Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Magyarléta - Liteni, Románia, Erdély és Partium, Torda-Aranyos történelmi vármegye - Léta
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Léta vára
Léta várának keletkezéséről eddig nem tudtunk meg semmi biztosat, de valószínűleg az 1241- 42-es tatárjárás utáni nagy várépítési időszakban emeltette a korai magját a környező vidék földesura {vagy a király?}. A XIV. század elején, amikor az Árpád-házi királyok fiú utódnélküli kihalásával az országot feldarabolták maguk között a minél nagyobb hatalomra törő bárók, ezt az erősséget is elfoglalták az Erdélyben egyeduralomra jutó Kán László nagyúr fegyveresei. Az oligarcha fiaitól 1321-ben vette vissza a Nápolyból érkezett, és hosszú harcok után a magyar uralkodóvá koronázott Anjou Károly Róbert serege.
Léta vára és a hozzá tartozó környékbeli jobbágyfalvak sora a további évtizedekben az erdélyi vajda tisztsége alá tartozott, a várnagyai általában egyúttal betöltötték Torda vagy Kolozs vármegye alispáni hivatalát is. Egészen 1441-ig a királyi várbirtokok közé számították, amikor Jagelló I. Ulászló a táborához tartozó Herepei Márk nemes úrnak adta élethossziglani használatra. Két esztendő múlva már örökbirtokról szóló oklevelet állíttatott ki neki az uralkodó. Miután azonban a földesúr meghalt, 1451-ben Dengelegi Pongrác özvegyének és fiainak tulajdonába került át.
A régészeti kutatás közben talált címeres kő alapján feltételezhetően Barlabási Lénárd alvajda {1500 – 1520 között} is birtokolta. Ismeretlen körülmények között a Balassa főnemesi család hatalmába került 1524 előtt. A törökkel vívott vesztes mohácsi csata után az ország nemesi rendjei két pártba szakadtak, az egyes főurak igyekezve a számukra előnyösebb oldalra állni. Az Erdélyben is hatalmas földbirtokokkal rendelkező Balassák előbb Szapolyai János király, majd annak fia, János Zsigmond választott magyar uralkodó táborát erősítették. A hírhedten féktelen természetükről ismert nagyúri família Létán is, más váraikhoz hasonlóan, veretett hamispénzt, mely műhely régészeti nyomait megtalálták. A Balassák 1561 decemberében, az addigi ellenfelükhöz, Habsburg Ferdinánd királyhoz álltak át, ezért ennek megtorlására a Balassa Menyhárt várai ellen felvonuló erdélyi sereg, Báthory István vezetésével már a következő év, 1562 februárjában rövid ostrom után megszállta Léta várát. A korabeli feljegyzésekből ismerjük, hogy a szabad elvonulás fejében az erősséget feladó őrség puskaport rejtett el a várban, ami a győztes erdélyi katonaság bevonulásakor felrobbant, irtózatos pusztítást okozva a soraik között.
A fejedelmi kézbe került vár rongált épületeit rövidesen helyreállították, ami később a Báthory Zsigmond kiskorúsága idején Erdély kormányzói tisztét viselő Géczi János {1586 – 1588} főúr tulajdonába került át. A további sorsáról szinte semmit sem tudni az ekkoriban már elavult, katonai szempontból jelentéktelen magánvárnak, ami csak a környékbeli jobbágyfalvak birtokközpontjaként szolgálta az urait. A várrom jelenlegi állapota alapján elképzelhető, hogy végleges elhagyására a védőművek felrobbantása után {a Habsburg katonaság által?} kerülhetett sor.
1916-ban Strommer György kolozsvári régész mérte fel a maradványait, amiken 1978 – 1983 között Palkó Attila kolozsvári történelemtanár vezetésével a diákjai társaságában folytatott kutatásokat. A feltáró munkálatokat Gyulai Pál, a Kolozsvári Történeti Múzeum régésze irányította. Sajnos 1983-ban félbeszakadt a kutatás, Léta várromja azóta is elhagyatottan koronázza a sziklacsúcsot.
Leírása:
A minden oldalról jóval magasabb hegyektől övezve, a Jára patak völgye fölé emelkedő, Ny-i oldalán függőleges sziklafalú csúcsot koronázza meg a XIII. század második felében épített Léta várromja. Az 1916-os felmérés és a későbbi régészeti kutatások alapján már kirajzolódik előttünk az erődítmény építés története:
-- A legkorábbi részlete a sziklás csúcs tetejére emelt 7,3 x 6 méteres külső falú, 2 méter falvastagságú öregtorony, melynek szintjeit gerendasoros mennyezetekkel választották el. Napjainkra már csak az É-i fala emelkedik két emelet magasságáig, de valószínűleg ennél magasabb lehetett.
-- Tőle D-i irányban állt a 14 x 7 méteres palota, melynek már erősen lepusztultak a falai. A földesúri család lakóépülete L-alakban húzódik a K-i és D-i oldalon, ez utóbbi részen már a sziklafelszínig lepusztulva. A palota és az öregtorony közötti kis udvaron egy faragott kövekkel bélelt ciszternát is láthatunk, de egy másik vízgyűjtőt a lakóépületen belül is kialakítottak a középkori építőmesterek, mint ahogy a sziklából vésték ki a pincét is. A magas sziklacsúcsot koronázó felsővárat vastag kőfal övezi, mely szintén erősen rongált állapotú.
-- Ezt a kis alapterületű erődítményt érte 1562 februárjában az ostrom és a helyőrség elvonulása után az elrejtett lőpor felrobbanása. Az iszonyatos erejű pusztítás utáni helyreállítás során egy nagyobb területű alsóvárral bővítették Léta erősségét. Az É – D-i irányban elnyúló sziklacsúcs D-végén került kialakításra a legerősebb védőmű, egy sokszögű ágyúbástya, melynek lőréseiből pusztító ágyútűz alá vehették a falak ellen támadó ellenséget. Az egyemeletes védőmű alatt egy pincét is létrehoztak, mely napjainkra teljesen beomlott. A bástya udvarából Ny-i irányban vezetett egy kisebb ajtó a felsővárba.
-- Az alsóvár bejáratát egy téglaalap alakú kaputornyon keresztül lehetett megközelíteni, melynek ajtónyílása 2 méter magasságban volt a talajszint felett, így feltételezhetően egy fahíd állhatott előtte. A felsővárhoz képest vékony kőfalban {1, 6 méter vastag} kisebb méretű lőrések sorakoznak. A Ny-i oldalról, ahol félelmetes mélységű szakadék tátong, csak a sziklák közötti részeket kellett felfalazni, erről támadhatatlan volt az erősség. Az alsóvárban egyéb épületnek nem maradt látható nyoma, pedig itt kellett, hogy álljon a lóistálló és más gazdasági épületek, raktárak. -- Az 1980-as évekbeli régészeti kutatásokat sajnos nem követték helyreállítási munkálatok az egyik legszebb fekvésű erdélyi erősségben, Léta várromjában.
Források:
Karczag Ákos – Szabó Tibor: Erdély, Partium és a Bánság erődített helyei. Budapest, 2012. 298-299.
Kőváry László: Erdély régiségei {1892, hasonmás?} 174. 175. old.
B. Nagy Margit: Várak, kastélyok, udvarházak {1973} 17. old.
Engel Pál: Magyarország világi archontológiája I. {1996} 358. old.
Engel Pál: Királyi hatalom és arisztokrácia a Zsigmond korban {1977} 130. old.
Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon {1994} 406. old.
Részlet Fábián Zsolt: Kalotaszegi várak bejárása c. munkájából
GPS: | É 46° 36.507 (46.608452) |
K 23° 25.613 (23.426878) |
Információk: Magyarléta településtől 3 km-es túrával érhetjük el a várat. Ezt választva egy ideig felfelé kaptató úton haladunk, majd a várat megpillantva magunk alatt, lassan ereszkedve jutunk el a várhoz.
A másik egyben rövidebb megközelítés Moara De Padue településről, a vár alatti völgyből a stop táblánál kezdődő jelzetlen ösvényen ajánlott. Ez a kis patak mellett haladva emelkedik a vár melletti keleti nyeregig. Ez 1,5 km-es, enyhén kaptatós túrát jelent. Lásd a mellékelt térképet.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.