Rudolf Šmit szerint: Versec - Vršec – Valószínűleg a XV. században építették. Már 1456-ban elfoglalja a török, de nem sokára újra elpusztítják, 1552-ben végleg elfoglalják. 1717-ben szabadul fel [57]. Csak a torony maradt fenn, a többi részének csak az alapjai láthatók [57] Archeológiai Értesítő 1886. 49-51. oldal; Mileker-Jovanovics Vrsački grad (1934).
Engel Pál adatai szerint: A középkorban Érsomlyó (Érdsomlyó) név alatt szereplő birtok, 1323-1411-ig a király birtokában volt, majd adományként a szerb despotákhoz került (1411-1459.), aztán a Szilágyi család birtokolja (1459-1461.). A vár birtokosaként jelenik meg Dóci Péter (1472-1494.), majd újra a királyé (504.). A váralját képező település, mindig is a vár tulajdonosához tartozott. A török hódoltság alatt (1554.) városi rangja volt és heti piactartásra is jogosult. A hódoltság alatt Semliknek nevezett település, háne adóbesorolással, a semliki nahije székhelye volt. A településen található domonkos kolostort 1241-től 1551-ig említik meg.
A http://www.vrsac.com honlap alapján: Versec középkori, váraljai települése, a 15. szd. elején, pontosabban, Zsigmond király, egy 1427-es oklevelében tűnt fel legelőször. Az oklevél alapján arra lehet következtetni, hogy ekkoriban építhették fel a verseci lakótornyot, hogy az állandósult török veszélyt a torony felépítésével elhárítsák. A birtok ekkoriban, Brankovics György, szerb despota tulajdonában volt. A verseci lakótorony építési módja, nagyban hasonlít a szendrői vár tornyaihoz, így az is feltételezhető, hogy a verseci várat a despota, inkább Szendrő 1439-es eleste után építette fel, hogy védelmet biztosítson a Bánátban található birtokainak.
A török uralom e vidéken, 1552-től, egészen 1716-ig tartott. A török rabiga lerázásáért a vidéken 1594-ben egy felkelés is kitört, melynek céljai között, a térség szerb és román lakosság adóterheinek a csökkentése is szerepelt. A felkelést vérbe fojtották, A török megszállók kiverése után Versec térségét a Temesi bánsághoz csatolták. Versec ekkor (1718.) az un. Verseci distritio-nak a központja lett, mely 72 települést, és mintegy 3.500 portát foglalt magába. A törökök távozása után, nagymértékű német betelepítés indult meg, akik a terület domboldalainak szőlőművelés alá fogásáról váltak ismertekké. A térség így igen hamar Európa egyik legjelentősebb, minőségi bortermelési központjává vált. Az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy már a magyar királyok a 15. században is 10,50 dukátot adtak egy itteni hordó borért.
A vár mai állapota:
Az impozánsan magas várhegyre, egy jó minőségű, de igen kanyargós aszfaltút vezet fel, így a bejárása sem okoz nehézséget. Az autóval a vár lábaitól 3 percre lehet leparkolni, innen már gyalog kell felkapaszkodni. A kelet-nyugati elhelyezkedésű várból, először a hatalmas lakótornyot és az alját képező sziklát pillanthatjuk meg, majd jönnek a szépen feltárt, és gondosan karbantartott falmaradványok, melyek a várudvar felöl, kb. 1 méter magasak, míg a déli, külső oldalon a 4 méter is elérik. A várba bemenni egykor a vár nyugati végén található, barbakánszerűséggel védett kaputornyon keresztül lehetett. Eztán egy szűk előudvarba, majd egy kapun keresztül, magába a belső udvarba juthatunk. Ennek a területe sem mondható tágasnak. Az udvar déli oldalán egy feltehetően gazdasági rendeltetésű épületsor húzódott, tekintettel arra, hogy palotaként a lakótorony szolgálhatott, hisz a torony minden olyan felszereléssel (kandallók, árnyékszékek, ülőfülkés ablakok, stb.) el volt látva, ami lakhatás kényelmét biztosította. A torony déli oldalánál, az épületsor keleti végében egy ma is kb. 6 méter mély, sziklába vágott ciszterna található. A lakótoronytól keletebbre, a torony aljzatát képező sziklatömbön, egy kisebb platószerűség található, ahol valamiféle elővédmű lehetett. Ezt a platócskát egy sziklába vágott árok választja el a várhegy többi részétől.
A várhegy nyugati végében, egy hatalmas adóállomás található, ami némiképpen lerontja a vár látványát. A központi magját alkotó lakótorony, jelenleg is teljes magasságában áll, hogy volt e tetőzete az nem bizonyítható, mivel a legfelső szintet ma egy pártázatos mellvéd övezi. Amúgy a torony a tetőszinttel együtt, négyszintes volt. A legalsó szint, kb. az első emelete magasságáig feltöltődött. A szinteket födémekkel választották el egymástól és a szintek közti közlekedését is fából ácsolt lépcsőzettel oldották meg. A második emeleti bejárathoz, ma egy vaslépcsőszerkezeten lehet feljutni, de életveszélyes állapota miatt, a feljárás tilos! A várat 2007. március 19-én bejárta: Karczag Ákos, Szabó Tibor és Szatanek József.
A vár megközelítése:
Versec települését egy nagyobb vajdasági túra keretén belül kerestük fel, így mi délről értünk a városba. A város központjába vezető főúton kell haladnunk, és az első, jobbra kanyarodó, településközi útra kell rákanyarodnunk. Ezt az utat egy útjelző tábla is mutatja, mely a Veliko Središte irányt jelzi. Ezen az úton, délkeletnek hagyjuk el a várost (Mesić felé) és kb. 2 kilométert autózunk szőlőültetvények között. Az út aztán egyenesen halad a környező települések felé, de mi, az első, balra leágazó úton, a várhegynek vesszük az irányt. Innen a kanyargós út felvezet a várhoz, melynek lábánál leparkolva már szabadon bejárhatjuk és fényképezhetjük a várat. A jó fényképek elkészítéséhez, inkább hétköznapot válasszunk, mivel a vár területe a városlakók kedvenc kirándulóhelye, így hétvégenként viszonylag nagy tömeggel kell számolnunk.
/Szatanek József/
GPS: | É 45° 7.366 (45.122765) |
K 21° 19.535 (21.325579) |
Versec települését egy nagyobb vajdasági túra keretén belül kerestük fel, így mi délről értünk a városba. A város központjába vezető főúton kell haladnunk, és az első, jobbra kanyarodó, településközi útra kell rákanyarodnunk. Ezt az utat egy útjelző tábla is mutatja, mely a Veliko Središte irányt jelzi. Ezen az úton, délkeletnek hagyjuk el a várost (Mesić felé) és kb. 2 kilométert autózunk szőlőültetvények között. Az út aztán egyenesen halad a környező települések felé, de mi, az első, balra leágazó úton, a várhegynek vesszük az irányt. Innen a kanyargós út felvezet a várhoz, melynek lábánál leparkolva már szabadon bejárhatjuk és fényképezhetjük a várat.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Fotóink elérhetőek vászonképen!Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.