Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Gyöngyössolymos, Magyarország, Heves megye, Heves vármegye - Dezsővár
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Dezsővár:
Gyöngyössolymos északi végétől északra 2 km-re található a Dezsővár, a Nagy-völgy keleti oldalán. Az Eremény-tető délnyugati irányban hosszan lenyúló oldalának aljából északnyugat felé különálló gerinc ugrik ki a Nagy-völgy fölé, ennek végén van a Dezsővár. Nem a gerinc magas részén található, hanem annak 10–15 méterrel alacsonyabb végén.
A hegynyúlvány északi aljában felhagyott kőbánya tisztása és bányatava van. A Dezsővár kis különálló, természetes kúpot képez, melyet 3 méterrel alacsonyabb szinten keskeny nyereg választja el a gerinc jóval magasabb és meredeken felmagasodó folytatásától. A nyerget sekély árokkal tovább mélyítették, amely negyedkörívben húzódik a kis várdomb aljában. A vár széléhez mért szélessége 9 m körüli.
A vár dombja körös-körül meredek oldalú, északi oldalát az egykori kőbánya függőleges, sziklás szakadéka zárja le. A vár belső területe azonban sértetlen. A kis plató hosszúkás, szabálytalan ovális alakú, déli részén kissé magasabb. Hossza 15 m, legnagyobb szélessége 9 m. Az egész területet sűrű, fiatal erdő fedi, de áttekinthető. A kis plató füves tisztás.
Pesty Frigyes helynévgyűjtésében még Kisgalya vár néven szerepel. 1906-ban Gerecze Péter, 1909-ben Hanák Kolos, majd Bartalos Gyula említi. Pásztor József 1911-ben, majd 1929-ben és 1933-ban foglalkozik vele részletesen, középkori történetének tárgyalására is kísérletet tesz, de megfelelő indokok nélkül.
Dénes József 1990-ben vázlatos felmérését és rövid leírását közölte: A falu templomától északra, egy függőleges sziklafalban végződő, nagyon keskeny, meredek oldalú hegynyúlványon található a várhely. Tszf. magassága 320 m, a Nagy-patak völgye fölé 30 m-rel magasodik. A Nagy-patak völgyében út vezetett a középkorban, nyilván ez magyarázza, hogy ugyancsak a településnek a határán belül - az út mentén - további két hasonló korú vár is épült. Dezsővár a Mátra legkisebb vára volt. Belső területe mindössze 15 m hosszú és 10 m széles. A közepén látható kis kiemelkedés talán a torony helyét jelzi. A várat a nála magasabb /388 m/ Kishegy felé húzódó gerincet átvágó 19 m széles, 4 m mély árok védi. Oklevél nem említi.
Legutóbb Nováki Gyula foglalta össze a várra vonatkozó adatokat, amikor az általa 1991-ban készített felmérését is közzé tette.
A várat oklevél nem említi, Dénes József késő-Árpád-kori cserepeket talált a vár területén, melynek alapján középkori várnak tekinthető.
Források:
GPS: | É 47° 50.431 (47.840515) |
K 19° 55.940 (19.932333) |
Információk: Gyöngyössolymos templomától északra 2,5 km-re található a vár dombja, amelyet a településről a sárga, majd a sárga háromszög turistajelzésen haladva érhetünk el.
Tavasztól-őszig a helyszín a Gyöngyösről induló kisvasúttal is megközelíthető. Ebben az esetben a Cserkő állomásnál kell leszállni, majd követni az állomáson áthaladó sárga háromszög jelzést a Dezsővárig. Ebben az esetben ez 300 méter sétát jelent. A kisvasút aktuális menetrendjéről célszerű indulás előtt érdeklődni!
A helyszínt érdemes lehet összekapcsolni a Gyöngyössolymos-Óvár helyszínnel is. Ebben az esetben a kisvasút Szalajkaház végállomásáig kell utazni. Óvár a sárga jelzésen kb. egy kilométeres és cirka 100 méter szintemelkedést jelentő túra. Innen visszafelé folyamatosan lefelé haladva Lajosháza, majd az Örlőmű érintésével jutunk a Cserkő-tó és Dezsővár alá. Ez összesen kb. 10-11 km-es könnyű túrát jelent.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.