1447-ben zálogként Cillei Ulrik szerezte meg, akitől 1454-ben Hunyadi János váltotta ki. 1457-ben a Hunyadiak kezén lévő királyi várak között említik. Mátyás király 1461-ben feleségének, Podjebrád Katalinnak adta jegyajándékul, ám Radosóczi Libák Mátyás várkapitány, aki korábban zálogként is bírta a várat, a huszitáknak játszotta át.
Szlopnai Menyhért foglalta vissza tőlük, és 1470-ben (vagy 1478-ban) zálogjogon megkapta a várat. 1484-ben végleg a Szlopnai (későbbi nevén Oroszlánkői) család birtokába került, a terjedelmes uradalommal együtt. 1530-tól folyamatos pereskedés zajlott a rokonság körében a vár birtoklásáért. Az egyik oldalági rokon, Csuzy András 1547-ben pert nyerve meg is ostromolta a várat, de Oroszlánkői János a támadást visszaverte. Fia, Oroszlánkői Miklós elhunytával (1576) kihalt a család férfiága.
Oroszlánkő ezután a Jakusith családé lett. Jakusith Imre 1663-ban e várból indulva verte szét katonáival a megyében dúló tatár portyázókat. 1680-ban Thököly kuruc hadnagya, Suhajda János váratlanul megrohanta és felgyújtotta a királypárti Jakusith várát. 1694-ben meghalt Jakusith Imre, a várat az Oroszlánkői és a Jakusith rokonság tiltakozása ellenére gróf Siegfried Breuner, a szomszédos Illava ura vásárolta meg, I. Lipót császár beleegyezésével. Breuner halálát (1698) követően leányának, Mária Antóniának férje, gróf Franz Maximilian von Königsegg-Aulendorf ezredes kezére került a vár és uradalma.
Rákóczi kurucai 1705. október elején a Königsegg ezredes által idehelyezett őrséget meglepték és váratlanul elfoglalták a várat. 1707 márciusában Peter Joseph de Viard vezérőrnagy, majd ugyanezen év augusztus elején Carl Hochberg von Hennersdorf altábornagy serege próbálta visszafoglalni, sikertelenül. Végül Madocsányi Miklós 1708. szeptember 5-én szabad elvonulás feltétele mellett adta fel a várat a császáriaknak.
Oroszlánkö várát a bevonuló császári zsoldosok puskaporral felrobbantották, az erősséget szétdúlták, lakhatatlanná tették. Késöbb a maradványokat kézi erövel is bontották, úgyhogy napjainkra egyes helyeken csak kis falcsonkok maradtak meg belöle, míg máshol magasan állnak a falai.
A változatos magasságú hegygerincen, a keleti szélén lévő felső és az északnyugatra eső, jóval nagyobb területű alsó vár között jelentős szintkülönbség figyelhető meg. Az északkeleti oldalon a várkapu 805 méter magasan nyílik, a felső vár tornyát pedig már 897 méter magasságban építették. A felső vár alatt északnyugati irányban egy kb. 60 x 70 méteres, enyhébb lejtésű plató helyezkedik el, ahol az alsó várat építették ki.
A tatárjárást követően a szabálytalan négyszög alakú kőtornyot a várszikla egyik keleti kiemelkedő pontjára, valószínűleg Bogomér ispán építtette. Készítésekor a torony pinceszintjét teljes egészében a sziklába faragták, ezenfelül a földszint és az emelet határoló falának jelentős részét is a sziklafalból vésték ki. A torony meglehetősen kis méretű (6 x 6 méter) és 1 méteres falvastagságú volt, belterülete kb. 4 x 4 méter. A toronynak is helyet adó szikla környezetét a 14. században már fal vette körül, illetve a közeli sziklákba további helyiségeket is belevéstek. A toronyhoz részben sziklába vájt alagút vezetett.
Az alsóvár kiépítése feltételezhetően már a 14. században megkezdődhetett, és tovább folytatódott a 16. századig. A szabálytalan négyszög alaprajzú alsó vár legépebben megmaradt épülete az északi sarokban emelt palotaépület, melynek külső falai két szint magasságban állnak. A nyugati lejtős rész kinyúló sziklacsúcsán kerek ágyútorony romja látható, és az északnyugati fal közepén is épült egy kisebb, kerek torony. Az említett, északi nagy palota keleti oldalánál, a kapu közelében egy valószínűleg 16. századra keltezhető félbástya romjai állnak.
Az északkeleti várfalnak a kiemelkedő sziklához támaszkodó részére többszintes lakóépületet emeltek, mellette vezetett a meredek lépcsősor a felső várba. A felvezető útvonal védelmére az alsó vár keleti sarkába lőrésekkel ellátott védőfalat építettek. Az alsó vár területén további néhány épület bizonytalan korú maradványa látszik. Ilyenek az északkeleti várfal mellé épített, már említett palotaépület, az északnyugati részben kialakított gazdasági épületek és további kisebb falmaradványok.
Források:
Karczag Ákos – Szabó Tibor: Felvidék és Kárpátalja erődített helyei. Budapest, 2018. II. kötet. 900-901. o.
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. 13011457 {1996} 382. 383. old.
Révai Nagy Lexikona XIV. {1916, reprint 1993} 799. old.
Burgen und Schlösser Slowakei {1990} német nyelvu 163. old.
Szombathy Viktor: Száll a rege várról várra I. {1996} 63. 66. old.
CsorbaMarosiFiron: Vártúrák kalauza III. {1983} 167. old.
Ludovit Janota: Slovenské hrady III. {1935 reprint 1996} szlovák nyelvu 261. 279. old.
Engel Pál: Királyi hatalom és arisztokrácia a Zsigmond korban {1977} 138. 139. old.
Fügedi Erik: Vár és társadalom a XIII. – XIV. századi Magyarországon {1977} 173. old.
Szabóky Zsolt: A Kárpátmedence várai {1996} 77. old.
Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon {1994} 508. old.
Legeza László – Szacsvay Péter: Felvidéki utakon 2. {1995} 154. kép
Csorba Csaba: Regélö váraink {1997} 171. 175. old.
AB ART kiadó: Hrady a známky na Slovensku {2002} 138. 139. old.
GPS: | É 49° 3.973 (49.066223) |
K 18° 9.054 (18.150900) |
Információk: A Vág folyó völgyétől nyugati irányban, Illava városától 10 km-re, a Fehér Kárpátok hegyei között megbújva, a cseh-szlovák határ közelében található Oroszlánkő (Vršatské Podhradie) falu.
A település nyugati széle mellett emelkedö, meredek, délnyugat–északkeleti irányban húzódó sziklamasszívum délnyugati részén található Oroszlánkő vára. A szépen kialakított parkolóból 10-15 perces sétával lehet feljutni a vár romjaihoz.
A vár területén napjainkban feltárás zajlik, a felső vár szikláján elhelyezkedő toronyhoz jelenleg tilos felmenni!
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.