Várak és erődített helyek a Kárpát-medencében
Bjelaj - Bjelaj, Bosznia-Hercegovina, Bosznia, Bosznia történelmi vármegye - Bilaj
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
A vár jelentős maradványai a Bilaji medencében, a Bosanski Petrovac - Kulen Vakuf közti út mentén láthatók.
A várat 1461-ben említik először, majd 1495-ben. Az 1528. évben, Bilaj vára alatt fegyverezték le annak a seregnek egy részét, amely Jajca eleste után széledt szét a határvidéken. A törökök a Bilaji medencét 1573.06.29-én perzselték fel, egy Bihács ellen vezetett támadás során, s valószínű, hogy Bilaj vára is ekkoriban eshetett el, mivel 1577-ben a várban már 370 török zsoldos volt. A vár parancsnoka, Alija aga 1699-ben, egy bizottság keretében rendezte a vitatott határ menti területeket a velenceiekkel. A Boszniára több oldalról is rátámadó osztrák csapatok egyik alakulatára, 1737-ben sikeres vereséget mértek itt. A küzdelemben a bosnyák csapatokat vezénylő, Oszmánpasics Ali bég is elesett.
A vár dizdárja, 1747-ben Hasszán aga volt, aki egy 30 fős helyőrségnek parancsolt. Hasszán aga mellett említést tettek egy másik Hasszán agáról és Muharem bégről is. A várban 1699-ben és 1833-ban 4 ágyú volt. Az 1838-ban felhagyott várat, mindig dizdárok parancsnokolták.
Bilaj vár két, egy középkori és egy törökkori fázisban épült fel. A vár déli oldalán, először egy kisebb. középkori vár jött létre, a Cazini határőrvidék középkori várainak minden jellegzetességével, eztán a törökök a középkori vár északi oldalához egy igen tágas külsővárat készítettek, amely számos kő és faépületnek adott helyet, amit a helyőrség és a birtok gazdasága számára építettek. A középkori és törökkori várat egy karsztmezőben elhelyezkedő domb fennsíkjára építették, a domb északnak és nyugatnak enyhén lejt, míg délnek és keletnek igen meredek. A vár helyét úgy választották meg, hogy könnyedén felügyelhették minden oldalról a feljutást.
A középkori Bilaj alaprajzában szabálytalan négyszöget mutat egy hengeres toronnyal az északnyugati sarkában. A kb. 16 m magas és boltozott, 11,50 m külső átmérőjű, 2,30 m vastag falú tornyot, faragott mésztufa kövekből építették. A várat eltérő magasságú falak övezik, a legmagasabb fal a 18. métert is eléri. A vár szegment íves bejárata az északkeleti oldalon van. A középkori vár hossza kb. 34 m, a szélessége a közepén kb. 17 m. A törökkori külsővár hossza 90 m, a szélessége középen kb. 40 m. A középkori vár szűk udvarának déli és keleti oldalát egy hosszúkás, megtört vonalú palotával töltötték ki. A palota fő védelmét az ablakokkal egyidős, délre és keletnek néző puskalőrések jelentették. Az udvart övező keleti várfal, egyben a palota külső fala is. A nyugati várfalnak egy kisebb épület támaszkodik, amely a szolgák lakhelyéül szolgálhatott, de az sem kizárható, hogy inkább egy kápolna lehetett. A várfalból a várható támadás irányába, a területének kétharmadával kiugró torony mellett egy szépen falazott, kerek ciszterna található, amibe a tetőről lecsorgó esővizet gyűjtötték össze.
A lakhatási körülmények Bilaj várában, egy magasabb kényelmi fokozatot is kielégíthettek, ami megfelelt az érett gótika földesúri kastélyai szintjének. A várban világosan elkülöníthetők a földesúr és családjának lakás és védelmi igényei, funkciói. A főbb gazdasági épületek is a várban találhatók tehát ugyanott, ahol az öregtorony mellett a legjelentősebb építmény a palota volt.
Bilaj egyike azon legkarakteresebb középkori váraknak, amelynek jól fennmaradtak a 14-15. századi, védelmi jellegzetességei. A váron eddig semmilyen régészeti kutatást sem hajtottak végre, noha egy ilyen kutatás alapján egy igen jelentős monográfiát lehetne írni.
Engel Pál adatai szerint:
Bjelaj (Belaj, Bilaj) (Horvátország, Pset m., ma BiH.)
Mint castrum. 1450-től említik, ekkor bjelaji Perušić Péteré (Dl. 102114). – Rom Bosanski Petrovactól NY-ra, ~ területén. A rendek 1490-ben Corvin János élethossziglani birtokának nyilvánították (Dl. 19657). 1505-ben még özvegyéé, de Korbáviai János elfoglalta (1505: Vécsey lt. 271) és 1509-ben az övé (Belay, Dl. 33994).
Várnagya:
Orlowchych Duim (Corvin özvegyéé) 1505 XII 9 (Frangepán II. 261)
A vár mai állapota:
A várat 2012. 04. 20-án, Keserű László és Szabó Tibor társaságában jártam be. A rendkívül látványos vár még ma is viszonylag jó állapotban van, noha a külsővár falainak zöme már csak vonulatában figyelhető meg, ahogy a külsővárban egykor álló gazdasági épületek is csak terepalakulatokból ismerhetők fel. A belsővár hengeres tornya ma is majdnem teljes magasságában áll, ám a második emeleten nyíló toronybejárat megközelíthetetlenül magasan helyezkedik el, így a toronybelsőbe nehéz bejutni. A keleti oldal külső fala is magasan áll, benne az egykor e falnak támaszkodó palotaépület ülőfülkés ablakokkal és az ablakok közti lőrésekkel. A nyugati fal is teljes magasságában áll, a falkoronán egykor végigfutó, kőkonzolok tartotta gyilokjáró maradványaival. A belsővárnak egyedül a déli sarka omlott a mélybe.
Szatanek József
Forrás:
Hamdija Kreševljaković: STARI BOSANSKI GRADOVI. Naše starine, I 1953, str. 40.
Husrev Redžić: Srednjovjekovni gradoviu Bosni i Hercegovini, Sarajevo, 2009. str. 52-56.
GPS: | É 44° 34.836 (44.580597) |
K 16° 11.029 (16.183823) |
Bjelaj vára a legkönnyebben a Bihács - Bosanski Petrovac közti főúton közelíthető meg úgy, hogy a főútról, Vrtoče településnél nyugatnak, Kulen Vakuf táblának megfelelően letérünk egy mellékútra, amin kb. 300 métert haladva, újból balra fordulunk a Bjelaj táblának megfelelően. A Bjelaj-i medencét keresztbe átszeljük egészen addig, amíg az eleinte aszfaltos, utóbb makadámosra váltó út bal oldalán egy kicsiny keresztény templomhoz/kápolnához nem érünk. Bjelaj települése innen még kb. 5 kilométerre van. A kápolnával szemben egy fák övezte út vezet nyugatnak, melyen letérés nélkül kell egyenesen mennünk, míg nem egy kőbányához nem érünk. A kőbányával szemben már a várhegy (Gradina) található, melynek délnyugati végén van a középkori vár. A vár alatti úton leparkolva a vár már szabadon bejárható.
Új feltöltések, frissítések
Támogatás
Ajánlott látnivalók | |
---|---|
Az oldal használatának rövid bemutatása:
Tisztelt Látogató!
Szeretnénk egy rövid, de hasznos útmutatóval segíteni az oldal használatának elsajátításában. Az új oldal sok tekintetében változott a korábbi weboldal felépítéstől, működésétől..
Igyekeztünk jóval több információval áttekinthetővé tenni a helyszíneket. Külön menüket kaptak az ábrázolások, a légi fotók. Létrehoztunk egy archívum menüpontot, melyben időrendben elhelyezhetőek a korábbi képeink, de terveink szerint ide kerülnek majd feltöltésre azok a régi fotók is, amelyeket a fotózás kezdete óta készítettek és elérhetőek várainkról.
Újdonság szintén a videók és mellékletek menük, melyek célja mind vizuálisan, mind információk szintjén a legtöbbet megmutatni egy helyszín látnivalóiból, történetéből, jelenkori változásaiból.
Helyszínek "Látnivalók" menűsor: Belépve egy kiválasztott helyszínre, annak "Áttekintés" oldalára kerülünk. Az új "szürke" menüszerkezet megjelenítésének lényege, hogy csak azok a menük láthatóak, választhatóak, amelyekben tartalom is található. Megjelenő menüpontok használata értelemszerű, használata külön kiegészítést nem igényel.
Fontos viszont, hogy bizonyos nagyobb, vagy bonyolultabb helyszíneknél, több alaprajz választására van lehetőség az "Áttekintés" oldalon. Ezt az alaprajz képe alatt szám is mutatja, de az alaprajz jobb szélénél csúszka is utal rá. Mindkét módszerrel kiválasztható a kívánt alaprajz, melyeken a fotók ikonjára kattintva, az aktuális pozícióban készített képet látjuk a bal oldali nagykép ablakban. Az alaprajzon kiválasztott ikon ilyenkor sárga színre vált, továbbra is mutatva a választott pozíciót. A képek automatikus váltakozása ilyenkor megáll. A képre kattintva, külön ablakban megnyílva annak eredeti méretében való megjelenítését kapjuk. Az új feltöltéseknél és frissítéseknél, a korábbinál lényegesen nagyobb felbontású képeket használunk. Így jól áttekinthető, részlet gazdag bemutatását tudjuk nyújtani a látnivalóknak.
Az "Áttekintés" oldal alsó részén lévő gyors áttekintés képsora szintén csúszka segítségével görgethető, amennyiben a képek nem fértek el az oldalon.
Fontos és megszokást kíván az oldalon való görgetés módja. Mivel a belső tartalmak, például a szöveganyagok, képek, megkívánták egy kombinált görgetés rendszer kialakítását, ezért mindig ott működik a görgetés az egérrel, ahol az egér pozíciója van! Ezzel a módszerrel így nagyon könnyen lehet az egérrel léptetni a képeket, gördíteni a szöveges anyagokat, a kép alapú mellékleteket. Képek lapozásánál, mind a jobb és balszélen történő kattintás, mind az egérgörgő mozgatásával történő léptetés is használható. A háttéren vagy az Windows ablak csúszkát használva az egér görgetést az egész oldalt lehet mozgatni. A belső felületen használva az egér görgetés viszont a belső tartalmat mozgatja. Egy kis gyakorlást követően hamar rááll a kezünk, gyorsan és könnyen kezelhetővé válik a tartalmak görgetése.
A választó térkép használata: A korábbi váras oldal a helyszíneket mutatta a térképen. Az új oldal térkép pontjai viszont a településeket mutatják, ahova a helyszínek kapcsolódnak. A térképen lévő gyorskeresés, mind a helyszín, mind a település keresésére alkalmas, de mindig a település találatát és pontját fogja mutatni. Támogatott az ékezet vagy idegen karakter nélküli keresés. Ebben az esetben az alapkarakter kell használni. Szintén működik a szókezdeti, de törték szóra való keresés.
Rámutatva a település pontjára, kis buborékban ad információt, milyen látnivaló található a településen. Jelenleg a vár és templom elérhető, de a jövőben a látnivalók csoportja bővülni fog. A kis ikonok melletti szám mutatja a látnivalók számát. A pontra klikkelve automatikusan a keresés főmenü találati részére érkezünk, ahol kiválasztható, mely helyszín érdekes számunkra.
Keresés főmenü: A térkép főoldalról, ahogy azt előbb láttuk is ide kerülünk a választást követően. A keresés funkció, a főmenü sorból is elérhető. Itt a keresés sokkal pontosabban megadható, illetve több opcióban szűkíthető.
Források főmenü: Ebben a menüben a rendszerben található forrásmunkák kereshetőek, szerzőre, címre. A "Kiadványok" és "Szerzők" mezőben akár kiválasztásos módszerrel is. Jelenlegi állapotában még sima szöveges felületként működik, de a következő fejlesztési lépésben összekapcsolódik a mellékletként fizikailag is tárolt forrás tartalmakkal. Így amihez van anyagunk valamely formátumban, az azonnal megnyithatóvá válik majd. A többi forrásnál pedig ahol csak elérhető, közvetlen linkkel igyekszünk a tartalom eredeti forrásához irányítani az érdeklődőket.
Fontos volt számunkra, hogy a korábbi weboldal anyaga ne vesszen el. Számos helyszín kapcsán vannak olyan anyagok, amelyek pótolhatatlanok lennének. Az oldal fejlesztői sikeresen átemelték és adatbázisba szervezték a régi anyagokat. Azonban ez kompromisszumokkal együtt járó folyamat volt. A legfontosabb ezek közül, hogy a helyszínek jelentős számánál kell a pontatlanságokat javítanunk, mivel az program algoritmusok sok esetben nem tudták helyesen átemelni a tartalmakat.
Folyamatosan dolgozunk mind a hibajavításokon, mind az új anyagokkal való kiegészítéseken és természetesen a még hiányzó helyszínek felvitelén.
Emellett az oldal is folyamatos fejlesztés alatt áll, újabb lehetőségek és modulok beépítése van tervben, illetve további ésszerűsítések, melyek a kezelést kívánják segíteni.
A jövőre nézve egyik fő irány a mobil alkalmazás hátterének kialakítása, annak előkészítése.
Bízunk benne, hogy egy minden igényt kielégítő formában sikerül az új varak.hu oldalt elindítanunk.
Ebben a munkában számítunk minden várszerető ember hatékony közreműködésében, aki ezt a célt támogatni tudja.