Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Vinica, Horvátország, Horvát-Szlavónország, Varasd vármegye - Vinica
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
„… Vinica [13] várából meglehetősen sok fennmaradt. Először 1353-ban említették meg, 1391-ben Zsigmond király kezében volt, 1397-ben Cillei Herman tulajdona, majd a Cillei grófok kihalta után, Vitovec János és fiai bírták, míg nem ez a váruk is Corvin János kezére került, aki vicebánjának, Gyulay Ivánnak ajándékozta. Miután az utolsó Gyulay meghalt, a vár egy részét a híres történetíró, Istvánffy Miklós, míg a másik részét a ludbergi Thuróczyak kapták meg. Thuróczy Benedek, Vinicában halt meg, a képmása a régi vinicai plébániatemplomban lévő sírfedélen látható.
Későbbiekben a birtok a Keglevichek, a Draskovichok, a Malakochiak, az Erdődyek kezére került. A vár jelenlegi tulajdonosa, gróf Bombelles.
Amikor, 1568-ban összeírták a Gyulay javakat, Vinica várát is leírták. Ez a leírás azonban nem elegendő ahhoz, hogy pontos képet alkothassunk a várról. A bejárati kapu fölött volt egy torony, nyugaton egy védőfolyosó ( Wehrgang ) és egy fürdő, északnak vezetett a középső kapu, melyek kívül volt még egy bejárat. Lejjebb, a kaputoronynál lakott a várőrség. A felső várban volt a konyha, annak a végében a kályhás „öreg ház”, ahonnan egy lépcsőházon át, a palotába, a nagy terembe, a hálószobákba és a lakószobákba, lehetett jutni. A konyha feletti tetőzet alatt, három kisebb szobácska volt, a toronyban (órával és haranggal) még két szobácska.
Vinica várának maradványai sokban emlékeztetnek Nagy Tábor várára. A felső vár F élével a bejárat irányába fordul, mely a C külső várban volt. A kaputornyon kívül, volt még két félkör alakú tornya is, A és B , melyek a vár ezen oldalát óvták. Az övező falaknak még egyes részei fennmaradtak, a D és az E tornyokkal, a 4 –nél feltehetően létezett egy másik kapu is. A felsővárból, csak annak hatalmas kövei maradtak fenn. Akárcsak Nagy Tábornál, itt is a mindenütt, nagyon szépen megfaragott konzolokra építették fel az első emeletet, a tornyokat az övpárkányok szerint, az alapoktól jelentősen kibővítették (palástfalazták).. Vinica környékében az idők folyamán két nagyobb kastélyt is felépítettek: Opeka-t és Zelendvor-t.
[13] Laszowski: Prosvjeta, 1899. str. 435. ( a Felvilágosodás című folyóirat 1899-es számának 435. oldalán ).
Mitteilungen d. österr. Centralkomission, 1856. 234)…”
„…Vinica ma egy kicsiny település, húsz kilométerrel nyugatabbra Varasdtól, a Ravne hegység (Ravne gore) keleti lejtői és a drávai sík közti határon. Vinicában mára két kastély és néhány kúria is fennmaradt, de a 17. és a 18.
században, még tíz is volt belőlük. Vinica közvetlen közelében, egy tíz kilométeres körben, az alábbi kastélyok találhatók: Opeka, Zelendvor, Bajnski dvor, Maruševec, Čalinec és Radovečki Križovljan.
Azt nem tudni, hogy valóban Vinica területén lett volna a római AÐua Viva, de mindenképpen egy nagyobb római településnek kellett itt lennie, az erre elhaladó Poetovio (Ptuj) – AÐue Jasse (Varasdteplice) – Mursa (Eszék) út mentén, amiről számos régészeti lelet tanúskodik. A középkorban Vinica vára volt az itteni uradalom székhelye. A 15. században, a vinicai uradalom vára mellett egy mezőváros is kialakult, melynek lakói 1580-ban Rudolf császártól uralkodói kiváltságkéntévenkénti három vásár megtartására kaptak engedélyt. A vinicai lankák évszázadokon át, bortermő vidékként is ismertek voltak, sőt sokan úgy vélik, hogy maga a Vinica név valójában a vino - bor szóból ered. Vinica régtől fogva, mint ítélkezési székhely is ismert volt.
A vinicai Öreg várat és uradalmát, először 1353-ban említették meg, majd Zsigmond király tulajdonában, aki 1399-ben Vinicát, a többi zagorjei birtokokkal együtt Cillei Hermannak adományozta. A Cilleiek, a Vitovecek és Corvin János után, Vinica 1502-ben egy magyar nemes, Gyulay Iván tulajdona lett. Miután az utolsó Gyulay 1567-ben meghalt, a vinicai birtok, Istvánffy Miklóshoz (1524-1615), a későbbi a magyar nádor helyetteséhez, az ismert történészhez került, aki jelentős művét valójában Vinicában írta meg. A vinicai templomban temették el. Bajnai Bot Erzsébettel kötött házasságából, akinek a családja a bajnai kastélyt bírta, három leánya született: Éva, aki Draskovich Iván bánhoz, Katalin, aki gróf Keglevichhez és Orsolya, aki Lipcsi Ivánhoz ment feleségül. Istvánffy halála után Vinicát a leányai és azok férjei, valamint Thúróczy Benedek örökölték meg, akit szintén a vinicai templomban temettek el. Így a vinicai uradalmat, a 17. században több birtokra osztották, melyek számos család tulajdonába kerültek: a Draskovichokéba, a Keglevichekébe, az Erdődyékbe, a Malakóczy családéba, a Patacsichokéba, stb.
A 17. század végére a vinicai Öreg vár már lakhatatlanná vált, ezért a tulajdonosai, mint Vinica új birtokosai közül sokan mások - kastélyokat és kúriákat emeltettek. Vinicában, 1649-ben, az alábbiaknak voltak kúriái: Erdődy Farkasnak, Draskovich Iván nádornak, Dvornicsich úrhölgynek, Nitzky úrhölgynek, Patacsich Miklósnak, Sípos Andrásnak, Konjszki Miklósnak és Jambrekovich Péternek. A 18. században a Patacsichoknak - a Patacsich kódex ábrázolása szerint - Vinicában két kúriájuk is volt. Beyschlag 18. századi térképére is feljegyezték azokat a kúriákat, melyek a Köröskényiek, a Szigerek, a Novákok és a Czinderiek tulajdonában voltak. Az egyik kúria a Keglevichekhez is tartozott.
A vinicai uradalom legnagyobb részét, a 18. században, a Draskovich grófok bírták. Az egy másik részét házasság útján örökölték, míg a vinicai Öreg várat és némi földet a Keglevich és a Malakóczy családtól vették. Draskovich Ferenc leányának, Draskovich Ferdinándának gróf Bombelles Márkhoz való férjhezmenetelével a vinicai uradalom 1857-ben a Bombelles grófok tulajdona lett.
A számos vinicai kastélyból és kúriából csak egynéhány maradt fenn, melyek közül értékével és megőrződöttségével kiemelkedik a Dolányi család kúriája, valamint Alsó és Felső Vinica kastélya....”
Engel Pál adatai szerint:
A magyar történetírásban is Vinica-ként ismert várat a király tulajdonában említették meg legelőször (1341-1391.), eztán a Lackfiaké (1391-1397.), majd a Cilleieké (1397-1456.). Mint castrum Cillei özvegyéé, aztán Brankovics Katalin 1461-ben átengedte Vitovec Jánosnak és a Weisspriachoknak, később egyedül a Vitoveceké (Zagoriaiaké, 1477; 1484.), 1448-tól névleg Corvin Jánosé (1490.), valójában Székely Jakab tartja a kezén zálogként a Corvinnal kötött egyezség alapján (1494., majd tőle Ernuszt Zsigmond pécsi püspöké lett, aki 1501-ben 4000 aft-ért továbbadta Gyulai Jánosnak. Gyulai 1502-ben Corvintól is zálogjogot szerzett rá, 1503-ban pedig (I. 28) 12 000 aft-ért meg is vásárolta. A vár alatti, Szentmárkusnak is nevezett település, mezővárosi rangot viselt, s mint oppidum említik 1501-1514-ig.
A vár mai állapota:
A várat 2008. 03. 14-én látogattam meg Keserű László és Szabó Tibor társaságában. A szőlőkkel beültetett lankák fölé emelkedő, igen jól megközelíthető vár sajnos nagyon elhanyagolt állapotban van. A tekintélyesnek mondható romokat, oly sűrű növényzet borítja, hogy lombos időszakban nem is érdemes felkeresni.
A vár egy felső- és egy alsóvárból áll. Az alsó várat egy kaputorony és négy henger-alakú védotorony erősítette. A tornyokat már lőkamrás lőrésekkel is ellátták, de lőréseket találhatunk a külső várfal többi részén is.
A belsővár, megközelítoleg ötszög alakú volt. s egy éles faksarkantyúval, a legkönnyebben támadható oldal felé nézett. A belsőudvar, legalább két-emelet magasságig van feltöltődve, így egy-két értelmezhetetlen falcsonkon kívül minden egyéb falat a föld takar. A palotaszárny a belsővár délkeleti szögletében lehetett. Erről egy hatalmas ablaknyílás és az alatta lévő, árnyékszék maradvány tanúskodik. A pajzsfalszerű övező falak külső ormán még ma is megfigyelhető konzolmaradványok láthatóak. A konzolok alapján a legfelső szint valamivel kijjebb lehetett a mai falaknál. A megoldása hasonló lehetett a ma is jó állapotban lévő Nagytábor (Veliki Tabor) várához. Ennek a várnak sem volt lakótornya.
/Szatanek József/
GPS: | É 46° 20.303 (46.338379) |
K 16° 8.070 (16.134506) |
Vinica várát a legkönnyebben Varasd felől közelíthetjük meg. Ehhez át kell haladnunk Varasd belvárosán, majd a varasdi Öregvár sáncait megkerülve Szlovénia irányába kell mennünk egészen Gornje Vratno faluig. Itt balra, Vinica irányába megyünk, míg a falu főteréhez nem érünk. Itt egy kápolnafülkét, és egy kisboltot találunk. A bolt melletti útra kanyarodva, megyünk nyugat felé. A jó minőségű, aszfaltozott út, előbb elvisz egy mesterséges tavacska mellett, majd egy kanyargós úton egészen a vár lábáig. Ám itt még nem állunk meg, hanem megyünk egyenesen tovább, míg az út, egy kettős kanyarral balra nem fordul. Itt figyeljünk, mert az utolsó kanyarban van az a szőlők közé bevezető út, amelyre rá kell fordulnunk. Ez a makadámos út aztán egyenesen elvisz a vár kapujáig, ahol leparkolás után, a várat szabadon bejárhatjuk.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.