Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Budrovc - Budrovac, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Belovár-Körös történelmi vármegye - Vár (Gradina)
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
BUDROUCH
Budrovac
Elhelyezkedése:
Északkeletre a mai Budrovactól, a Topolik, és a Pesak tájékán, valamint a Katalena patak mentén, egy téres síkságon található meg Budrovac ősi vára. Téglalap alakúra építették, amit mára már egy alacsonyabb földsánccal öveztek, míg a közepén két földhalom található, melyek közül az egyik téglalap, a másik kör alakú. A vár nyugati oldalán, a földsánc külső felénél, még egy kör alakú földhalom figyelhető meg, mely talán valamiféle védőtorony, esetleg kaputorony lehetett. Egy 1976-ban kialakított sekély szondázó árokban, sötétszürke, szinte fekete felületi kerámiára, egy edény felső részére leltek, mely a 15. századból eredhet.
A vár neve és múltja:
A Budor, vagy Bodor szógyök jelentéséről és eredetéről csak keveset lehet mondani. Amennyibe szláv eredetű, akkor nagyon ősinek kell lennie. A Bodin helynévnek is hasonló az alapja, de még sok más helynévnek is, mely a Bod-ból, vagy a Bud-ból származott át, mint pld. Budački, Budačić, stb., de tekintetbe vehető az, az elképzelés is, hogy a név valójában a Buda népnévből maradt fent, mely népcsoport az avarok elől szaladt szét egész közép Európába, le egészen az Adriáig, ám az is könnyen lehet, hogy a Bud szótő alapja, a magyar Bod szóból került át.
A Bodor, vagy Budor nemzetséget, illetve nemesi családot, először a 13. században említették meg a Bilogore délkeleti lankáin. Ők, Uaguda herceg leszármazottjai voltak. A család birtokai keleten, az Ilova és a Csázma folyók forrásvidékeiig terjedtek, sőt a Bodur fivéreket 1237-ben úgy említették meg, hogy a birtokaik határosak voltak Marcel herceg fiának, Ábrahám hercegnek a birtokaival, azok pedig az Iwana (Ilova) folyó mentén terültek el. Ezen a vidéken haladt át a magna via is Verőce irányába. A Supplonci folyócska keleti vidékén volt magának Budor, azaz Budur megyének (comite) a földjei, amit 1246-ban is megemlítettek. Ezután, 1331-ben említették meg a Bodor fiakat, Pétert és Istvánt, akik megosztották a Gorbonak patak menti földjeiket. Ezek a földek a Chopoy, vagy Chopou (Csepelováci) nemzetség birtokaival voltak határosak.
Az 1370-es esztendőben, az a már említett István és fia, Georgius, panaszt tett Zudor Péter bán előtt azon erőszakosságokért, melyeket a szomszédjuk, a Beke nembéli István fia, László tett ellenük. Két évvel később Geurgius megint csak panaszt tett, de most a közeli Csepelovac nemesei, György és Péter által kezdett erőszakosságok miatt. Ezután nagyon ritkává váltak a Bodor családról szóló híradások és csak 1477-ben, Streze falu urbáriumában tettek említést, Stephanus de Bwdrowcz-ről. A Szapolya és Ferdinánd közti háborúk idejében, a Budrovácok Szapolya pártján álltak. Az 1529-es esztendőben, Stephanus Andreas Bwdor de Bwdrowcz, megkapta a literátus Mykethynci Pál minden vagyonát, majd 1530. VI. 26-án, Thybonyncy és Bogacsevo birtokát is. Ám ez év szeptemberében, Ferdinánd király Budrovácba küldte kapitányát, Caspar de Kharschant, aki miután az egészet feldúlta valószínűleg átadta a tulajdonosának (Andrásnak?). Aztán az 1542-es esztendőben, budrováci Budrovac Vid szállt harcba a nádor, Nádasdy alatt Pestnél, majd valamivel később, Keglevich Mátyás bánnal Monoszlónál. Vid, 1564-ben halt meg.
Az ő leszármazottja, Budor Iván részt vett Varasdon 1607-ben, Erdődy Tamás báni tisztségébe való beiktatásán is, míg Budor Miklóst 1620-ban, mint eme ősi család utolsó leszármazottjaként említették meg, aki még 1628-ban is azért pereskedett, hogy visszaadják családjának minden vagyonát.
A török háborúk idején, a Budrovác települése valószínűleg végleg eltűnt a történelem színpadáról, de 1700. körül, egy új település alakult ki az ősi vártól valamivel nyugatabbra, Čepelovactól nem messze.
A várhelyet beazonosította:
- 1970-ben, Zlata és Antun Perčulija, valamint Zvonko Lovrenčević,
- 1974-ben, Đuro Jakeković, Josip Remenarić és Zvonko Lovrenčević.
ADATOK:
- CD IV. No. 37. p. 40; 1237. év,
- CD IX. No. 452. p. 559; 1331. év,
- CD XIV. No. 163. p. 227; 1370. év,
- CD XIV. No. 307. p. 416; 1372. év,
- Tkalčić: Urbar Zireze Vjes. zem. arkh. 1903. 217. oldal,
- Monumenta habsburgica, I. 214. oldal; 1529.
- ua. I. 357. oldal; 1530.
- Znameneti Hrvati (Horvát hírességek, 1925.)
- Horvat, R.: Povijesti Hrvatske (Horvátország története, I. 1303. év.)
- Bojanić, B.: Adel von Kroatien.
- Lopaić: Spomenici hrv. krajine (A horvát határőrvidék műemlékei, II. p. 152. 1628. év)
- Z. Marković: Biljeke o rekognosciranju arheolokih terena oko Koprivnice i Đurđevca (Feljegyzések a Kapronca és Szentgyörgyvár környéki régészeti terepbejárásokról, Muz. vjes. 3. Koprivnica, 1980.)
Forrás: Lovrenčević, Z. (1985), Srednjovjekovne gradine u Podravskoj regiji, "Podravski zbornik", 85: 168-199, Zagreb. /Fordította: Szatanek József/
Budrovac – Gradina, gradište kraj istoimenoga naselja, 6,5 km jugoistočno od Đurđevca. Prema izvorima nije poznata povijest utvrde. U nepoznato doba sagradila ju je plemićka obitelj Budor, po kojoj je dobila ime (Bwdor de Budrouch). U dokumentima se prvi put spominje 1470. kao utvrđena kurija, 1503. kao kaštel (castellum), a 1525. kao utvrđena rezidencija (fortalitium). U posjedu Budora bila je sve do dolaska Osmanlija, kad je vrlo vjerojatno stradala ili je napuštena za sukoba s njima tijekom 1540-ih ili poč. 1550-ih. – Ruševine utvrde nalaze se u budrovačkom zaseoku Gradina, oko 300 m istočno od njega, u nekadašnjem močvarnom terenu tik uz potok Sirova Katalena, koji je izvorno vrlo vjerojatno tekao kroz jarke utvrde ili ih punio kroz umjetne kanale. Iako je danas područje utvrde u cijelosti devastirano poljoprivrednom djelatnošću, zahvaljujući snimci iz zraka 1968. zna se da je to bio iznimno velik kompleks, dimenzija oko 370 m × 140 m, a sastojao se od najmanje pet stožastih zemljanih uzvisina opasanih sustavom obrambenih zemljanih bedema i jaraka. Jezgru utvrde u sjev. dijelu kompleksa čini sustav zemljnih bedema i jaraka, koji opasuju prostor u obliku velika pravokutnika zaobljenih uglova, dimenzija 120 m × 110 m. Sa sjeverne, istočne i juž. strane bio je zatvoren jednim bedemom, dok su ga sa zap. strane zatvarala čak dva zemljana bedema, međuosobno razdvojena jarkom. U samom središtu jezgre nalazila se zemljana stožasta uzvisina odrezana vrha, promjera 15 m u vrhu. Dvadesetak metara južno od njega nalazila se veća zemljana uzvisina pravokutna tlocrta, dimenzija oko 20 m × 15 m. S vanjske strane juž. bedema nalazila se jedna veća zemljana uzvisina trapezasta tlocrta, dimenzija 35 m × 26 m, koja je nasipom duljine tridesetak metara bila povezana s četvrtom zemljanom stožastom uzvisinom ovalna tlocrta odrezana vrha, dimenzija u vrhu 28 m × 19 m. Južno od utvrde stajala je još jedna zemljana uzvisina, dimenzija 20 m × 17 m, koja je sa zapadne, sjeverne i ist. strane opasana jarkom širine oko 7 m.
Izvor: Krešimir Regan - Vlatka Dugački - Leksikon Utvrda Hrvatske
GPS: | É 45° 59.049 (45.984142) |
K 17° 5.123 (17.085379) |
Információk: a várhely Budrovac település keleti részén, a Gradinának nevezett területen, mélyen a szántott területre benyúló erdősáv keleti végében kereshető fel. A teljes területét szántják, sáncai, magaslatai teljesen eltűntek.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.