Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Zajezda, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd történelmi vármegye - Milengrad , Milen vár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„…Az Ivanscsica hegység várai közül Milen vára (Milengrad vagy Melengrad) maradt fenn a legjobban. A régi építők egy mészkőfennsíkra építve olyan kitűnően helyezték el, hogy csak akkor figyelünk föl rá, ha az előterébe jutunk. Egy mély szakadékon K keresztül, egy fából készült hídon juthatunk a várba, balról egy félkör alakú torony A védte előnyösen ezt a bejáratot (70. ábra). A tornyot a vár leggyengébb részére helyezték el, ahol a F falat is szokatlanul megerősítették. Három helyiség, G I E szolgált lakótérül, a G helyiségben még a kéménykürtő is fönnmaradt. A tágas várudvar B B felé fordulnak ennek az épületnek az ablakai, egy kicsiny, négyszögletes C torony védte a vár déli oldalát Északon eredetileg a mély szakadék fölötti kitunő elhelyezkedés adta a védelmet.
A vár egy igazi középkori építmény. Amióta megemlítették, a Herkffy család tulajdonában volt és csak házasság útján került a Patacsich familia kezére. A XVII. században mint arx diruta említik meg…”
„… Zajezda/Milengrad – Zajezda/Milenvár
Melen, vagy Milenvár romjai kb. 2 kilométerrel északnyugatabbra találhatók Zajezda településétől, egy 430 méter magasságú hegyen. A várhegyet három oldalról egy természetes sziklafal határolja, míg a keleti oldalát egy sziklába vágott árok választja el az Ivánscsica hegység nyugati lejtőjétől. A vár alaprajza egy szabálytalan négyszögalakot mutat (35x29 m). A vár keleti oldalán található, ma is nagyon jó állapotú várkapuhoz egy természetes sziklahasadékon keresztül lehetett jutni. A vár északkeleti sarkában találhatók a valaha kétemeletes, kétszárnyú palota maradványai. A palota északi falában, négy középkori árnyékszék maradványai figyelhetők meg. A többi épületnek az udvar felöli falai csak szerény mértékben maradtak fenn. A déli várfalhoz utólag egy erős, de kisebb, négyszögletes (4x5 m), mára már félig leomlott tornyot építettek, míg a keleti falat egy erős, két ágyúlőréses, kb. 6 méter átmérőjű, félköríves bástya erősítette. A bástyát valószínűleg a 15. szd. végén, vagy a 16. szd. elején építették fel. Egészen a közelmúltig, a keleti védőfal tetején, még a pártázat is látható volt.
Milenvár, a zajezdai uradalom székhelye volt, amit először 1309-ben említettek meg, amikor is Loránd fiak Mikc kezéből, a Herkfy család kezére került, akik e váruk után vették fel a zajezdai nemesi előnevet. A vár a család kezén, egészen 1536-ig maradt, amikor is Herkfy Katalin férjhez ment Patacsich Miklóshoz, s hozományként a birtok és Milenvár egy részét hozta. A vár és a birtok a Herkfyek és a Patacsichok kezében maradt egészen a 17. szd. közepéig, amikor is a Herkfy család kihalt és egész birtokukat, így Milenvárat is a Patacsich család örökölte meg. Miután a Patacsichok felépítették a Zajezda település melletti új kastélyukat, a várat felhagyták, így a várat 1683-ban már, mint „arx deruta”-ként említik meg…”
Engel Pál adatai szerint:
„…Milen, vagy Melen várról adat nem található! A vár alatti települést Zajezdának nevezték, s a zajezdi Herkfi családé volt, 1443-1598-ig.
A vár mai állapota:
A várat 2008. 03. 16-án látogattam meg Keserű László és Szabó Tibor társaságában. A várat két irányból is meg lehet közelíteni. Mi, a Belec -Budinšćina közti, alsóbbrendű útról északnak, Grtovec falunak forduló útról közelítettük meg. Ez, kb. 45 perces, folyamatosan emelkedő mászást jelentett.
Noha nem jártuk le, de a vonatkozó irodalom alapján, a Budinšćina-ból Zajezda-ba vezető út valamivel könnyebb, ráadásul ezen az útvonalon meg lehet tekinteni a Patacsichok sajnos erősen romlásnak indult barokk kastélyát, valamint, a Zajezde-től kissé északabbra eső Posavci-ban egy erődítettnek tűnő templomot is.
Maga a vár egy függőleges oldalú sziklatömbön fekszik. Ahogy a többi ivanscsicai várnál, itt sem található öregtorony.
A várat keletről egy, a sziklába vágott árok választja el a hegytető többi részétől, így bemenni jelenleg csak az árokba leereszkedve, egy lőrésen keresztül lehet. A vár fő védelmét, az elhelyezkedése adta. Erődíteni csak keletről kellett. Ezen az oldalon található az „L” alakú palota a kapuval és egy kapuvédő, kétszintes ágyútorony. A déli oldalon egy négyszögletes torony volt. A tágas udvaron épületeknek nincs nyoma, egyedül a nyugati fal előtt látszik egy falvonulat, mely talán az itt lévő gazdasági épület udvari falát jelöli. Érdekesek a vár nyugati falában található (5 db.) árnyékszéknyílások, ami arra utal, hogy a tulajdonosok már igényelték a kulturáltabb lakókörnyezetet. A palota falában, számos kulcslyuk alakú lőrés és ülőfülkés ablaknyílás látható.
Összességében a várrom felkeresését mindenkinek csak ajánlhatom, hisz nagyon jó állapotban van, s szerintem Horvátország egyik legszebb vára.
/Szatanek József/
Forrás:
Ðuro Szabo: Sredovječni gradovi u Hrvatskoj i Slavoniji, 1920. Zágráb.
mr. sc. Krešimir Regan: Srednjovjekovne utvrde i kašteli na obroncima Ivanšcice (Leksikografski zavod
Branko Nadilo: Várromok az Ivánscsica hegység délkeleti lejtőin („Građevinar” folyóirat 2004/56. évfolyama 2. száma)
GPS: | É 46° 9.798 (46.163292) |
K 16° 10.220 (16.170334) |
Milen várát, a legkönnyebben a Letenye - Zágráb közti autópályáról érhetjük el. Az autópályát a Breznički Hum-i leágazón hagyjuk el, majd Breznički Hum - Butkovec - Hrašćina - Trgovišće apró településein áthaladva haladunk a 24-es főútig. Itt jobbra, Budinščina irányába fordulunk. E falu közepén egy négyes elágazót találhatunk. Itt két választásunk is lehet: vagy egyenesen megyünk Zajezda (itt egy barokk kastélyt is megnézhetünk) felé, majd Zajezdán áthaladva tovább megyünk Posavci - Jamnići felé. Jamniciből már gyalog egy piros karikával jelzett turistaúton juthatunk a várig. A másik út szintén Bundišćina-ból indul, csak a négyes kereszteződésben balra, Pažurovec felé kell kanyarodnunk, majd kb. 3 km után egy éles kanyarban, egy északnak tartó utat találunk, mely Grtovec településre visz. Nekünk itt kell fölkanyarodnunk, s autóval egészen addig kell mennünk, míg az utolsó házakig nem érünk. Itt már találkozhatunk a piros körrel, amit követve, kb. 45 perces kapaszkodó után érünk fel a várhoz, mely szabadon bejárható.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.