Bártfa, vár és városerődítés
Bártfa városa Eperjestől 38 km-re északra, a Tapoly partján fekszik. A korai települést II. Géza király uralkodása idején az országba hívott németajkú „hospesek”, illetve lengyel ciszterci szerzetesek hozták létre. I. (Nagy) Lajos király emeli a szabad királyi városok rangjára. Ezt követően kezdődhetett meg a városfalak építése. Az erődítésről az első írásos adat 1352-ből való.
A várost 1440 után, két évtizeden keresztül Giskra huszitái tartották megszállva. Csak Mátyás király uralkodásának idejében szabadult fel az uralmuk alól. 1604 novemberében Bocskai István, 1619-ben Bethlen Gábor, majd 1644-ben I. Rákóczi György erdélyi fejedelmek csapatai vonultak be harc nélkül falai közé. 1675-ben császári sereg szállta meg.
1678. július 30-án Thököly kapitánya, Kapossy János foglalta el kurucaival, de augusztus 14-én, Leslie tábornok seregének közeledtekor kivonultak belőle. 1679-ben Petneházy Dávid kurucai gyújtották fel a várost, majd 1681 augusztusában hosszabb időre a kezükre is került. 1684. április 9-én a Siegbert Heister ezredes vezette császári csapatok égették fel a külvárost.
Thököly seregének eperjesi vereségét követően, 1684. szeptember 23-án Schultz generális serege Bártfa alá vonult, megszállta az elővárosokat és három napig ágyúztatta a városfalakat. Bártfa városa és 400 fős helyőrsége a küzdelem reménytelensége miatt megadta magát.
A Rákóczi-szabadságharc első évében, 1703. november 20-án a városi polgárság harc nélkül átadta a kurucoknak a várost. Az akkor már elavultnak számító bártfai városfal egy jelentős szakasza 1709-ben összeomlott. 1710-ben számos katona és a városlakókból mintegy 3000 ember halt meg a pestisjárvány következtében. Majd 1710. december 5-én a kurucok harc nélkül visszavonultak Philipp Michael Hartleben generális közeledő csapatai elől.
A városerődítés építéstörténete:
Bártfa város szabálytalan ovális alaprajzú, első védőfalait két részletben, viszonylag rövid idő alatt építették fel. Az első építési szakaszt 1376 végére fejezték be, majd a 14. század végéig lezárult a várost teljesen körbevevő fal és a három városkapu építése. E korai kapukat valószínűleg tornyok védelmezték, ezek azonban nem maradtak fenn.
A később tovább épült kapuk a fontos stratégiai és kereskedelmi útvonalak irányába nyíltak. A Felső kapu a város déli részén nyílott Eperjes irányába, a város északkeleti részén lévő Alsó kapun kivezető út Zboró felé indult el, a nyugati oldalon pedig az Olasz, vagy másik nevén Közép kapun áthaladva a Tapoly völgye mentén Lengyel-ország felé lehetett elindulni.
A város északi oldala felől a Tapoly völgye, a keleti oldal előtt a Šibská voda folyása némi védelmet jelentett, azonban a déli és a nyugati oldal természetes védelem nélkül maradt. A 14. századi várfal egyes töréspontjainál valószínűsíthető a korai tornyok megléte, azonban a későbbi átépítések miatt ezek már nem láthatóak. Ilyen korai tornyokat feltételeznek a mai Vastag bástya térségében a délkeleti oldalon, a nyugati oldalon az Iskola (Vízi) torony környezetében, valamint a városfal északi oldalán, ahol a 16. században a Kis kapu épült.
A 15. század elején íródott források elnevezéseiből azt állapították meg, hogy ekkor már a városfal nyugati és déli oldalán is vizesárok húzódott. A városerődítés következő építési periódusa 1420 és 1474 közé tehető. Ekkor a falakon gyilokjáró folyosókat alakítottak ki, a falkoronán pártázat készült, valamint újabb tornyokat emeltek. Ekkor épült az északi oldalon egy újabb védelmi vonal a városfal külső oldala előtt.
A következő, egyben utolsó nagyobb átépítés a 16. század első felében történt. Ekkor kijavították a városfalat, a falak előtti vizesárkokat kimélyítették. A városkapuk elé ebben az időszakban építették fel a barbakánokat. Az írásos források 1546–1547-re teszik a Felső kapu előtti barbakán létrejöttét.
Az évszázadok alatt emelt védőtornyok számát illetően a források eltérnek. A leírások általában 23 tornyot említenek, azonban egy 1768-as ábrázoláson 30 torony látható. Az 1603-ban írt jelentés mindössze 11 torony és védmű állapotát írja le. A 17. század végét követően csökkent a városfalak és tornyok fontossága, a várárkokat nem gondozták, így azok kiszáradtak, majd területüket feltöltötték, felparcellázták. Az egyes tornyokat gazdasági vagy lakáscélra használták, a várfalak jelentős részét bontani kezdték. A városkapukat a 19. században bontották le.
A védművek bemutatása:
A napjainkban megfigyelhető védművek közül az északkeleti, részben helyreállított Alsó kapu és barbakánja az egyetlen, ma is jelentős részben látható kapuvédmű. Az Alsó kapun átvezető utat többszörös védelemmel látták el.
Az Alsó kaputól déli irányban található a Vörös bástyának nevezett, háromszintes ágyútorony, amely félkör alaprajzú és hátrafelé nyitott. A városfal Felső kapu és Vörös bástya közötti szakaszát helyreállították, a falakon végigfutó gyilokjáróval és a lőréses mellvéddel együtt.
A Vörös bástyától tovább, déli irányban áll a négyszintes Nagy torony. A Nagy toronytól tovább haladva, egészen a Vastag bástya nevű ágyútoronyig részben visszabontott városfalak húzódnak.
A város délkeleti szakaszán áll a Vastag bástya, illetve közvetlenül mellette délnyugatra egy kisebb torony. A Vastag bástya valójában egy többszintes ágyútorony.
A Vastag bástyától délnyugati irányban, az egykori Felső kapuig tartó falak nagyrészt elpusztultak, ma alacsony, jelzésszerű visszaépítésük tekinthető meg.
Az egykori Felső kaput és annak háromszintes tornyát az itteni felvonóhíddal együtt ugyan teljesen elbontották, azonban az előtte emelt barbakán helyreállított részlete ma is látható, a hozzá nyugat felől kapcsolódó, 1770-ben épült, ötlyukú kőhíddal.
A Felső kapu északnyugati szomszédságában áll a négyszögletes, ma is épségben álló Lőpor torony. A 14–15. század fordulóján épített, többszintes toronyhoz 1648-ban lépcsőházat készítettek. A Lőpor toronytól északnyugatra magasodik a kör alakú Kolostor torony a ferences templom és kolostor kertjében.
Északnyugat felé haladva látható a közel kör alaprajzú Iskola (Vízi) torony, a hozzá csatlakozó egykori várfal csonkjával. A lebontott Felső kapu és a város nyugati oldalán nyíló, hajdani Olasz (Közép) kapu közötti szakaszon a 18–19. században elbontott városfalak helyén jelzésszerű visszafalazás látható. Az Olasz (Közép) kapu és környezete teljesen elpusztult.
Az Olasz kapu helyétől tovább északra az egykori Fokbástya nevű, a falak északnyugati sarkában lévő torony közti városfalakat kb. 1 méter magasságban helyreállították. Maga a saroktorony és a tőle tovább keletre lévő, félkör alaprajzú torony maradványát is konzerválták.
Szintén helyreállították a tovább, keleti irányban az egykori Kis kapuig épített városfalakat, melyek a Szent Egyed-templom északi oldala előtt állnak. Ma már nyomaiban sem látható a felszínen a Kis kapu, amely a 16. században a városfal áttörésével jött létre, és egykor négyszögletű kaputorony védte, sőt észak felé egy további barbakánt is építettek hozzá.
A Kis kapu helyétől kelet felé a következő, kisebb félkör alakú torony maradványáig hiányzik a városfal. A félkör alaprajzú torony alapfalait kb. 1 méter magasan helyreállították, amely ugyanebben a magasságban vezet tovább, egészen a helyreállított Reneszánsz bástyáig, amely hátrafelé nyitott, téglalap alaprajzú lövésztorony.
A Reneszánsz bástyától tovább keleti irányban, egészen a következő fal elé ugró, hátrafelé nyitott, téglalap alaprajzú Észak-keleti védőtoronyig a védőfal teljes magasságban, a lőrésekkel együtt helyreállítva látható. Az Északkeleti torony és a közelében levő Alsó kapu közötti falszakasz szintén alacsony építésű, majd ennek végénél, a már ismertetett Felső kapu következik.
A városfal északi oldala előtti második védőfal rövidebb szakaszokban helyreállítva látható, sőt az ezen az oldalon épült harmadik, legkülső védőfal alapjait is bemutatják. Az egykori Kis kapu barbakánjától nyugatra, teljes épségben áll a legkülső védőfal egyetlen megmaradt tornya, a Levéltár bástya.
Az egykori várárkok nagyrészt beépültek, rövidebb szakaszai láthatóak még az Alsó kapu környezetében, a Vastag bástya és a Felső kapu közti rész előterében.
Felhasznált irodalom:
Karczag Ákos–Szabó Tibor: Felvidék és Kárpátalja erődített helyei - 2018 I. kötet 157-160. old.
GPS: | É 49° 17.533 (49.292217) |
K 21° 16.545 (21.275743) |
Információk: Bártfa városa Eperjestől 38 km-re északra, a Tapoly partján fekszik. A 545-ős főút a városba érve, annak keleti része mellett halad át. Bártfa központjába érve azonnal feltünnek az óváros fallal, erődítésekkel körülvett részei.
Az út jobb oldalán kialakított (2023 nyarán ingyenes parkolóba) célszerű letenni az autónkat. Ez jó kiindulópont a város látnivalóinak felfedezéséhez.
Bártfa városmagját ma is a középkori városfalak és bástyák veszik körül. A városmag középpontjában a hosszúkás, négyszög-alakú Főterét találjuk. A tér központjában a 16. század elején épített régi városháza áll, körülötte késő gótikus, reneszánsz és barokk stílusú, egyemeletes polgári házak sora emelkedik.
Az egész belváros műemléki védettség alatt áll és egyben szerepel az UNESCO világörökségi listáján is..
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.